207 Millet Bahçesi Projesi Devam Ediyor

207 Millet Bahçesi Projesi Devam Ediyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yurdun dört bir yanında millet bahçeleri projelerini hayata geçiriyor. Bir çok il ve ilçede millet bahçeleri tamamlanırken halihazırda 200’den fazla proje de devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "2023'e geldiğimizde her ilimizde en az bir tane millet bahçesi yapmış olacağız. Şu an devam eden ve değeri 14 milyar lirayı bulan 207 millet bahçesi projemiz var. Etaplar halinde bunları tamamlıyoruz." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve belediyeler millet bahçeleri için yoğun mesai harcıyor. Her ilde yapılması planlanan parklar için çalışmalar devam ediyor. Projelerin en kısa sürede tamamlanması için çalıştıklarını dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları kaydetti: “Konya'da şu an projelendirilen ve inşaatına başlanan 11 millet bahçesi projesi bulunuyor. Eski Konya Stadyumunun bulunduğu alan yaklaşık 108 bin metrekaredir. Burası şehrin merkezinde insanların rahatlıkla yürüme mesafesiyle gelebileceği bir konumda. Bu alan üzerinde bir göletimiz, millet kıraathanemiz, millet kütüphanemiz, çayır alanımız, etkinlik alanımız, koşu ve bisiklet yollarımız olacak. 7 gün 24 saat vatandaşlarımızın güvenli, huzurlu ve mutlu bir şekilde vakit geçirebilecekleri bir alanın inşaatını başlatıyoruz. İhalesini de gerçekleştirdik. İnşallah bu ay içerisinde de inşaatına başlayacağız. Amacımız şehirlerimizdeki yeşil alan miktarını artırmaktır. Kişi başı yeşil alan miktarını artıracak ve ekolojik koridorları oluşturacak bu projeleri inşallah her şehrimize 2023'e giden yolda yapacağız. 2023'e geldiğimizde her ilimizde en az bir tane millet bahçesi yapmış olacağız. Şu an devam eden ve değeri 14 milyar lirayı bulan 207 millet bahçesi projemiz var. Bunları etaplar halinde tamamlıyoruz."

Akdeniz Millet Bahçesi 29 Ekim’de Açılacak

Halihazırda bazı projeler tamamlanırken bazıları da yapım aşamasına geçildi. Onlardan biri Mersin merkez ilçesi Akdeniz’de yapılan millet bahçesi.Mersin'de Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, yapımı devam eden ve 29 Ekim'de açılması planlanan Millet Bahçesi'ndeki çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Gültak, "Buralar milletin olmalı, hiç kimsenin değil Mersinlilerin olmalı. Diğer kurumlara yerler bulunur. 5 yıllık hizmet döneminde en büyük projelerimizden bir tanesi de buydu. Onu da inşallah hayata geçirdik" dedi. Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın olduğu alanda yapılan millet bahçesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Gültak, "Projede ilk etap burası, 50 bin metrekareye sahip. 70 bin metrekare de aquaparkın orası olacak. Toplamda 120 bin metrekareye sahip. Kışla ile ilgili sıkıntı yok, orası da projeye dahil olacak. Ayrıca köprü yapılacak. Hedef, toplam 140 küsur dönüm bir millet bahçesi. Mersinliler için temiz hava alabilecekleri, dinlenip eğlenebilecekleri bir alan olacak" diye konuştu.

Malatya Millet Bahçesi Yıl Sonunda Bitecek

Malatya eski İnönü Stadyumu’nun 38 bin 587 metrekare alanına millet bahçesi yapımı devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı bu kapsamda içerisinde yürüyüş alanlarının, yeşil alanların, bisiklet yollarının, koşu parkurlarının, spor salonlarının ve çok amaçlı oyun sahalarının olacağı Malatya Millet Bahçesi’nin ihalesini 4 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirmişti. Yaklaşık maliyeti 30 milyon 831 bin lira olan Malatya Millet Bahçesi ihalesini 20 milyon 858 bin lira teklifle kazanan yüklenici firmanın en geç yılsonunda işi tamamlaması bekleniliyor.

Kars Millet Bahçesi İçin 10 Milyon TL Harcanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Kars Millet Bahçesi için ihaleye çıktı. Bugüne kadar millet bahçelerine bir milyar TL'den fazla para harcayan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Kars'ta 10 milyon 294 bin lira harcanarak yapacağı millet bahçesinde, seyir terasları, piknik alanı, voleybol ve basketbol sahası, yürüyüş yolları, meyve bahçeleri, millet kıraathanesi, gölet ve paten pisti, açık hava müzesi, bisiklet yolu, çocuk oyun alanı ve koşu parkuru da olacak. Gelişmişlik düzeyi bakımından 81 il arasında 68'inci sırada olan Kars merkez Cumhuriyet Mahallesi'nde yapılacak millet bahçesinin, 6 ayda tamamlanması planlanıyor.

TOKİ bir süre önce de Gaziantep'e millet bahçesi yapmak için sözleşme imzalamıştı. Yıkılan Kamil Ocak Stadyumu yerine yapılacak millet bahçesi, Türkiye'nin en pahalı üçüncü millet bahçesi olacak ve 72 milyon 228 bin TL'ye mal olacak.

“Türkiye’nin En Büyüğü Bigadiç’te Olacak”

Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde de büyük bir millet bahçesi yapılıyor. Simav Çayı kenarındaki bin 71 dekar alanda yapımı devam eden millet bahçesinin kısa süre sonra hizmete gireceğini anlatan Belediye Başkanı İsmail Avcu, Bigadiç'in yanı sıra il merkezi ve diğer ilçelerinde buradan yararlanacaklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle yapımı devam eden Bigadiç Millet Bahçesi hakkında açıklama yapan Başkan Avcu, projede yöresel mimarideki taş evler, doğal göletler, ceviz ve meyve bahçeleri, yürüyüş parkurları ve spor alanlarının bulunduğunu anlattı. Türkiye'ye örnek bir proje olduğunu anlatan Avcu, projeyi halkın görüş ve önerileri doğrultusunda hazırladıklarını söyledi. Proje tamamlandığında sadece Balıkesir değil çevre illerden de ziyaretçi ağırlayacaklarını söyleyen Avcu “Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte; yöresel taş evler, göletler, paramotor uçuş pisti, meyve bahçeleri ve yürüyüş alanlarıyla örnek bir Millet Bahçesi yapıyoruz.” dedi.

Güneysu Millet Bahçesi

Güneysu Belediye Başkanı Rıfat Özer, Güneysu Millet Bahçesi Projesi ihalesinin yapıldığını bildirdi. Ulucami Mahallesi'nde 40 bin metrekarelik alan üzerine yapılacak Millet Bahçesi ihalesinin tamamlandığını belirtti. İhale kapsamında millet bahçesine ait sosyal donatılar olacağını vurgulayan Özer, şöyle devam etti: "İlçemize yeni bir soluk getirecek millet bahçesi projesi, içerisinde barındıracağı yeşil alan, millet kıraathanesi, koşu ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları doğa ile iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı olacak. Çocuk oyun alanlarının ve gezinti yollarının olacağı millet bahçesinde 850 ağaç ve yeşil alan yer alacak."

Üniversiteye Akıllı Millet Bahçesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi Esenler Davutpaşa Kampüsü’ne 250 dönüm alana sahip akıllı millet bahçesi yapıyor. Esenler ikinci millet bahçesine kavuşuyor.

Üniversitede bulunan Akıllı Şehirler Araştırma Merkezi’nin çalışmalarıyla yapılan millet bahçesinde akıllı sulama, akıllı gübreleme ve akıllı aydınlatma sistemleri kullanılacak. Millet bahçesinin sulaması akıllı sulama yöntemiyle yapılacak. Yağmur suları oluşturulan sistemlerle toplanarak depolanacak, havanın sıcaklığına ve nemine göre sistem akıllı olarak sulama yapılabilecek.

Esenler'in ikinci millet bahçesinde hem güneş enerjisiyle çalışan hem de enerji tasarrufu yapan akıllı bir aydınlatma sistemi kullanılacak. Aydınlatmalar hareket sensörüyle çalışacak ve böylelikle enerjiden de tasarruf edilmiş olacak.

Millet bahçesindeki gübrelemeyi de sıfır atık projesi kapsamında akıllı gübreleme sistemiyle gerçekleştirecek. Atıklardan oluşturulacak kompostlarla millet bahçesinin gübrelemesi yapılabilecek.

Kahramanmaraş Millet Bahçesi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin fizibilite ve proje çalışmalarının ardından Klavuzlu bölgesine 4 bin 975 metrekare alan üzerine Millet Bahçesi yapılması kararlaştırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör Onikişubat İlçesi Kılavuzlu ve Hasancıklı Mahallelerinde yapılacak olan Kılavuzlu Millet Bahçesi'nin ihalesine çıkıldığını ve ihalenin 7 Temmuz 2020 tarihinde yapılacağını duyurdu. Kılavuzlu Millet Bahçesi'nin Kahramanmaraş'ın yanı sıra bölge insanına da hitap edeceğini ifade eden Başkan Güngör: "Kılavuzlu Millet Bahçesi sosyal donatıları ile birlikte kurulacak. İçerisinde Göl Restoran, Spor Alanları, Osmanlı Bahçesi, Amfi, Çiçek Bahçeleri, köprüler, cami ve kafeler gibi alanlar yer alacak'' dedi.

 

 

Murat Kurum TOKİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Millet Bahçesi
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405