3. Havalimanı Bölgesine Taşınmalar Yüzde 100 Arttı

3. Havalimanı Bölgesine Taşınmalar Yüzde 100 Arttı
Armut’un her yıl düzenli olarak yayınladığı, iki markası Armut.com ve RahatTasin.com üzerinden aldığı taşınma taleplerine dair verileri içeren Türkiye Taşınma Dosyası açıklandı. Yıl boyunca gelen taleplere göre, Türkiye’de taşınma talepleri bir önceki döneme göre yüzde 33 arttı. İstanbul’da 3. havalimanına yakın Göktürk, Mithatpaşa ve Mimar Sinan mahallelerine taşınma talepleri, geçen yıla göre yüzde 100’den fazla arttı. Yeşilköy, Şirinevler ve Siyavuşpaşa gibi mahallelerden kuzeydeki ilçelere taşınma taleplerinde de önceki yıla oranla artış dikkat çekiyor.

Türkiye Taşınma Dosyasına göre Türkiye’deki taşınma talepleri geçtiğimiz döneme göre yüzde 33 arttı. Veriler 3. havaalanı bölgesindeki hareketliliği gözler önüne seriyor. İstanbul Havalimanı’nın yer aldığı Arnavutköy ve çevre ilçeleri incelendiğinde; Eyüp’te Göktürk, Mithatpaşa ve Mimar Sinan mahallelerine, geçen yıla kıyasla yüzde yüzden fazla taşınma gerçekleşti.

Türkiye Taşınma Dosyası verilerine göre, Arnavutköy’de Bolluca ve Boğazköy İstiklal mahalleleri; Sarıyer’de Zekeriyaköy Mahallesi; Başakşehir’deyse yeni havalimanına yakın Kayabaşı Mahallesi en çok taşınılan mahalleler oldu. Havayolu çalışanlarının yoğunlukla yaşadığı Bakırköy, Bahçelievler ve Bağcılar ilçelerindeyse özellikle havalimanına yakın olan Yeşilköy, Şirinevler, Siyavuspaşa gibi mahallelerden başka ilçelere taşınma talepleri, geçtiğimiz yıla göre 94 artış gösterdi.

İstanbul’dan Ayrılanlar Daha Çok

Bir ayağı İstanbul olan taşınma taleplerine bakıldığında, İstanbul’un diğer şehirlere göç verdiği görülüyor. İstanbul’dan gidenlerin talep sayıları, gelenlerden 8 bin 705 daha fazla. İstanbul’dan sahil kentlerine taşınmalar geçen döneme göre yüzde 23 arttı. İstanbullular en çok İzmir, Muğla, Antalya gibi sahil kentlerine taşınıyor.

İstanbul’da taşınma hareketliliği en fazla olan semtler geçen sene olduğu gibi bu sene de Kadıköy, Başakşehir ve Beylikdüzü oldu. En fazla taşınılan semt ise popülerliğini koruyan Kadıköy oldu. Kadıköy’ün taşınma hareketliliği en yoğun mahalleleri yine eski mahalleler oldu: Göztepe, Bostancı, Acıbadem. İstanbul’dan diğer illere olan göç devam etti ancak oranı aynı kaldı. İstanbul dışına en çok tercih edilen illerde ilk 3’te Muğla ile Antalya yer değiştirdi.

Verilerine bakıldığında en çok taşınılan semtin Kadıköy olması sürpriz değil. İstanbul’da son bir yılda çok katlı yeni sitelerin olduğu bölgelerde taşınma hareketliliği artmış görülüyor. Mahalle bazlı bakıldığında, bu artışın en çok yaşandığı yer Fikirtepe. Bölgede yükselen yeni konutlar bu semte olan ilginin de artmasına sebep olmuş gibi duruyor.

Armut 3.Havalimanı Arnavutköy Taşınma
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
262728293001 02
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
3101 02 03040506