“Adana önümüzdeki dönemde büyük yatırımlar alacak”

 “Adana önümüzdeki dönemde büyük yatırımlar alacak”
Adana Sanayici ve İş Adamları Derneği’nce (ADSİAD) şehrin kentleşme vizyonuna katkı sağlamak amacıyla “ADANA 2023 Kent Vizyonu Toplantıları” ismi ile başlatılan etkinlikler dizisinin ilkinde, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar konuk edildi.

ADSİAD üyelerinin, Adana ve Mersin iş dünyasından önemli konukların katıldığı toplantıda söz alan, kendisi de ADSİAD Onur Kurulu Üyesi olan Başkan Zeydan Karalar, “Büyük sevdamızdır Adana” felsefesiyle yola çıktığını ve bu nedenle Adana için çalışırken büyük bir istek ve enerjiyle hareket ettiğini söyledi.

 Başkan Zeydan Karalar, “Bir dönem Adana her konuda çok önemli bir şehirken, son dönemde bu özelliğini yitirmiş durumda. Birçok il bizi fersah fersah geçmiştir. Bu Adana’nın layık olduğu bir tablo değildir. Bu şartlarda Adana’da belediye başkanı olduk. Ben ilk yola çıktığımda, belediye başkanlarının rutin belediyecilik işlerini yürüten, kendisini seçen siyasal eğilimin mensuplarını işe alan yöneticiler olmanın ötesinde, farklı vizyonlar oluşturması gerektiğini, kentin tamamından sorumlu olması gerektiğini defalarca dile getirdim. Ayrıca kentin zenginliklerinin ortaya çıkarılması ve potansiyelin olabildiğince kullanılması yönünde işler yapılması da yeni belediyecilik anlayışının en önemli özelliklerinden biri haline geldi. Adana çok önemli özellikleri ve güzellikleri olan bir kent ama ne yazık ki tüm bunlardan istenilen seviyede yararlanılamıyor. Ne yazık ki sanayinin çok önemli olduğu dönemlerde, bırakın yeni sanayicileri kente çekmeyi ve Adana’yı bu konuda cazip hale getirmeyi, sanayiciyi kaçıran anlayışlar gördük. Tüm bunlar kentimizin yeterince gelişmesini engelleyen durumlardı. Belediye başkanının bir görevi de kenti yatırıma cazip hale getiren işler yapmaktır. Belediye Başkanı moral aşılamalı, gelecekle ilgili umut vermeli. Yatırımcı seve seve gelmeli ve yatırım yapmalı. Yatırımcı, belediyenin yanında olduğunu, yatırımla ilgili ne sorun varsa çözmeye çalışan, işleri zorlaştırmayan, yetkileri ve gücü doğrultusunda yatırımcının önünü açan bir belediye başkanlığı tavrının bulunduğunu bilmeli. Bunu biz her fırsatta anlatıyoruz. Çünkü istihdam demek üretim demektir ve bu da Türkiye’nin en fazla ihtiyaç duyduğu gereksinimdir” dedi.

Bugün Adana’da Tarım Organize Sanayi Bölgesi’nden tutun, Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne, petrokimya tesislerine kadar çok iyi gelişmeler olmaya başladı. Adana yakın gelecekte çok büyük yatırımlar alacak ve bunlar doğrudan yatırımlar olacağı için peşi sıra yeni yatırımlar gelecek. Adana için artık büyük bir umut oluşmuştur. Adana heyecan vermeye başlamıştır ve bu devam edecektir. Bizim de görevimiz bunları tetiklemek, bunların önünü açmak.” diye konuştu.

Aldıkları Tabloyu, Yapılan Hizmetleri Ve Projeleri Anlattı

Başkan Zeydan Karalar, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nde göreve geldiklerinde karşılaştıkları tabloyla ilgili bilgi verdi ve kısa sürede yapılanları, mali rehabilitasyonu ve hizmetleri anlattı. Başkan Zeydan Karalar, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek projelerle ilgili bilgi de aktardı. Adana’nın daha yaşanabilir ve modern bir şehir haline gelmesi için ASKİ ve Büyükşehir bünyesinde yapılacak işlerle ilgili bilgi aktaran Başkan Zeydan Karalar, ulaşım mastır planından, kente nefes aldıracak büyük parklara, kreşlerden, semt pazarlarına projelerle ilgili sunum yaptı. Şu ana kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak yol, kanalizasyon, içme suyu ve diğer altyapı projeleriyle ilgili de bilgi veren Başkan Zeydan Karalar, ASKİ’nin, kentin sorunları noktasında 2 milyar liralık yatırım yapacağını duyurdu.

Zeydan Karalar Proje Adana Yatırım
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506