Adana ve Kayseri Kentsel Dönüşümle Değişiyor

Adana ve Kayseri Kentsel Dönüşümle Değişiyor
Kayseri’nin en prestijli projesi olan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 2’nci uygulama etabı bloklarından D blokun yapım ihalesi 10 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek. Adana merkez ilçelerinden Yüreğir’in Şehit Erkut Akbay ve Sinanpaşa mahallelerinde ise inşaat çalışmaları başlıyor.

Yurt genelinde belediyelerin en önemli gündem maddelerinden biri kentsel dönüşüm çalışmaları. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan onayların ardından ihaleler ve akabinde inşa çalışmaları başlıyor. Kayseri ve Adana’da da riskli alan ilan edilen bölgelerde dönüşüm çalışmaları yürütülüyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde de ikinci etaba geçiliyor. Sadece Kayseri’nin değil Türkiye’nin önemli kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 2. etap inşaatlarının yapım işi ihalesi 10 Aralık’ta gerçekleşecek. İhaleye çıkılan blokta 85 ile 125 metrekare arasında 144 daire ve 9 adet farklı büyüklüklerde işyeri ile iki katlı otopark bulunuyor. Toplamda 22 bin 650 metrekare inşaat alanı mevcut.

Adana Yüreğir’de Değişim 2021’de Başlıyor

Adana merkez ilçelerinden Yüreğir’de de kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir Şehit Erkut Akbay mahallesinde kentsel dönüşüm sürecinin başladığını açıkladı. Başkan Kocaispir, “Geçen yıl yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen mahalle Şehit Erkut Akbay mahallemizdir. Burada maalesef dere yatağına ev yapılmış. 105 dönümlük bir alanda 6306 sayılı yasa çerçevesinde resen bir kentsel dönüşüm gerçekleştirilmesi ile ilgili yaklaşık 2 ay önce Cumhurbaşkanımızın imzasıyla bir kararname yayınlanmıştı. Bu kapsamda bakanlık inşallah kış bastırmadan ilk etapta 40 dönümde derhal resen yıkılarak oranın kaldırılması ve kentsel dönüşüm sürecinin başlatılması ile ilgili karar aldı. Biz belediye olarak bu süreçte kolaylaştırıcı pozisyondayız. Vatandaşlarımızın yanındayız. Ama bunu devletimiz resen yapıyor. Elazığ depreminde gördünüz nasıl devletimiz 8-9 ay gibi kısa bir sürede tamamladı, hızlı bir şekilde oturmaya başladı insanlar. Şehit Erkut Akbay mahallemizde de ilk etapta 40 dönüm ve hemen akabinde 105 dönüme tamamlayarak bu dönüşüm gerçekleşecek. Bu hepimizin ortak başarısıdır.” dedi.

2021 Sinanpaşa İçin Güzel Bir Yıl Olacak

Sinanpaşa Mahallesi’ndeki çalışmalara da değinen Kocaispir, şunları söyledi: “Yüreğir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak üçlü bir protokol yapmıştık. Bu protokolün detayları ile ilgili mutabıkız. İmar planlarının yapılması maalesef pandemiden dolayı biraz uzadı. Ancak güzel haberi vereyim imar planları yapıldı. Büyükşehir’e sunuldu. Bu teknik bir çalışma. Yerleştirmelerde problem yok. Büyükşehir belediyesi ile yakın temas halindeyiz. Allah nasip ederse çok yakın bir zamanda üçlü protokolü yapıyoruz. Sinanpaşa mahallemizde de kısmet olursa 2021 yılı yıkımların başladığı, insanlarla oturulup konuşulduğu güzel bir yıl olacak. Burada dönüşümün şöyle bir güzelliği var. Burası dönüşmeye başladığı zaman biliyorsunuz Optimum tarafı 2.4 yoğunluklu ticaret konut imarlı bir alandır. Doğrusunu isterseniz burada bu güzellik ortaya çıktığında 3 bin metre minimum parsel büyüklüğü şartını 1.500’e, 1.200’e indirdiğimizde buraya gelecek olan müteahhitlerin işi kolaylaşmış olacak ve el birliği ile bu dönüşüm gerçekleşecek.”

Adana Sahabiye Kentsel Dönüşüm Yüreğir Kayseri
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506