Alper Taşdelen: A.O.Ç'yi Yeniden Kuruyoruz

Alper Taşdelen: A.O.Ç'yi Yeniden Kuruyoruz
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, küçülen Atatürk Orman Çiftliği'nin Ankara Büyükşehir ile Çankaya'nın park alanı arsalarının birleştirilerek, yeniden kurulacağını açıkladı. Taşdelen, yeni A.O.Ç'de, bir de hayvanat bahçesi kurmayı planladıklarını söyledi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Kırkkonaklar ile Mamak arasında kalan Bademlidere bölgesinde Çankaya Belediyesi'ne ait 750 dönüm park alanı ile hemen bitişiğindeki Ankara Büyükşehir'e ait 500 dönüm arsanın birleştirilerek yeni A.O.Ç'nin kurulacağını dile getirdi. Taşdelen yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çankaya Belediye sınırları içindeki Kırkkonaklar ile Mamak arasındaki Bademlidere bölgesinde 750 dönüm tapulu bir park alanımız var. 750 dönüm üzerine ikinci bir Atatürk Orman Çiftliği kuracağız. Burada, sadece Çankayalıların değil Ankaralıların da kullanacakları yürüyüş, piknik, oyun, spor alanları olacak. Atatürk Orman Çiftliği’nden kaldırılan hayvanat bahçesinin yerine burada bir hayvanat bahçesi yer alacağı müthiş bir yeşil alan, rekreasyon alanı yapılacak. Buranın içinde çocuklarımız için Gök Bilim Merkezi’de olacak, doğal ürünlerin satıldığı çok güzel pazar alanlarımız da olacak. Yani, Ankaralıların ister hafta içi ister hafta sonu geldiklerinde spor ve piknik yapacakları aynı zamanda vakit geçirecekleri çok güzel yeni bir parkı ama sadece park değil rekrasyon alanı ve ormanı burada hayata geçireceğiz. Bizim Atatürk Orman Çiftliği dememizin sebebi şu. Dediğiniz gibi, Atatürk Orman Çiftliği parça parça yapılaşmaya açıldı. Orman alanı olması gereken yerler imara açıldı. Buna mukabil, bu 750 dönüm hiçbir şekilde imara, yapılaşmaya, konuta açılmadan tamamen halkın park rekreasyon ihtiyacını karşılayacak ve büyük bir bölümünü de orman haline getireceğiz. Kent içinde bir orman da yaratmış olacağız aynı zamanda.

“Mansur Başkan'la Konuştuk, 500 Dönüm Büyükşehir Arazisi De Birleştirilecek”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile bu projeyi konuştuklarını söyleyen Alper Taşdelen, bu alanın yanında da 500 dönüme yakın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de park alanı olduğuna işaret etti. Taşdelen, “Şimdi hem Çankaya hem de Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanlarını bir araya getireceğiz ve 1 milyon 250 bin metrekare toplamda bin 250 dönümlük bir park ve orman haline getireceğiz ve projeyi de Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi ortak ve beraber yapacağız. Bu ikinci bir müjde oldu ama daha da geliştireceğiz. Özel alanlarda tasarlanan bahçelerin yer alacağı Parkta, Yenilenebilir Bitkiler Bahçesi, Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Sukulent Bahçesi, Kaya Bahçesi, Heykel ve Seramik Bahçesi, Gül Bahçesi, Kokulu Bitkiler Bahçesi gibi çeşitli tematik alanlar yer alacak. Parkta, doğa sporlarının yapılabildiği, barbekülü ve barbeküsüz piknik alanları yer alacak. Park her yaş grubundan vatandaşların yararlanabileceği ve engelli yurttaşların kullanımına uygun olarak inşa edilecek.” dedi.

“AVM'yi Gençlik Merkezi Haline Getiriyoruz”

Alper Taşdelen, Maltepe’de yarı hissesi Çankaya Belediyesi’ne ait olan bir AVM'yi, Ankara’nın en büyük gençlik merkezi haline getireceklerini de açıkladı. Taşdelen, “Burada, 24 saat açık kütüphanemiz de olacak. Yeri de metroya da yakın. 19 Mayıs Gençlik Merkezi'ni sadece Çankaya değil tüm Ankara’da okuyan öğrencilerimizin hizmetlerine sunacağız.” dedi.

Atatürk Orman Çiftliği Ankara Çankaya Alper Taşdelen
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
3101 02 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011