Altın Travertenler Turizme Kazandırılıyor

Altın Travertenler Turizme Kazandırılıyor
Sivas’ta şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi’nde limonitli suyun oluşturduğu altın rengindeki travertenler ile ilgili çalışma başlatıldı. Görenlerin Pamukkale’ye benzettiği, Altınkale turizme kazandırılacak.  

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi Maden Tetkik Arama (MTA) Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğü’nün sahasında prototip olarak oluşturulan ‘Altınkale’ alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı. İnceleme gezisinde Vali Salih Ayhan, Altınkale’nin turizme kazandırılması için ilgili tüm kurumların ortak çalışma yürüteceğini söyledi. Ayhan, “Sivas'ın marka değerinden birisi de Sıcak Çermiktir. Jeotermal kaynağımızı öncelikli olarak turizm, sağlık, tarım ve diğer alanlarda yoğun olarak kullanmak için yeteri kadar zaman kaybı yaşadık; artık emeklemeyi bırakıp yürümemiz, koşmamız lazım. Bununla beraber de tabi turizmde alternatiflerimizi gün yüzüne çıkarmamız gerekir. Sıcak Çermik’te özellikle gündemde olan hususlardan bir tanesi de termalin oluşturduğu tortu,  renk tonlamasıdır. Bizlerde MTA sahasındaki prototip üzerinde daha fazla çalışarak, görselliği artırıp bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirebilme noktasında gayret göstereceğiz. Daha teknik daha fonksiyonel bir çalışma ile peyzaj düzenlemesi de gerçekleştirerek üst düzey bir açık hava havuzu oluşturacağız ” dedi. 

Sivas Belediyesi’nin de Altınkale ile ilgili projesi bulunduğunu anlatan Vali Salih Ayhan, “Belediye başkanımızın da adaylık süreçlerinde açıkladıkları hususlardan bir tanesi ‘Altınkale’ projesi idi. Başkanımız Hilmi Bilgin ile de konuştuğumuzda bizlerle aynı düşünceyi paylaştıklarını gördüm. Belediyemizle beraber Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi’nin en uygun yeri olan Sivas-Ankara karayolu üzerinden de görülen Tepe Çermik Bölgesi’nde, görselliği ile büyüleyen bir oluşumun yani Altınkale’nin ortaya çıkması için bilimsel ve teknik anlamda çalışmalara başlayacağız. Pamukkale’deki gibi basamak havuzlar şeklinde düzenleme gerçekleştireceğimiz  ‘Altınkale’ Valiliğimizin Turizm Eylem Planı’nda da yer alıyordu. Valiliğimizin himayelerinde Sivas Belediyesi, İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bu bölgeye ağırlık verecek. İlimizin görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmada, turizme katkısı anlamında böyle bir projeye ihtiyaç var, bizlerde bunun olabileceğini değerlendirdik” diye konuştu. 

“Pamukkale Gibi Çekim Merkezi Olmasını Arzuluyoruz”

Altınkale’nin Denizli ilindeki Pamukkale gibi çekim merkezi olmasını arzuladıklarını belirten Vali Ayhan, “Sivas’ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından faydalanarak, Altınkale projesi ile yurt içinden ve gerekse de yurt dışından ziyaretçi çekeceğimize inanıyorum. Oluşması beklenen yeni travertenlerdeki özel morfolojik yapılar ve tektonik unsurlar yörenin bir açık hava jeoloji müzesi olarak değerlendirilmesini de sağlayacak. Bu çalışma ile bölge canlanacak, il ekonomisi daha da hareketlenecek, istihdam yapılan yatırımlarla artacak, ilimiz turizmine yeni bir soluk kazandırılmış olacak” şeklinde konuştu. 

Bölgedeki sektörel çeşitliliği geliştirmek istediklerini de ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sıcak Çermik’i kış turizmine entegre etmemiz lazım. Sağlık turizmi belli bir noktaya geldi, geliştirmeye devam edeceğiz. Bölgede, yaşlılarımız için kür merkezi kurulması talepleri var. Bunu da değerlendireceğiz. Devremülk ve otelcilik anlamında bölgemiz belli bir aşama kat etti. Seracılık faaliyetlerine de başlıyoruz. Altınkale de yapıldığı takdirde bölge cazibe merkezi haline gelecek. Turizm için kısa, orta, uzun vadede yaklaşık 50 projemiz var. Kısa vadede olan projelerimizden bir tanesi de Altınkale’dir.” ifadelerini kullandı.

Geleneksel Çadır Alanları ve Kamp Merkezleri Oluşturulacak

Sıcak Çermik’in yapılan çalışmalarla belli bir noktaya geldiğini hatırlatan Vali Ayhan, “Özellikle imar planlarının bir noktaya gelmesi yeni yatırımların yapılması ile beraber bölge ıslah edilebilir hale geldi. Bu bölgede çalışmalarımız yoğunlaşacak. Bölgeye geleneksel çadır kurma alanları ile kamp merkezlerini kazandıracağız. Ağaçlandırmaya uyguna alanları ağaçlandıracağız. Buranın tanıtımını artıracağız. Yatırımcının buraya gelmesini sağlayacak tüm altyapıları kurgulayacağız. Hatta buranın yönetimsel anlamda da birlik statüsünden şirket statüsüne dönüştürülmesi noktasında bir çalışmamız olacak. Yönetimi kolaylaştırıp, pratik hale getirmemiz lazım. Türkiye’de termal turizm yönetme mantığı ne ise burada da onun olması gerekmekte. Yıldız Dağı’ndaki yönetim planını kuracağız. Burasının da çok kısa bir sürede iyi bir ivme yakalayacağını düşünmekteyim ” dedi.

 

 

Altınkale Çermik Sivas Traverten
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607