Antalya Çağ Atlıyor Akıllı Kent Oluyor

Antalya Çağ Atlıyor Akıllı Kent Oluyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Kent Projesi’yle Antalya ve ilçelerinde teknolojide, turizmde, ulaştırmada, sağlıkta, güvenlikte, sosyal hayatta ve belediye hizmetlerinde yeni bir dönem başlıyor.

Türkiye’de ilk olan projenin diğer şehirlere örnek olacağını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Bu proje ile sadece Türkiye’de değil dünyada en ileri şehirler arasında yer alacağız. Antalya teknoloji çağına, dijital çağa güçlü bir adım atıyor” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile TÜRKSAT arasında daha önce e-devlet ve akıllı şehircilik üzerine başlatılan işbirliği çerçevesinde ikinci protokol imzalandı. Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşen imza törenine Başkan Menderes Türel, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen imza koydu. 

Antalya Öncü

Başkan Menderes Türel,  Antalya’nın her alanda öncü olmak ve küresel yarışta yer almak iddiasıyla, akıllı şehir alanında öncülük görevini üstlendiğini belirterek; ulaşım, sağlık, güvenlik, enerji alanlarından başlayarak hızlı ve kaliteli hizmet, çevre dostu akıllı belediyecilik yolunda da dünyadaki rakipleriyle yarışabilir hale geldiğini söyledi.

Türkiye’de Bir İlk

Antalya Büyükşehir Belediyesi Akıllı Kent Projesi’yle Türkiye’de bir ilkin gerçekleştiğini kaydeden Türel, “Bugünkü noktaya kolay gelmedik. Çok uzun bir teknik çalışma yapıldı. 9 Mayıs 2015’te ilk kez bu yolculuğa çıkmıştık. Birinci fazla ilgili protokolümüzü imzalamıştık ve farklı hizmetleri hayata geçirmiştik. Böyle bir kapsamlı Akıllı Şehir Projesi Türkiye’de belki de ilk olduğu için diğer şehirlerimize örnek olacağına inanıyorum. Bütün şehirlerimiz bu noktada bundan sonra peyderpey akıllı şehir olacaklardır. Teknoloji ve iletişim, bilgi işlem artık büyüyen kurumsal yapılarda olmazsa olmazlarımız arasındadır” dedi. 

Diğer Vilayetlere Örnek

İlk dönemimde Türkiye’de ilk kez kısa adı Scada olan bilgisayarlı su yönetimi sistemini Antalya’da kurduklarını hatırlatan Başkan Türel, “Türkiye’de ilk olan bu sistemi Türk yazılımcılarla Türk firmalarla başardık. Daha sonra bu Gaziantep, Kayseri bir anda Türkiye’nin bütün şehirlerinde örnek olarak uygulandı. Bugün Scada’ya Türkiye’nin birçok şehrinde geçilmesi gerçekten bir onur vesilesi oldu. Şimdi bugün de çok eminim ki bu attığımız adım diğer vilayetlerde diğer büyükşehirlerimizde, belediyelerimizde de atılacaktır” diye konuştu. 

Ücretsiz Wifi

Türkiye’nin e-devlet alanında dünyanın en başarılı ülkelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Başkan Menderes Türel, şunları aktardı: “Şimdi de şehirler olarak en akıllı şehir aşamasına geçiyoruz. Antalya’da akıllı şehir projesi sadece belediye hizmetlerinden ibaret bir çerçeve şeklinde anlaşılmamalıdır. Birkaçı hariç ilçelerimizi de kapsayacak ücretsiz wifi kablosuz erişimi söz konusu olacak. Dolayısı ile sosyal hayatımızı, turizmimizi, ticaretimizi, ekonomimizi de çok etkileyecek olumlu vesile olacak projedir.”

Panik Butonu

Başkan Türel, Akıllı Kent Projesi’nin ilk aşaması kapsamında 2015 yılından itibaren faaliyete geçen uygulamaları şöyle anlattı: “Bazı parklarımızda wifi hizmeti bazı bölgelerimizde hasta takibi, panik butonu, şehir bilgilendirme ekran çalışmaları ilk etapta yapıldı. Wifi hizmetleri dediğim gibi belediyeye ait plajlar, parklar gibi 8 farklı lokasyonda örneğin Yavuz Özcan Parkı’nda, Konyaaltı Sahili ve Sarısu’da var. Bunun gibi 52 adet erişim noktası ile ücretsiz internet halkın kullanımına ilk etapta sunuldu. İkinci başlığımız kronik hasta takibiydi. Bu hizmet kapsamında 30 adet kronik hastalığı bulunan bakıma muhtaç vatandaşımıza tansiyon ve kan ölçüm sistemi, akıllı telefon cihazı ve medikal koçluk hizmeti veriyoruz. Yani biz vatandaşın tansiyon, kan değerleri şeker gibi sonuçlarını artık oturduğumuz yerden öğrenebilme şansına sahibiz. Üçüncü  başlığımız panik butonu hizmetiydi. Bu kapsamda 30 adet yaşı ilerlemiş vatandaşımıza GSM hatlı panik butonu dağıtımı yaptık ve onun takibi gerçekleştiriliyor. Bakıma muhtaç vatandaşımız evinde oturuyorken tıbbi bir ihtiyacı oldu, sıkıntıya düştü kalp çarpıntısı oldu, acil müdahale ihtiyacı söz konusu oldu derhal panik butonuna bastığında biz ambulansa hasta bilgilerini iletilerek, hastaya gerekli müdahalenin en kısa zamanda yapılmasını sağlıyoruz. İlk fazda gerçekleştirdiğimiz dördüncü başlığımız şehir bilgilendirme ekranlarıydı. Bu kapsamda Antalya’da belediyemizin belirlemiş olduğu 5 lokasyonda kiosk cihazları kurduk.”

Akıllı Kavşakla Trafik Rahatlayacak

Türel, imzalanacak ikinci faz sözleşmesi ile yapılacakları da şöyle anlattı: “Bu fazda ulaşım, denetleme ve akıllı kavşak sistemleri, yönetilebilir wifi ve internet hizmeti, akıllı sulama, akıllı aydınlatma, kiosklar şehir bilgilendirme ekranları, şehir yönetim platformu gibi projeler yer alıyor. Akıllı denetim, akıllı ulaşım ve akıllı kavşak sistemleri daha önce ilan ettiğimiz bir konuydu. Şimdi uygulamaya geçecek. Artık bu sistem sayesinde trafiğimiz çok daha güvenli ve akıllı olacak. Yani akıllı kavşakta, kavşaklar arka arkaya sıkışmaya başladığında o kavşağın, sistemle yeşil ışık mesafesi uzayacak. Veya kavşakta ihtiyaç yoksa uzun bir yeşil ışık mesafesini kullanmaya gerek kalmayacak. Bu gibi birçok ayrıntı var. Bu ve benzeri uygulamaları artık yapacağız.”

Akıllı Aydınlatma İle Enerji Tasarrufu

Akıllı aydınlatma sisteminin sokak aydınlatmasında yanmayan ya da gereğinden fazla yanan sokak aydınlatmalarını hemen bildireceğini belirten Türel, “Akıllı aydınlatma ile yüzde 60 – 70’lerde başlarda bir enerji tasarrufu hedefi bekliyoruz. Örneğin bir park, akşam saatlerinde vatandaşın geçtiği bir park değil, biz orayı sanki en yoğun şekilde kullanıyormuş gibi sürekli aydınlatıyoruz. Şimdi oradaki aydınlatmanın oranı insan hareketliliği yoksa azalacak, insanlar oradan geçerken adeta gündüz gibi bir aydınlatma olacak. İhtiyaç olduğu zamanda enerjiyi kullanıp olmadığı zamanda kullanmayarak tasarrufu ortaya çıkarmış olacağız. Bu şehir güvenliğine de önemli bir katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.  

Akıllı Sulama

Akıllı sulama projesi ile park ve bahçelere yerleştirilen sensörler sayesinde toprağın nem durumu uzaktan takip edebileceklerini anlatan Türel şunları aktardı: “Ürünün sulama ihtiyaçları ve tahmini hava raporu doğrultusunda sulama planı oluşturuluyor ve uzaktan yönetilen vanalar aracıyla sulama yapılıyor. Biz bugüne kadar ne yapıyorduk, bir akıllı şehir örneğiymiş gibi sunuluyordu öyle değildi aslında. Saat ayarlı sulama sistemimizi ayarlıyorduk ve sistem devreye giriyordu. Antalya yağmuru bol olan bir şehir. Bizim tam sulama sisteminin saati geldiğinde sistem açıldığında bir bakıyorsunuz yağmur da yağıyor. Ne oldu? İsraf. Sulamaya gerek yok zaten yağmur yağıyor. Saat ayarlı sulama sistemi bizim istediğimiz neticeyi alma konusunda zorluyordu. Ama şimdi böyle olmayacak. Toprağın içindeki sensörler toprağın nem durumuna göre otomatik sulama sistemini açacak. İsrafı önlemiş olacağız. Akıllı şehir bu uygulamalar ile ortaya çıkıyor. Ve şükürler olsun Antalya bu uygulamaları gerçekleştiriyor. Tabi bu sayede toprağın gereksiz sulama ile kalitesini kaybetmesi de engelleniyor. Aynı zamanda su kaynaklarının da verimli kullanılması sağlanıyor.  Tabi böyle olunca gübre kullanımı da milimize ediliyor. Yani vin vin vin diye bir tabiri var yabancıların, Türkçesi kazan kazan. Çoklu bir kazanım imkanı sağlanıyor.  Sulama için üretilen elektrik kaynaklarının da verimli kullanılması sağlanıyor. Görüldüğü gibi sadece belediyelerde değil bütün sulamalarda kullanılması gerekiyor. Birçok seramızda zaten bu teknoloji kullanılıyor. Biz ne yapıyoruz teknolojik seralardaki sistemi bütün Antalya’ya Gazipaşa’da Kemer’e kadar bütün ilçelerimize yaygınlaştırıyoruz.” 

En Çevreci Yatırım

Akıllı aydınlatma ve akıllı sulamanın en çevreci yatırım olduğuna işaret eden Başkan Türel, “Çevrecilikle ilgili geçtiğimiz günlerde otopark inşaatımızın temel atmasında da ifade ettim. Bize çevrecilikle ilgili ders vermeye kalkanlar şu yaptığımız işleri gelip görsünler. Bizimle hiç birisi yarışamaz. En çevreci belediye dediğimizde, akıllı şehir uygulamalarından bir tek ağacın bile sahibine teslim edilmek üzere emanete alınıp saklanmasına, Antalya’ya 10 milyon ağaç dikilmesine kadar bu kardeşiniz büyük bir gayretin içindedir. Şimdi farklı boyutuyla bir çevreci uygulama daha önümüzde duruyor. Akıllı şehir ve çevre dostu şehir uygulamaları bu şekilde birlikte yürümektedir. Bu da yaptığımızın Antalya’nın vizyonuna çok yakışan bir proje olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaşa Kolaylık

Başkan Menderes Türel şöyle devam etti: “Yönetilebilir internet hizmetiyle kamusal alanlarda müze ve ören yerlerinde park ve bahçelerde meydanlarda turiste açık alanlarda otobüslerde, otobüs duraklarında güvenli internet erişimini artık sağlıyoruz. Bu kapsamda 38 lokasyon için kablosuz hizmeti vatandaşların kullanımına açılacak. Şehir bilgilendirme ekranları projesi kapsamında vatandaşların şehirle ilgili ihtiyaç duydukları bilgelere kolayca ulaşabilmelerini sağlayacak 20 adet klimalı bilgilendirme kiosku, şehrin farklı merkezlerinde daha çok turizm ağırlıklı bölgelerde konumlandırılacak. Kiosk cihazları kullanıcılara gezip görülecek yerlerin, acil durumlar için nöbetçi eczane, hastane, tüm sağlık kuruluşları ve tüm kamu kuruluşlarının bilgilerini verecek. Kiosklarda vatandaşların belediyeye doğrudan ulaşabilmeleri  haber proje ve etkinlikleri takip edebilmeleri öneri dilek şikayetlerini teşekkürlerini kolayca iletmeleri de hedefleniyor. Hem turistler hem de kendi vatandaşlarımız artık dijital platformları aktif olarak kullanabilecek.”

''Bize Durmak Yakışmaz''

Akıllı Şehir Projesi ile bütün bu sistemleri tek elden yönetecek bir merkez kuracaklarını anlatan Türel, “Bu gelecekte nesnelerin interneti denilen entegre bilişim sisteminin de alt yapısını oluşturacak. Bugün bir kez daha verdiğimiz sözlerden daha da ötesini daha da fazlasını yapmanın mutluluğunu, gururunu yaşıyorum. Geçmişte yer altı, alt yapı projelerimiz ağırlıklıydı. Bu dönemde gördüğünüz gibi Antalya’nın sosyal kalitesini de artıracak üst yapı projelerini hızla ortaya koyuyoruz. Antalya’nın hayalleri gerçek oluyor. Bu proje ile sadece Türkiye’de değil dünyada en ileri şehirler arasında yer alacağız. Bize durmak yakışmaz. Antalya teknoloji çağına, dijital çağa güçlü bir adım atıyor. Hayırlı olsun uğurlu olsun” dedi. 

Başkan Menderes Türel, projeye büyük destek veren önünü açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’a özellikle teşekkür etti. 

TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen de projenin Türkiye ve dünya açısından önem taşıdığını ifade ederek, Türkiye'de konsept olarak sahaya yansıtılması açısından Antalya'nın en uygun şehir olduğunu kaydetti. Cenk Şen, şehre gelen yabancı turistlerin uygulamayı gördükten sonra Türkiye'nin ne derece ileriye gittiğini görebileceğini belirtti.

proje şehir antalya dönüşüm akıllı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506