Antalya EXPO ne olacak?

Antalya EXPO ne olacak?

Türkiye’nin ilk EXPO’su 30 Ekim’de sona erecek. Botanik EXPO olma özelliği taşıyan ve bin 121 dekarlık fuar alanı üzerinde inşa edilen Antalya EXPO 2016, 22 Nisan’da ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla başlamıştı. Şu anda kentte en büyük soru, alanın 30 Ekim’den sonra ne olacağı.
Yaklaşık 1 milyar dolar, altyapı ve raylı sistemle birlikte toplam 3 milyar dolara mal olan EXPO alanının özelleştirileceği, talibinin de Acun Ilıcalı olduğu konuşuluyor. Ilıcalı’nın Survivor’ının Antalya’da çekileceği iddia ediliyor. Dünya Gazetesi’ne konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, son günlerine yaklaşan EXPO, Antalya’da turizm ve yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

Turizmde yaşanan krize EXPO’nun merhem gibi geldiğini söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “EXPO’da bu ay sonuna kadar 4 milyon ziyaretçiyi biraz geçeriz. Gelen turist sayılarına baktığımız zaman oldukça iyi bir rakam. Bu sene gelen turist sayısında ortalama yüzde 50’ye yakın bir düşüş var. Geçen sene 13 milyon turist geldiğine göre, bu yıl 6 milyon turist gelmesini bekliyoruz. 6 milyon turistin geldiği bir şehirde, bu ziyaretçi rakamı iyi. Geçtiğimiz sene gibi 13 milyon turist gelseydi, 5 milyon hedefimizin çok çok üstüne çıkardık. Diyoruz ki; iyi ki bu sıkıntılı süreçte EXPO varmış” dedi.
30 Ekim’de kapanacak EXPO’nun geçici bir yönetimi olacağını anımsatan Başkan Türel, “EXPO’nun botanik bir park olma özelliğini kaybetmemesi lazım. Bunu her halükarda koruyacağız. EXPO’nun Antalya’nın bir milli projesi olarak yerel dinamiklerle yoluna devam etmesi lazım” diyerek, şunları kaydetti: “Biz belediye olarak tamamen işletmesini yapma konusunda ciddi bir yük almış oluruz. Altından kalkamayabiliriz. Ama bir özel firma tarafından işletilmesi halinde, belediye olarak belki bir miktar bedelsiz hisse ile bunun içinde yer alabiliriz. Devlet işletmeciliğin içinde başarılı olamaz, devlet asıl görevleriyle uğraşmalı. Tarım Bakanımız ve onun ekibinin gayretleri ile EXPO süresince bunu en iyi şekilde yürütmeye çalıştık. Dediğim gibi bir kriz döneminde EXPO bu yaraya merhem olmuştur.Şeffaf bir ihaleyle buranın işletmesi özel sektör tarafından yapılmalı. Belki içerisine başka fonksiyonlar eklenmesine izin verilmeli... Belki içerisine bir turistik tesis, konaklama tesisi, otel... Belki bir eğlence parkı kurulmasına izin verilebilir. Ziyaretçi cazibesini artırmak için bunlar yapılabilir. Öyle bir şartname ile ihaleye çıkılabilir. Bunların şu anda değerlendiriyoruz. Belediye bedelsiz hisse ile ortak olursa gelirden pay alır. Ama tabii belediyenin burada bir gelir beklentisinden öte, projenin sürdürülebilir bir proje olması, turizmde bir cazibe merkezi haline gelmesi önemli. Antalya ve Türk turizmine katkı sağlaması bizim öncelikli hedefimiz.”

Antalya Artık ‘Zirveler Şehri’

EXPO’ların 6 aylık süreçte para kazanan projeler olmadığını, ülkelerin prestij projeleri olduğunu söyleyen Türel, “Milano EXPO’suna baktığınızda 15 milyar dolarlardan bahsediliyor. Bizim EXPO’nun maliyeti 1 milyar dolar, altyapı, raylı sistemle birlikte aşağı yukarı 3 milyar dolar. Ancak olimpiyatlara eş değer bir organizasyon olan EXPO, Türkiye’de ilk Antalya’ya nasip olmuştur. Bu prestij açısından çok önemli. Artık Antalya’ya ‘zirveler şehri’ diyoruz. İlk NATO Zirvesi’ni yaptık, sonra G20 Zirvesi... Arkasından EXPO geldi. 2019’da düzenlenecek önemli bir organizasyonu da Antalya’ya kazandırmak üzereyiz. Güvenlik açısından Paris, Brüksel gibi şehirlerden daha önde çıkıyoruz. G20 tarihinde belki en başarılı zirvenin Antalya’da olduğunu G20’ye gelip dönen Obama ve Putin bizzat bana söyledi” şeklinde konuştu.

Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
3101 02 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011