Atatürk Ormanı 10 Kasım'da Açıldı

Atatürk Ormanı 10 Kasım'da Açıldı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tüm unsurlarıyla tamamlanan Hacıosman’daki Atatürk Kent Ormanı’nı, Ata’nın 82. ölüm yıldönümünde İstanbulluların kullanımına açtı. İmamoğlu, daha önce açılışı yapılan Kemerburgaz Kent Ormanı’nı ile birlikte, 5 milyon metrekarenin üzerinde bir yeşil alanın İstanbul’a kazandırılmış olduğunu söyledi.

Atatürk Kent Ormanı açılış töreninde Ekrem İmamoğlu ile birlikte; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve İBB üst yönetimi hazır bulundu. Açılış öncesinde yeni açılan alan ile ilgili bilgilendirilen İmamoğlu ve beraberindeki heyet, Cumhuriyet devrimleri ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarını tasvir eden canlı heykellerin gösterisini izledi. Etkinlik alanında çocuklar için kurulan atölye çadırlarını inceleyen İmamoğlu, açılış nedeniyle bir konuşma yaptı. İmamoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün 82. ölüm yıldönümünde, insanın yaşama bağlığını arttıran bir yeşil alanın şehre kazandırılmasının anlamlı olduğunu belirtti.

Pandemi nedeniyle coşkulu açılışlar yapamadıklarını dile getiren İmamoğlu, “Pandemi ile mücadelenin de bence bir gereğini yerine getiriyoruz bugün yaptığımız bu değerli açılışla. Atatürk Kent Ormanı ile aslında toplumun sağlıklı bir arada olabileceğini, sağlığını koruyabileceği bir ortamı da güzel İstanbul’umuza hediye etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu bizim kent karakterimizde var” dedi. Çağdaş bir kent olabilmenin en önemli unsurunun, kişi başına düşen yeşil alan miktarının yüksekliği olduğuna dikkat çeken İmamoğlu “Burada her kattığımız metrekare, aslında böyle bir değeri de ortaya koyuyor. Çok hızlı davranmalıyız. Bu şehrin gerçekten kaybedilmiş yılları var, kaybedilmiş alanları var. Bu karakteri tersine dönüştürmek adına da çok hızlı davranmalıyız. Tabir-i caizse tam da Atatürk’ün isteyeceği şekliyle, İstanbulların olan bu kentin ormanlarını da İstanbulluların hizmetine açan bir kavramla yürüyoruz” diye konuştu. 

“Bu Alanlar Niçin İstanbulluların Olamadı?”

Daha önce açılışı yapılan Kemerburgaz Kent Ormanı’nı ile yaklaşık 5 milyon metrekarenin üzerinde bir yeşil alanın İstanbul’a kazandırılmış olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Burası 1 milyon metrekareyi aşan bir alan. Bu alanlar niçin İstanbulluların olamadı? Bugüne dair herkesin oturup düşünmesi lazım” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet’in ilk döneminde meyveciliğin geliştirilmesi için Atatürk’ün talimatı ile kurdurulan ve bugün metruk hale gelen Büyükdere’deki fidanlığı da İstanbul’a hediye edeceklerinin altını çizen İmamoğlu, “Orası bile 300 bin metrekarenin üzerinde bir alan. Böylesi geniş alanları İstanbullunun kullanacağı alana dönüştürmek, metruk duracağı yere yeşilliğe dönüştürmek, artık oraya kimsenin dokunamayacağı anlamına da geliyor. Bu bağlamda çağdaş şehircilik noktasında gerçekten hızlı hareket ediyoruz” dedi.

“Korumak, Geliştirmek, Yaşatmak Gerekiyor”

Atatürk Kent Ormanı’nın iki tarafından metro duraklarının bulunduğunu hatırlatan İmamoğlu, yeşil alan ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Etkinlik alanında  1500 metrekarenin üzerinde fitness alanı, çocuk alanı, üç tane göleti var. Burası kentin Kuzey Ormanları’nın aslında bir parçası niteliğinde. Kuş türlerinin yaşatılması, muhafaza edilmesi gereken de bir nokta. Bu manada özellikle ışıklandırılmasıyla da ilgili de özenle hareket etti arkadaşlarımız. Tabir-i caizse gölge gibi bir gece aydınlatması ile o kuşların bile varlığın rahatsız etmeyecek bir altyapıyla; tümüyle titiz, hassas tüm doğallığını koruyan şekliyle burayı kentimize kazandırdık. Tabii kazandırmak yetmiyor; korumak, geliştirmek, yaşatmak gerekiyor.”

“İstanbulumuza Yakıştı”

“16 milyon insanımızın mutluluğu için bunları yapıyoruz” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: “Her zaman, yer yerde, birlikte başaracağımızı, birlikte güçleneceğimizi ifade ediyoruz. Atatürk Kent Ormanı'nın sadece yakın ilçelerin değil, bütün İstanbul'un olduğunu hatırlatıyorum. Bütün İstanbul'u buraya davet ediyorum. Gerçekten buraya Atatürk adını vermekle büyük onur ve gurur duyduğumuzun da altını çizmek istiyorum. Bu noktada İBB Meclisi’ne de teşekkür ediyoruz. Oy birliği ile Atatürk Kent Ormanı ismi verilmiştir. İstanbul'umuza yakışmıştır” dedi.

Ekrem İmamoğlu Atatürk Kent Ormanı İstanbul
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405