Avrupa’nın En Yüksek Kulesi Çamlıca’da

Avrupa’nın En Yüksek Kulesi Çamlıca’da
369 metrelik kule uzunluğu ve deniz seviyesinden 587 metrelik yüksekliğiyle İstanbul'un en yüksek yapısı Çamlıca TV-Radyo Kulesi törenle açıldı. Avrupa’nın en yüksek kulesi Çamlıca Kulesi’nden İstanbul’un büyük bir bölümünü görmek mümkün.

Çamlıca Kulesi, İstanbul’un fethinin 568’inci yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı tören ile hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çamlıca'da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.  Televizyon ve radyo medya kuruluşları ile haberleşme operatörlerine hizmet sağlayacak Çamlıca Kulesi’nin ülkeye ve millete hayırlı olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Proje üzerinde çok çalıştık. Sonunda hakikaten sadece ülkemizde değil tüm dünyada örnek teşkil edecek bu projeyi başarıyla hayata geçirmiş olduk.  Yayıncılık faaliyetlerinde tek verici tesisi modeline geçtiğimiz bu kule sayesinde aynı anda Çamlıca Kulesi’ndeki görüntü kirliliğine de son verdik. Çamlıca'da faaliyete geçen kulemizi yeni dönemin en önemli yatırımlarından ve sembol eserlerinden biri olarak görüyorum. Deniz seviyesinden itibaren 587 metre uzunluğa sahip bu kule aynı zamanda İstanbul'un en yüksek yapısı unvanına da sahip. Yüklenici firmasından, mühendisinden, işçisine herkesi tebrik ediyorum. Bu kuleden yayınlarını sürdürecek medya kuruluşlarımız, haberleşme şirketlerimiz de özellikle başarılar diliyorum” diye konuştu.

“Teknik özellikleriyle ve mimarisiyle İstanbul’un yeni simgesi olacak”

 Dünya’da ilk defa aynı anda 100 FM radyo yayını yapacak, teknik özellikleriyle ve mimarisiyle İstanbul’un yeni simgesi olacak, Avrupa’nın en büyük kulesini hizmete açtıklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Toplam 30 bin 150 metrekare alana kurulu olan Çamlıca Kulesi’nin zemin kotu 218 metre olup, zemin üzerindeki yapı yüksekliği 369 metredir. Kulemiz, 4 katı zemin altında, 45 katı da üzerinde olmak üzere toplamda 49 kattır. Kulemizin zemin katında podyum, üzerinde teknik katlar, onların da üzerinde seyir terasları ve restoranlar yer almaktadır. Bu katların üzerinde teşekkül eden çelik anteninin yüksekliği 168 metre olan kulemizin deniz seviyesinden yüksekliği tam 587 metreye ulaşmaktadır” diye konuştu.

Ülkenin ve Avrupa’nın en yüksek binası olan Çamlıca Kulesi’nin, deprem ve rüzgâr etkilerine karşı güçlendirilmiş bir şekilde imar edildiğine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, “Çamlıca Tepesi’ndeki 33 adet büyük antenin oluşturduğu görüntü ve manyetik alan kirliliğine son verirken, aynı zamanda ciddi bir enerji tasarrufu da sağlayacaktır. Türkiye’de karasal sayısal yayına geçişin teknik altyapısını oluşturarak ülkemizin yayıncılık kalitesi ve kapasitesini yüksek standartlara ulaştırmayı hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Çamlıca Tepesi’nin güzelliğini ve doğal bitki örtüsünü korumak ve geliştirmek için önemli peyzaj çalışmaları yaptıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “30 bin 150 metrekarelik kule çevresindeki sosyal alanlarda, çeşitli türlerde 2 bin 750 adet ağaç diktik. Ayrıca toplam 20 bin metrekare yeşil alan oluşturduk. Kulemizin inşasında emeği geçen mimarından mühendisine, yüklenicisinden işçisine ve bakanlığımızın çatısı altında görev alan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

2 Restoran ve Seyir Terası Var

Çamlıca Kulesi seyir terası, kafe restoran gibi tesisleriyle de hizmet verecek. Kule, 4 katı yerin altında olmak üzere her biri 4,5 metre yüksekliğinde 53 kattan oluşuyor. İstanbul’un sembolü olması beklenen yeni kulede 39’uncu ve 40’ıncı katlarda deniz seviyesinden 393,5 ve 398 metre yüksekliğinde birer restoran bulunuyor. 33’üncü ve 34’üncü katlarında deniz seviyesinden 366,5 ve 371 metre yüksekliğinde iki ayrı seyir terası da yer alıyor.

Çamlıca Kulesi Cumhurbaşkanı İstanbul Tören
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910