Ayamama Deresi Çevresi Yaşam Vadisi Olacak

Ayamama Deresi Çevresi Yaşam Vadisi Olacak
İBB, ‘Yeşil İstanbul’ hedefi için çalışmalarına devam ediyor. Ayamama Deresi üzerinde ıslah çalışmalarını sürdüren İBB, derenin etrafına yaşam vadisi kurarak, kente 1 milyon metrekare alan daha kazandıracak.

Başakşehir, Sultangazi, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy ilçelerinden geçen Ayamama Deresi'nin ıslahını yapan İBB, şimdi de derenin çevresine yaşam vadisi kurma çalışmalarına başladı. Yaşam vadisi tamamlandığında Marmara Denizi’ne kadar uzanan bir yürüyüş ve bisiklet yolu kentlilere kazandırılmış olacak.

Ayamama Yaşam Vadisi çalışmaları, İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülüyor. Ayamama Yaşam Vadisi projesinin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyleyen İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin, proje ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Burada, bilindiği üzere, çevresinde iki yakada da 15’er metrelik kara yolu bandının olduğu bir proje vardı. O proje yerine vadiyi tekrar kazanma araştırmalarını yaptık. Denizden yukarıya doğru bütün vadi boyunca uzanan bir proje çalışması başlattık. Alanda mümkün olduğu kadar yeşil alanlara yer vermek istiyoruz. Bütün alanları bisiklet yollarımız da dâhil olmak üzere geçirimli ve net bir şekilde yeşille buluşan bir alan haline getirmeyi planlıyoruz.”

“Kente Bir Milyon Metrekarelik Yeşil Alan Kazandırılacak”

Ayamama Yaşam Vadisi tamamlandığında Marmara Denizine kadar uzanan bir yürüyüş ve bisiklet yolu da İstanbullulara kazandırılmış olacak. Kente 1 milyon metrekare alan kazandıracak projenin, toplu ulaşım akslarına da sahip olacağını söyleyen Seçkin, ulaşım konusunda yapılan çalışmaları şöyle özetledi:
“Sahilden başlayarak Ataköy Sahilinden kesintisiz bir şekilde devam edeceğiz. Yapılan çalışmalarda bazı kara yolları, Marmaray, E-5 gibi ulaşım güzergâhları çıkıyor. Üst geçit ve alt geçitlerle, bunlar bisiklet ve yaya geçişlerine imkân verecek şekilde, üst geçit ve alt geçitler alanı, kesintisiz bir güzergâh haline getirdik. Bu alanın kesintisiz olması önemli. Bu alan üzerinde bir takım ulaşım noktaları var, özellikle raylı sistemlerin istasyonları var. Bu istasyonlardan da doğrudan vadimize açılan bağlantılar gerçekleştirmiş bulunuyoruz.”

İBB Yaşam Vadisi Ayamama Deresi İstanbul
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910