Bağlar ve Erciş’te Kentsel Dönüşüm 2021’de Başlıyor

Bağlar ve Erciş’te Kentsel Dönüşüm 2021’de Başlıyor
Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Bağlar ilçesinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm için ilk kazmanın gelecek yıl temmuz ayında vurulacağını açıkladı. Erciş Kentsel Dönüşüm 2. Etap Projesi kapsamında ise inşaat çalışmalarına 2021 yılında başlanacağı açıklandı.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Valilik Hevsel Toplantı Salonu’nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Bebek, Bağlar Kaymakamı Yavuz Güner, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve kurum müdürlerinin de yer aldığı “Bağlar Kentsel Dönüşüm Toplantısı”na katıldı.

Toplantının ardından konuşan Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla merkez Bağlar ilçesinin Kaynartepe Mahallesi’nde 53 bin 600 metrekarelik alanın riskli ilan edildiğini belirtti.

Bölgede kentsel dönüşümün fiilen başladığını, toplantıda yol haritasını ve süreci belirlediklerini aktaran Karaloğlu, şöyle konuştu: “Kentsel dönüşümü herkes söylüyordu ama hiç çalışma başlamıyordu. Tam o gün bugündür, Kaynartepe Mahallesi’nde ete kemiğe büründü artık yol almaya başlıyoruz. 8 Ekim’de arkadaşlarımız alana inmiş olacak. Alanda 357 yapımız var, bin 267 bağımsız birim var, bin 354 hak sahibimiz var. Enteresan olan 357 yapıdan 350’si ruhsatsız. Tam da kentsel dönüşümün farz olduğu bir bölgeden başlıyoruz. 3 ruhsatlı yerde okullardan ibaret. Vatandaşa ait olan bütün yapıların ruhsatsız olduğu bir bölgeden başlıyoruz.”

Konutlarda Öncelik Hak Sahiplerine Verilecek

Karaloğlu, hedeflerinin yerinde dönüşüm olduğunu ve bölgede yapılacak konutları öncelikle hak sahiplerinin alacağını ifade etti. Arsasının ve evinin bedelini alıp, bölgeden ayrılmak isteyen vatandaşların kamulaştırma bedelini ödeyeceklerini vurgulayan Karaloğlu, şunları kaydetti: “2021’in Mayıs ayında ihale aşamasına geleceğiz. Bakanlığımız TOKİ eliyle konutları üretiyor. 2021’in Temmuz ayında bölgede ilk kazmayı vuracağız, Diyarbakır’da ilk kentsel dönüşüm hareketini başlatmış olacağız. Kent için sadece bir mahallenin dönüşümü değil, bunu ilk adım olarak görmeliyiz. Bu ilk adımda başarılı olursak Bağlar’da dönüşümü bekleyen 8 mahallemiz var. Kayapınar ve Yenişehir’de de mahallelerimiz var. Diyarbakır’da kentsel dönüşüm faaliyetlerine mutlak devam etmemiz lazım. Daha işimiz çok, ilk adımı el birliğiyle atıyoruz. Kent için önemli bir başlangıçtı, önümüzdeki dönemlerde işler ortaya çıktıkça ne demek istediğimiz daha kolay anlaşılmış olacak.”

Erciş’te İkinci Etap Başlıyor

Erciş Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda yapılan tanıtıma Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas katıldı. Toplantıda yaklaşık 8 hektarlık alanı kapsayan Erciş Kentsel Dönüşüm 2. Etap Projesi’nin alan çalışmalarının tanıtımı ve gelinen aşamayla ilgili bilgilendirilme yapıldı.

Erciş Millet Bahçesi’nin de içinde bulunduğu projenin tamamlanmasıyla Erciş’in modern ve yaşanabilir bir kent seviyelerine ulaşacağını belirten Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu, “Gelinen aşamada alanın teknik incelemeleri yapıldı. En kısa süre içerisinde de hak sahipleriyle uzlaşma görüşmeleri yapılacaktır. Ben bu projenin ilçemize kazandırılmasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a siyaset kurumunun kıymetli temsilcilerine teşekkür ediyor, projenin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Erciş Kentsel Dönüşüm 2. Etap Projesinin vatandaşların rızası doğrultusunda yapılacağını belirten AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ekipleri saha çalışmalarını tamamlayıp paydaşların rızasıyla bu projeyi gerçekleştirmeyi planlıyorlar. En kısa süre içerisinde bu çalışmalar tamamlanıp bakanlığa sunulacak. Mutabakat sağlanırsa gerekli protokoller yapılıp bu işe bir an önce girilecek. Bu sene yetişmezse inşallah 2021 inşaat sezonunun başlamasıyla birlikte 2. Etapta inşa çalışmalarına başlanacak” dedi.

Kentsel Dönüşüm Erciş Diyarbakır Van Bağlar
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506