Bakan Kurum Ordu’da Hayata Geçirilecek Projeleri Açıkladı

Bakan Kurum Ordu’da Hayata Geçirilecek Projeleri Açıkladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu Valiliğinin de içinde bulunduğu 83 bin metrekarelik alandaki tarihi binalarda yenileme, kentsel dönüşüm ve kent meydanı projesini hayata geçirileceğini açıkladı. Murat Kurum, “Yatırım değeri 150 milyon lira olan Millet Bahçesi Projesi’ne Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız ile 6. ayda ihalesini yaparak 2022 yılı içerisinde bitireceğiz” dedi.

Devam eden yatırımlarla hayata geçirilecek çevre ve şehircilik projelerini yerinde görmek, istişare etmek üzere Ordu’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu’nun çehresini değiştirecek yeni yatırımları açıkladı.

Valilikte gerçekleşen koordinasyon toplantısı sonrası konuşan Murat Kurum şunları söyledi: “Ordu’muzun geleceği adına birçok önemli kararlar aldık. Ordu Valiliğinin de içinde bulunduğu toplamda 83 bin metrekarelik alanda tarihi yenileme, kentsel dönüşüm ve kent meydanı projesini hayata geçiriyoruz. Yine bu 83 bin metrekarelik eski ordu stadyumunun da bulunduğu alanda tarihi ve tescilli binaları gün yüzüne çıkartacağız. Bu alanın altında toplamda 750 araçlık kapalı otoparkıyla şehir içindeki otopark sorununu tamamen çözecek bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kent meydanıyla, tarihi binaların restorasyonuyla, altındaki otoparkıyla, bisiklet ve yürüyüş yoluyla yatırım değeri 150 milyon lira olan Millet Bahçesi Projesi’ni Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız ile birlikte gerçekleştireceğiz. 6. ayın içerisinde ihalesini yapıp, 2022 yılı içerisinde Ordu’muza kazandırmak istiyoruz. Alan içerisinde bulunan tüm tarihi binaları aslına uygun şekilde restore ederek şehir kütüphanesi, millet kıraathanesi, gençlerimizin, çocuklarımızın 7’den 70’e herkesin vakit geçirebileceği bir alan haline getireceğiz. Ordu’muzun gelecek 50 yılına damga vuracak projeyi hep birlikte gerçekleştiriyor olacağız”

 “Eski Otogar Ve Küçük Sanayi Sitesi Alanın Bulunduğu Alanda Kentsel Dönüşüm Olacak”

Altınordu ilçesi Yeni Mahalle’de bulunan eski otogar ve küçük sanayi alanının bulunduğu 56 bin metrekarelik alanda da kentsel dönüşüm projesi hayata geçirileceğini ifade eden Bakan Kurum, “Yeni Mahalle’de eski otogar ve küçük sanayi alanının bulunduğu toplamda 56 bin metrekarelik alanda bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Bu projeyi Bakanlığımız, Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüz ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa yürüteceğiz. Yapacağımız projede bilhassa Altınordu ilçe sınırları içerisinde yeşil ve kültürel alanlarıyla, bu bölgede ihtiyaç duyulan tüm sosyal alanları içerisinde barındıracak şekli ile altında otoparklarıyla, kongre merkeziyle, kültür merkeziyle bir proje gerçekleştireceğiz. Yoğunluğumuz yatay mimari esaslı Ordu’nun kültür ve mimarisine yakışacak şekilde olacak. Bakanlığımız olarak maddi ve teknik olarak her türlü desteği vereceğiz. Bu projeyi de 6. ay itibariyle başlatıp, 2022 sonu itibariyle tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Evkaf Ve Saraçlı Mahallerinede Dönüşüm Uygulanacak”

Ünye ilçesi Saraçlı Mahallesi ve Fatsa ilçesi Evkaf Mahallesi için de açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, “Fatsa ilçemizde Evkaf Mahallesi 520 bin metrekarelik alan içerisinde 500 tane hak sahibi vatandaşımız var. Bu alanda da kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmiş olacağız. 520 dönümün yaklaşık 100 dönümünü tamamen millet bahçesi olarak Ordu’ya kazandırmış olacağız. Yaklaşık 500 rezerv konutla Evkaf Mahallesi’ndeki vatandaşımızın dönüşümünü de sağlayacağız. Vatandaşlarımızın gönüllerinin rızasıyla bir dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediyemiz ve Fatsa Belediyemizle projelerimizi gerçekleştirilmiş olacağız. Ünye ilçemizde Saraçlı Mahallesi’nde 79 bin metrekarelik alan üzerinde 315 esnafımız var. Burada sanayi sitesinin dönüşümü amacıyla vatandaşlarımızla yarından itibaren görüşmeye başlayacaklar. Ünye’mize Ordu’muza yakışacak, istihdamı artıracak modern sanayi sitesinin adımlarını da hep birlikte atmış olacağız” şeklinde konuştu.

“Perşembe’de Sokak Sağlıklaştırma Ve Cephe İyileştirme Yapılacak”

Perşembe ilçe merkezinde sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirmenin yapılacağını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Perşembe ilçemizde İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte önemli bir sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme yapılacak. Perşembe ilçemizde dere güzergahında üzerinde bulunan binaların dönüşüm projesi yine Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüz ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yapacağız” diye konuştu.

 

Murat Kurum Ordu Kentsel Dönüşüm Millet Bahçesi
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506