Belediyeler “En Riskli Binalar” İçin Kentsel Dönüşüm Strateji Planı Hazırlayacak

Belediyeler “En Riskli Binalar” İçin Kentsel Dönüşüm Strateji Planı Hazırlayacak
İstanbul Valiliği tarafından büyükşehir ve 39 ilçe belediyesine gönderilen yazı ile en riskli yapıların tespitlerinin yapılması istendi. 3 ay içerisinde yapılacak tespitlerin ardından bundan önceki dönüşüm uygulamalarının aksine her belediye kendi kentsel dönüşüm planını hazırlayarak bakanlığa sunacak. Bakanlığın onayı ve çeşitli finansman desteklerinin de devreye alınmasıyla birlikte dönüşüm seferberliği de başlatılmış olacak.

Kartal'da çöken bina sonrası bölgede bulunan 8 yapının daha riskli olduğu belirtilerek yıkımına karar verilmesi ve bu hadisenin ardından bir çok bölgeden riskli yapı başvurusu ve bina tahliye haberlerinin gelmesi kentsel dönüşüm sürecinin daha da hızlandırılması gerektiğini gözler önüne serdi.

Kentsel dönüşüm vizyonu kapsamında yeni bir süreç başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yayınladığı strateji belgesi kapsamında 81 ilin valiliğine bir genelge yollayarak illerdeki en riskli yapıların sayısının belirlenmesini istedi.

Bakanlığın genelgesi sonrasında ilk adım İstanbul Valiliğinden geldi. Valilikten İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 ilçe belediyesine gönderilen yazıda belediyelerin bölgelerindeki en riskli yapıların sayısının tespitini yaparak bir Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlamaları istendi. Söz konusu çalışma için 90 günlük bir süre tanındı.

Mayıs ayının 20'sinden sonra her kent kendine özgü kentsel dönüşüm planlamasını yaptığı bir Strateji Belgesini hazırlayarak Bakanlığın onayına sunacak. Onay sonrasında belediyelerden bakanlığa iletilen riskli yapı sayıları üzerinden dönüşüm sürecinin startı verilecek. Her kentin kendi özel olarak hazırlanacak kentsel dönüşüm belgesi kapsamında sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek.

20 Yılda Tamamlanacak

Yeni kentsel dönüşüm vizyonu kapsamında 6,7 milyon konutun her yıl 300 binin dönüştürülmesi ve kentsel dönüşümün 20 yılda tamamlanması hedefleniyor. Bunun 30 binini bakanlık ve TOKİ yapacak. Kalanı özel sektör yapacak. Burada ise hem özel sektöre, hem belediyelere kredi ve faiz gibi gerekli tüm finansman desteği de sağlanacak. Kurulum aşamaları devam eden Emlak Bankası da finansman kısmında başrolde olacak.

Yeni dönemde müteahhitlere de kriterler getirilecek ve artık hiçbir konut yarım kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlerden yapım bedelinin yüzde 10'unu teminat olarak göstermeleri zorunlu tutulacak. İnşaatın ilerleme seviyesine göre bakanlık tarafından satışlara izin verilecek. Yani yatırımcı ne kadar inşaat yaptıysa o kadar satış yapabilecek. Yani ön satış yaparak hak etmediği bir parayı alamayacak.

Valiliğin belediyelere gönderdiği yazı ile yeni kentsel dönüşüm sürecinin startının verildiği İstanbul'da 400 bin bina riskli olarak ifade ediliyor. Bu da Türkiye genelinde dönüşmesi gereken 6,7 milyon konutun neredeyse yüzde 10'una denk geliyor.

En Riskli Yapılar Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930010203 0405
06070809101112