Beydağı Tabiat Parkı Malatyalı’ya Nefes Aldıracak

Beydağı Tabiat Parkı Malatyalı’ya Nefes Aldıracak
Yoğun araç ve yaya trafiğinin yanı sıra beton yapılar arasına sıkışmış insanlara doğal yaşam alanları oluşturmak için projeler geliştiren Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnderesi mevkinde 900 dönümlük bir alanda Tabiat Parkı yapıyor.

Daha önce askeriyeye ait olan söz konusu alan, kalabalıkta bunalan ve doğal yaşamı arzulayan insanların vazgeçilmez mekanlarından bir tanesi olacak. Her yaş grubundaki insanlara hitap edecek olan ‘Beydağı Tabiat Parkı’ içerisinde; yaya yolları, servis aracı yolu, bisiklet parkuru, zorbing alanı, nesli tükenen hayvan maketleri, binicilik kulübü, okculuk kulübü, çocuk oyun alanları, masal diyarı, gözlem kulesi, doğal yürüyüş alanları, kır kahvesi ve diğer sosyal donatılar yer alıyor. Saha yamaç paraşütü, trekking gibi birçok dağ sporları için uygun şartlar taşımakta.

Tabiat parkının ilk etabı düzenlenen törenle hizmete girdi. Programda ilk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç konuştu. Beydağı Tabiat Parkının birinci etabının tamamlandığını belirten Bölge Müdürü Koç, “Tabiat ve doğal yaşam korunması insanlık için büyük önem arz ediyor. Büyükşehir Belediyemizle ortak proje üreterek Malatya’ya bu 900 dönümlük alanı kazandırıyoruz. Çocuklarımız için, gelecek nesillere daha iyi bir Malatya bırakabilmek için yeşili ve doğal yaşamı korumalıyız, artırmalıyız” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesinin en vazgeçilmez projelerinin başında yeşili artırıp doğal yaşamı korumak olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “Doğal yaşamın bozulması demek insanın yaşayamaması demek. Malatya’mızda mevcut doğal yaşam alanlarını koruduğumuz gibi çoğalması içinde çaba ve gayret göstereceğiz. Yeşil alanların korunup, artırılması içinde bıkmadan usanmadan, yılmadan, çalışacağız. Beydağı Tabiat Parkı 900 dönümlük bir alanı kaplıyor. Çok büyük bir alan, etaplar halinde yapılacak. Birinci etabı milletvekilimiz Ahmet Çakır döneminde yapılmaya başlandı. 100 dönümlük birinci etabın çalışmalarına son noktayı biz koyduk. Diğer etapların temellerini de biz atacağız. Çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız, kadınlarımız herkes burada doğayla iç içe huzurlu vakit geçirebilecekler. Muharrem Ayı’nın bu güzel etkinliğini de burada yapmak bizleri ayrıca mutlu etti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 Malatya merkez nüfusunun 600 bini aştığına dikkat çeken Malatya Valisi Aydın Baruş, “Bu yoğunluğun içinde vatandaşlarımız günlük hayatında nefes alabileceği, aileleriyle birlikte güzel ve neşeli vakit geçirebilecekleri mekanlara ihtiyaç duyuyorlar. Malatya’nın ihtiyaç duyduğu bu mekanlardan biri olan Beydağı Tabiat Parkı hizmete giriyor. İnsanların sıcak havalarda nefes alabileceği serin bir yer. Bu parkımızı etaplar halinde yapılacak. İçinde spor alanları, yürüyüş alanları, lokantalar, piknik alanları gibi birçok donatı olacak. Burada geçmişte silah deposu olarak kullanılan bonetler var. Bu bonetleri değerlendirmek için de ortak çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 

Malatya Beydağı Tabiat Parkı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607