Bilecik’e Tarihle İç İçe Millet Bahçesi Kazandırılacak

Bilecik’e Tarihle İç İçe Millet Bahçesi Kazandırılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bazı ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Bilecik'teydi. Bakan Kurum, Bilecik’e 250 bin metrekarelik millet bahçesi kazandıracaklarını açıkladı.

Bakan Kurum, Bakan Yardımcıları Mehmet Emin Birpınar ve Fatma Varank, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Bakanlık Genel Müdürleri ve beraberindekiler ''Bilecik İl Değerlendirme'' toplantısına katıldı.Toplantı sonrası Osmanlı Padişahları Tarih Şeridini gezen Bakan Kurum, burada yaptığı açıklamada, tarihi, kültürü ve medeniyetiyle vatan toprağının en güzel hissedildiği Bilecik'te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakanlık olarak, hem tarihi ve kültürel değerleri korumak hem de Bilecik'i çok daha yukarı taşıyacak adımları atmak için istişarelerde bulunmak üzere kente geldiklerini ifade eden Bakan Kurum, şöyle konuştu: "Şeyh Edebali Türbesi ile başlayıp ki burasının bir kısmı arkeolojik sit alanı, bir kısmı da doğal sit alanı. Buradan başlayıp Çakırpınar Köprüsü'ne kadar yaklaşık 2,7 kilometrelik alanda, 250 bin metrekarelik alanı Bilecik'e bir millet bahçesi olarak kazandırıyoruz. Bu çerçevede, bu alanın tamamını koruma altına alarak, hiçbir şekilde yapılaşmaya müsaade etmeden, tarihi, kültürü, o medeniyeti, ruhu hissedebilmek adına vatandaşların, tarihi mekanları net bir şekilde izleyip görebilecekleri yürüyüş yollarıyla, dinlenme alanlarıyla çok önemli bir millet bahçesini Bilecik'e kazandıracağız. İmalatı Toplu Konuta İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yapıp Bilecikli vatandaşlara teslim edecek."

Bilecik Merkezde Rezerv Konut Alanı

Bilecik'in 1. dereceden deprem bölgesi olduğunu anımsatan Bakan Kurum, "Bilecik merkezde, İstiklal ve Selöz mahallelerinin hemen yanındaki 573 bin metrekarelik alanı rezerv yapı alanı ilan edeceğiz. Buraya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehrin içinde dönüşmesi gereken, acilen deprem riski altında olup da daha sağlam, güvenli yere geçmesi gereken konutlara ilişkin TOKİ eliyle rezerv konutlar üretecek. İlk etapta burada 500 rezerv konut üreteceğiz." dedi. 

Cumhuriyet Meydanı’nda Düzenleme

Bakan Kurum, etaplar halinde şehrin içinde kalmış tarihi eserleri gün yüzüne çıkaracak projeler gerçekleştirileceğini, vatandaşları mağdur etmeden, onların rızası çerçevesinde dönüşüm sürecini yürüteceklerini belirterek, şunları kaydetti: "Cumhuriyet Meydanı'nda da düzenlemeler yapılacak. Hedefimiz, 30 bin metrekarelik bir alan. Şehrin içindeki sürdürülebilirliği sağlamak için Şeyh Edebali Türbesi ile başlayıp jandarma ve özel idare alanlarının da içinde bulunduğu alanları şehrin gelişimine uygun şekilde planlıyoruz. Gerek millet bahçesi gerek kamu binalarının yapımı noktasında bu alanları kullanmak ve şehrin gelişimine katkı sağlayacak yerleşim alanlarını oluşturmak suretiyle inşallah yeni Bilecik'in inşasını atalarımızın torunları olarak, hep birlikte yapmak istiyoruz. Millet bahçesini yapacağız ki Cumhuriyet Meydanı'ndaki kamu binalarının da taşınmasıyla 30 bin metrekarelik alanda sadece eski valiliğin kalacağı, etrafında meydan düzenlemesi, vatandaşların, gençlerin, kadınların, çocukların bu alanda dinlenebileceği alanların olduğu bir projeyi Bilecik'e kazandıracağız."

 Söğüt’e Osmanlı Obası Kurulacak

Söğüt ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca gerçekleştirilecek "Oba Kent Projesi" hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Bu projenin yapımı için hazine mülkiyetindeki 74 bin metrekarelik alanın tahsisini gerçekleştirdik. Yine Söğüt'e gelen vatandaşların oradaki tarihi mekanlardan faydalanabilmesi, orada vakit geçirebilmesi adına bir millet bahçesini de yapacağız. Yaklaşık 70 bin metrekarelik alanda, Bakanlığımızın vereceği 2 milyon lira hibe desteğiyle İl Özel İdaresi tarafından millet bahçesi yapılacak." diye konuştu. 

Kentte bütüncül bir çalışma yapılacağını anlatan Bakan Kurum, "Vizyonumuz, eski Bilecik ile yeni Bilecik'i birleştirmek. Vadiden başlayıp yeni Bilecik'e bir gönül köprüsü kurmak ve bu köprü sayesinde iki şehri birbirine kenetleyip yeni yerleşim noktasında, rezerv alanda, hazine mülkiyetindeki alanlarda, kamu binalarının inşasını gerçekleştirmektir." ifadesinde bulundu. 

 

Murat Kurum Çevre ve Şehircilik Bakanı Söğüt Millet Bahçesi Bilecik
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405