Bir Çılgın Proje Daha

Bir Çılgın Proje Daha

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından startı verilen vizyon projeler ile kent 2023, 2053 ve 2071’e hazırlanıyor

Doğasıyla uyumlu çevre ve şehircilik açısından son derece özgün ve önemli projelere imza atan, Bolu'yu marka şehir haline getiren Yılmaz başkanlığındaki Bolu Belediyesi, alt yapı hizmetlerini tamamlayarak vites büyüttü. "Bolu doğa, sağlık, spor ve üniversite kenti olacak" diyerek gelecek kentin 50 yılını kurgulayan Başkan Yılmaz, Bolu'yu dünyanın yaşanabilir ilk on kentinden biri haline getirmek için gece gündüz demeden çalışıyor, üretiyor. Yılmaz, "Yapılamaz denen ne varsa hepsini yaptık ama yetmez daha yapacak çok işimiz var. Avrupa kentleriyle yarışıyoruz artık. Durmak yok yola devam" diyor. Bolu kentinin gelişimsel yönü kuzey ve kuzeybatı olarak belirlenerek kentin bu bölümü imar planlarında yoğun yapılaşma alanı olarak tanımlandı. E-5'in kent üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin azaltılmasını sağlayacak projede, üzerinde 4 köprülü kavşak bulunması planlanan ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yatırım programına alınan 12 kilometrelik yeni yolun yapımı yer alıyor. Proje ile mevcut E-5 karayolu kentin güneyine alınarak Güney Çevre Yolu'na dönüştürülecek; şehirlerarası transit geçiş yolu olarak kullanılacak. Şehir içinden TIR ve kamyonların geçişine izin verilmeyecek ve bu sayede kent trafiğinde rahatlama sağlanacak. E-5 karayolu tarafından ikiye bölünen kentin kuzeyi ve güneyi arasında ulaşım bağlantıları ise ring hatları ile mümkün olacak. Bolu'nun her yerinden ulaşılabilecek olan bu ringlerle kent bütünleşik bir yapı arz edecek. Yolun güneye alınması sonrası burada bulunan Askeri Kışla ise Dörtdivan'a taşınarak yeni baştan dizayn edilecek.

Bolu'nun Gelecek Hastanesi

Bolu Belediyesi'nin projesi ile 120 dönümlük arazi üzerine 'Bolu'nun Gelecek Hastanesi' inşa edilecek. Orman Bakanlığı ile anlaşılarak satın alınacak bölge, gelecek 50 yılda hizmet görecek dev bir şehir hastanesine dönüştürülecek. Hastanede fizik tedavi kampusu inşa edilerek bölgenin sağlık turizmi açısından da önemli noktalardan biri olması hedefleniyor.

Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı Projesi

Türk Dünyası'nın halk kahramanı ve ozanı Köroğlu, Bolu Belediyesi'nin 'Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı' Projesi ile bir dünya markası olacak. Balkanlar'dan Orta Asya'ya uzanan kültür motifimiz Köroğlu, inşa edilecek 76 bin metrekarelik park ile her yönüyle Bolu'dan dünyaya tanıtılacak. Park, Ankara-İstanbul TEM Otoyolu'ndan da görülecek dev Köroğlu Heykeli'ne de ev sahipliği yapacak. Halk kahramanının elinde sazıyla, şahlanan atı üzerinde betimlendiği dev Köroğlu heykeli, TÜRKSOY'un koordinasyonluğunda düzenlenen uluslararası yarışmada birinci olan Kazak Mimar Yedil Tussibbekov ve Heykeltraş Murat Mansurov'un imzasını taşıyor.

Proje Doğa Bolu Belediye Başkanı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405