Birçok Mağaza Kepenk İndirdi

Birçok Mağaza Kepenk İndirdi
Terör ve darbe girişiminden sonra ciroları düşen mağazalar, AVM yönetimlerinden destek görmedikleri gerekçesiyle dükkanları kapatmaya başladı. Özellikle Beyoğlu ve Bağdat Caddesi’ndeki mağazaların kapanması dikkat çekiyor.

İstanbul'daki birçok AVM'de boş dükkanlar göze çarparken, mağazaların birçoğu büyük indirim kampanyaları uyguluyor. AVM'ler dükkanları boş göstermemek için camlarını afişle kaplıyor. AVM'lerde boş dükkanın olmadığı tek yer yeme-içme katları. Mağazaların kepenk indirmesinin en önemli sebebi ise dolar ve euro olarak alınan kiralar ile ortak kullanım giderleri. Ciroların önemli bir bölümünü oluşturan bu gider kalemleri markaları da zorluyor. Bir süreden beri döviz kurlarındaki artışın markaları zorladığını, bu yazın kötü geçmesine neden olan faktörlerin etkisinin de buna eklendiğini söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkan Yardımcısı Sinan Öncel, şu değerlendirmeyi yaptı: “Beyoğlu Caddesi ve Bağdat Caddesi Türkiye'de uzun zamandan beri perakende sektörünün en cazip yerleriydi. Ancak bu yaz Beyoğlu Caddesi önceki sene gibi değil. Çok sayıda marka Beyoğlu'nu terk etti. Bunun başlıca nedeni mağaza sahiplerinin istediği yüksek kiralar. Şimdi aynı tehlike AVM'ler için de geçerli. Bazı AVM'lerde sorunlar büyük. Bunu daha yakından anlamak için 300 metrekareden küçük mağazası olan markalarla anket çalışması yapıyoruz" dedi.

‘’Mağaza Kiraları Zorluyor’’

Mağazaların dükkan kiralarının düşürülme talebi olduğunu da ekleyen Sinan Öncel "Şu ana kadar 70'e yakın marka ile çalışma yapıldı. Markaların büyük çoğunluğu kira indirimi istiyor. Beyoğlu'nda 2-3 mağazası vardı bazı markaların. Boşuna açmadılar bu mağazaları. Aynı tehdit AVM'ler için de var. Saldırlar oldu, terör arttı, turizm gelirleri düştü, darbe oldu, hala kiralar dolarla ve cirodan pay alıyor AVM'ler, ortak giderler de markaları zorluyor.”

‘’Toplu Mağaza Kapatmaları Büyük Hata Olur’’

Markaların sabırlı olmalarını isteyen Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, şöyle konuştu:  “Benim en büyük temennim toplu mağaza kapanmalarının yaşanmaması. Bu büyük bir hata olur. Önümüzde Kurban Bayramı var. Hemen ardından okullar açılıyor. Sonra yılbaşı geliyor. Perakende sektörünün canlanacağı bir döneme doğru giderken, mağazaların kapanmaları doğru değil. Perakende sektörü her yıl büyüyen bir sektör. Herkes kiralardan dert yanıyor. Ancak bunun tek nedeni kiralar değil. Maliyetler önemli ölçüde arttı. Bazı noktalarda mağazalar kapanıyor olabilir ancak bunun tek nedeni kiralarmış gibi göstermek doğru değil.”

‘’Daha Çok Çalışıp, Üretmeliyiz’’

BMD Başkan Yardımcısı Sinan Öncel, yapılan ankette hangi AVM'lerin kira-ciro oranının yüksek, hangilerinin uygun olduğunun da ortaya çıktığını aktarırken, “Türkiye olağanüstü bir süreçten geçiyor. Hepimiz bu süreçte daha çok çalışıp, üretmeliyiz. Birlik, beraberlik içinde sorunlarımızı çözmeliyiz. Ancak ne yazık ki bazı AVM'lerde perakendeciler karşılarında muhatap bulamıyorlar” dedi. 2015 yılının Temmuz ayında Beyoğlu'nda mağaza bulunamadığını, hava parasız yerin olmadığını hatırlatan Öncel, Beyoğlu ve Bağdat Caddesi'ndeki mağaza sahiplerinin perakende sektörünün durumunu görüp yüzde 30 indirim yapsalardı sonucun da böyle olmayacağını savundu. AVM'lerde organize hareket etme olanağının olduğunu vurgulayan Öncel, “AVM'ler cadde mağazaları gibi organize olmayan dükkan sahiplerinden oluşmuyor. Bu konuda hızla önlem alınması gerekiyor. AVM'lerde de boş koridorlar olmasın” dedi.

harmoni bağdat caddesi Sinan Öncel Hulusi Belgü beyoğlu gayrimenkul mağaza avm kira
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930010203 0405
06070809101112