“Bodrum Önümüzdeki 50 Yılın Mücevheridir”

“Bodrum Önümüzdeki 50 Yılın Mücevheridir”

“Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler” Bodrum’a gelenleri Halikarnas Balıkçısı’nın bu sözleri karşılıyor. Muhtemelen sözü de doğru çıkıyor, dönen herkesin aklı Bodrum’da kalıyor.

Bodrum iklimi, doğası, denizi ve insanıyla bambaşka bir dünya. Tatil denince akla ilk gelen yerlerden Bodrum'u yakından tanımak için Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u ziyaret ettik. Bodrum hakkında uzun uzun konuştuk.

Televizyonlarda gördüğümüz Bodrum'un gerçeğini Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'dan dinlemeye ne dersiniz?

Hiç tanımayan birine Bodrum'u nasıl anlatırsınız?

Bodrum bir yaşam tarzıdır. Bodrum önümüzdeki 50 yılın mücevheridir. Gelecekte ismini bütün dünyanın bildiği bir isim haline gelecek ve sadece Bodrum olarak tanınacak. Bugün nasıl İspanya'nın bazı adaları sadece ismiyle, Fransa'nın Cannes'i tek başına tanınıyorsa, Bodrum da öyle olacaktır.

Bodrum'un tarihinden ve isminin hikayesinden bahseder misiniz?

Bodrum 4 bin 500 yıllık bir tarihe sahiptir. Hep canlı ve yaşanmış bir şehirdir Bodrum. Ayrıca dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi Bodrum'da. Enteresandır ama mozolenin taşları, Bodrum Kalesi'nin yapımında da kullanılmıştır. Mosseulum sadece bir anıt mezar değildir. Orada hem aşk, hem mücadele vardır. Dünyanın ilk kadın amiralleri olan Artemisyalar Bodrum'dan çıkmıştır. İsmi Halikarnas'tan başlıyor, betrum, bedrum, Bodrum'a kadar geliyor. Bilimsel bir araştırması ve açıklaması yok. Bizim için kabul gören; Halikarnasos ve Bodrum'dur.

Bodrum'un nüfusu nedir?

Şu an kışlık yerleşik nüfusumuz 230 bindir. Yaz nüfusumuz bayram tatillerinin uzunluğuna göre değişiyor. Eğer tatil süresi uzunsa 1 buçuk milyonu görüyoruz. Ortalama olarak 800 ile 1 milyon 200 bin oluyoruz.

Bodrum'un geçim kaynağı sadece turizm mi?

Hayır. Çok büyükmüş gibi gözükse de Bodrum hala kendi örf ve adetlerine göre yaşar. Bodrum'da hayvancılık vardır, tarım, turizm ve mavi yolculuk, ikincil konutlar, inşaat sektörü. Geçimimizi böyle sağlıyoruz.

Bodrum'un neleri meşhurdur?

Bodrum'da en çok gurur duyduğumuz Bodrum Guletleri. Bodrum tekneleri ve kentsel kimliğimiz meşhurdur. Türkiye'de turizmin geliştiği yerlerde bina boyları da yükseldi ama Bodrum'da biz bunu yapmadık.

Bodrum, dünya turizm fuarında yer aldı. Bunun hakkında biraz konuşsak, neler söylersiniz?

Önce şunu söylemek istiyorum, Türkiye'de turizmle konaklama sektörü karıştırılıyor. Turizm yurt dışından ya da Anadolu'dan gelen misafirin şehri yaşamasıdır. Yani bu ne demek? Bu misafirin şehirde, taksiye binmesi, yemek yemesi, tarihi yerleri görmesi gezmesi, eğlenmesi kısacası şehirde yaşamasıdır. Konaklama da ise misafir, şehre gelir. Otele yerleşir ve tatil süresi bitince otelden çıkar, memleketine geri döner. Bu yüzden Türkiye'de gerçek anlamda turizmi yapan tek yer vardır, o da Bodrum. Bu yüzden biz Bodrum'u tanıtırken, her yönüyle tanıtıyoruz. Yemeğiyle, tarihiyle, eğlencesiyle, deniziyle her yönüyle. Gittiğimiz fuarlarda da Bodrum ismi rağbet gören bir isim oluyor. Şu an 2017 yılına göre havalimanından aldığımız rakamlar sadece İngiltere pazarında yüzde 144 artış gözüküyor. Ama bu, ‘Bodrum'da turizm çok iyi' demek olmuyor. Bizim turizmde çok iyi konumumuz 2011-2012 rakamlarımızdı. Tekrar o konuma gelmemiz gerekiyor. 2011'de 1 milyon 400 bin turist varken, bugün 500- 600 binlere düştüyse ve seneye bu rakam 800 bin olacaksa bu bizim için başarı değildir. Bizim için 1 milyon 400 binin üzerine çıktığımız gün başarı olacaktır. Bu yüzden tanıtım atağımızdan vazgeçmiyoruz. 30'a yakın ülkeye gidiyoruz. Bunların başına Çin ve Hindistan geliyor. Bodrum 54 ülkeden turist alıyoruz. Tek bir ülkeye bağlı turizm yapmıyoruz, bu yüzden ülkeler arası yaşanan krizlerde Bodrum minimum seviyede etkileniyor. Biz sadece Avrupa stantlarında tanıtım yapmıyoruz. Bugün Bodrum, Bodrum olduysa bunun en büyük etkisi Anadolu'dur. Anadolu halkıdır, Anadolu halkının Bodrum'a olan sevgisidir. Bu yüzden ülke içinde de tanıtımlarımıza devam ediyoruz. Hatta bir Bodrum Tırı yaptık ve Anadolu'yu gezdik. 37 ili gezdik, büyük sevgiyle karşılandık.

Bodrum'da eksik olduğunu ve tamamlanmasını düşündüğünüz bir şey var mı?

Bodrum'un en büyük eksiği, katı atık ve altyapıdan kaynaklı eksiklikler. Bir de ana arter yolumuzda eksiklikler var. Bunların düzenlemesini Büyükşehirimizle beraber gerçekleştireceğiz.

Bodrum dışarıdan bakıldığı zaman çevreye fazlasıyla duyarlı ve geri dönüşüme önem veren bir yer olarak gözüküyor. Geri dönüşüm hassasiyetini nasıl kazandınız?

Önemli olan bizden sonraki nesillerin buradaki güzellikleri yaşamasıdır. Bu yüzden bu hassasiyetimiz var. Bizler Bodrum'da hiçbir yatırımcının önünü kapatma düşüncesiyle hareket etmeyiz ama gelene şunu sorarız: ‘Sen Bodrum'a, Bodrum'un rantı için mi geldin? Yoksa bizimle yaşamaya mı geldin?' Bu yüzden bizim doğamıza, çevremize ve kültürümüze saygılı tüm yatırımcıya destek veriyoruz. Bodrum'un çevresine zarar vermeyen, doğasını koruyan bir sistem oluşturduk. Bu da gelecek nesile Bodrum'u tüm güzellikleriyle bırakmak içindir.

Bodrum'a ilk kez gelen birisi, nereyi görmeli? Ne yemeli?

Bodrum'un girişinde bir uyarı tabelamız vardır. Şöyle yazar: ‘Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler' Bu bizim uyarı levhamızdır. Bodrum, böylesine büyüleyici bir yerdir. Gelenin ilk gördüğü, Bodrum Kalesi, bu manzara insanı içine çeker. Bodrum'un her beldesinin kendine özgü güzellikleri vardır. Eğlenmek isteyen Yalıkavak'a gider. Dinlenmek isteyen Ortakent'e, Bitez'e gider. Her yerin ayrı bir özelliği vardır. Bodrum'da herkes kendi Bodrum'unu yaşayabilir. Bizim size ‘Bodrum'un şurasını görün' dememiz diğer mahallelerimize yakışmaz. Her mahallemizin kendine özgü bir özelliği vardır.

Bodrum'a o kadar güzel yemeğimiz var ki, seçmek benim için zor. Ama Bodrum'un yerlisinin elinden peynirli kıymalı karışık su böreğini bir yiyin. Bodrum'da düğün bir hafta sürer, illa davetli olmak zorunda değilsiniz. O düğünlerde çıkan yemeklerimizi gidip yiyebilirsiniz.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506