Bu Parkta Güneş ve Rüzgar Enerjisi Kullanılıyor

Bu Parkta Güneş ve Rüzgar Enerjisi Kullanılıyor

Odunpazarı Belediyesi, Vadişehir Mahallesi’ne Çevre Parkı yaptı. Çocuk oyun alanı, çiçeklikleri, süs havuzu, heykel ve gölgelikleri geri dönüşüm malzemelerinden yapılan Çevre Parkı’nın aydınlatmasında ise güneş ve rüzgar enerjisi kullanılacak.

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve 5-11 Haziran Çevre Koruma Haftası nedeniyle bir dizi etkinlik düzenleyen Odunpazarı Belediyesi, Vadişehir Mahallesi Nevruz Caddesi’ne Çevre Parkı yaptı.

Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Gurubu, Elektik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi’nden fikir alınarak inşa edilen Çevre Parkında; çocuk oyun alanı, çiçeklikler, süs havuzu, heykel ve gölgelikler geri dönüşüm malzemelerinden yapıldı. Park aydınlatmasında ise güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi kullanılacak. Çevre kirliğine dikkat çekmek için bilgilendirme tabelalarının bulunduğu Çevre Parkında, pedal çevrilerek kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren oyun bisikleti de yer alıyor.

 “Bu Parkla Geri Dönüşüm Malzemelerinin De İşe Yarayabileceğini Gösterdik”

Çevre Parkı’nın açılışında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Odunpazarı Belediyesi’nin güneş enerjisi üretmek için kurmak istediği güneş enerjisi santralinin AKP’li büyükşehir meclis üyeleri tarafından engellendiğini hatırlattı. Başkan Kurt yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Muhtarımızın talebi üzerine Mahmutoğlu Camii önündeki bu parkı işlevsel hale getiriyoruz. Çevre Koruma Haftası nedeniyle hem farkındalığı oluşturalım hem de alternatifleri ortaya koyalım diye bu parkı geliştirdik. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze, Temizlik İşleri Müdürlüğümüze ve burada çalışan emekçilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Eskişehir’de alternatif enerji ile ilgili Odunpazarı Belediyesi olarak pek çok girişimde bulunduk, ama ne yazık ki iktidar temsilcileri bu konuda objektif ve duyarlı davranmadı. Güneş enerjisi üretmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz yatırımı engellediler. Termik santral yapmak suretiyle koskoca Alpu Ovasını, dolayısıyla Eskişehir’i zehirlemeye çalışıyorlar. Hâlbuki hem güneşten hem rüzgardan enerji elde ederek çevremizi koruma şansımızın olduğunu göstermek istiyoruz ve gösteriyoruz da. Bu parkla, geri dönüşüm malzemelerinin de işe yarayabileceğini gösterdik. Önemli olan yaşadığımız çevreye olan saygımızı her ortamda dile getirmektir. Biz, sosyal demokrat, halkçı bir belediye olarak buna dikkat ediyoruz, özen gösteriyoruz ve altını çiziyoruz. Herkes bunun farkında olmalı. Türkiye güzel günlere yaklaşıyor. Türkiye büyük ve ciddi bir değişimin içine girmiştir. Bu değişim tamamlanıncaya kadar biz, mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu parkın hem Eskişehir’e hem Vadişehir’e hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen arkadaşlarımın hepsini tekrar kucaklıyorum. Saygılar sunuyorum.”

 

Park Odunpazarı Eskişehir Çevre
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
3101 02 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011