“Burası Türkiye'nin En Büyük Kentsel Dönüşüm Alanı”

 “Burası Türkiye'nin En Büyük Kentsel Dönüşüm Alanı”
Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 98 bin riskli yapıdan 56 bininin yenilendiği Esenler'deki kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı. Göksu, "Burası, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm alanı ve projesi. İlk etapta imar sorunlu 16 bin 500 konutun dönüşümünü gerçekleştireceğimiz projemizdeki konutlarımızı 2020 sonunda teslim edeceğiz inşallah. Burada yapılacak park ise kentsel dönüşüm eliyle yapılmış dünyanın en büyük parkı olacak" dedi.

Elazığ depremi, bir kez daha deprem gerçeğini gündemimizin birinci sırasına yerleştirdi. Hemen herkes yeniden deprem ve kentsel dönüşüm konularını enine boyuna tartışmaya başladı. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki birçok kentsel dönüşüme emsal teşkil edebilecek nitelikteki Esenler'deki kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı.

98 Bin Riskli Yapının 56 Bini Yenilendi

11 yıllık görev süresinde içerisinde kendilerine öncelikli olarak belirledikleri en önemli konunun, kentsel dönüşüm olduğunu ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, şu sözleri söyledi: "Depremle ilgili esas almamız gereken tedbir, yapı stoklarımızın yenilenmesidir. Yapı stoklarımız yenilenmediği takdirde biz ne kadar depremle ilgili konuşursak konuşalım bir anlamı olmayacaktır. İstanbul'da yapı stoğunun yenilenmesi için o zaman Başbakanımız olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ekim 2012 yılında çok ciddi bir kentsel dönüşüm kampanyası başlattı. Bu kampanya başlatıldığında ilk kazma Esenler'de vuruldu. O günden bugüne Esenler'de yapılan çalışmalar neticesinde, problemli 98 bin 160 konutumuzun 56 bini yenilendi ve insanlarımız içinde oturuyor. Özellikle bizim gibi yapı stoğunun eski ve çok sıkışık olduğu ilçelerde kentsel dönüşüm yapmak çok kolay bir iş değil. Biz belediye olarak bu konuda kendimize öncelikli iş olarak bunu konu edindiğimiz için çok ciddi bir mesafe aldık. Şu anda 11 yıllık  belediye başkanlığı sürecimde Esenler'deki toplam yapı stoğunun yüzde 25'i yenilendi."

Göksu, kentsel dönüşüm için toplumsal seferberlik sarf etmek gerektiğini belirterek, "Deprem için çalıştay değil iş yapmak gerekiyor. Üç konuda temel paydaşlarımızla çalışmalıyız. Devlet aklı, siyasi akıl ve medya birleştiği takdirde dönüşümü başarırız, insanımıza huzur ve güven sağlarız" dedi.

Türkiye Ve Dünya İçin İlklerin Projesi

Başkan Göksu, Esenler'de hayat kurtaran tarihi dönüşümün detaylarını da basın mensuplarıyla paylaştı. Göksu, Türkiye'nin ilk akıllı şehrinin Esenler'e yapıldığını söyledi. Esenler Belediyesi'ne devredilen rezerv alanda devam eden Güney Rezerv Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi'ni anlattı. Göksu, "Burası, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm alanı ve projesi. İlk etapta imar sorunlu 16 bin 500 konutun dönüşümünü gerçekleştireceğimiz projemizdeki konutlarımızı 2020 sonunda teslim edeceğiz inşallah. Burada yapılacak park ise kentsel dönüşüm eliyle yapılmış dünyanın en büyük parkı olacak" dedi.

Kentsel Dönüşüm Tevfik Göksu Esenler
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405