Çukurova, Konak ve Aliağa’nın En Önemli Gündemi Dönüşüm

Çukurova, Konak ve Aliağa’nın En Önemli Gündemi  Dönüşüm
Adana Çukurova ile İzmir Konak ve Aliağa’da gündem kentsel dönüşüm. Çukurova Belediye Evleri Mahallesi’nde proje hayata geçirileceği açıklandı. Konak’ta ise gecekondu ağırlıklı Yeşildere Mahallesi’nde  çalışmalar başladı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yıl içerisinde Belediye Evleri Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinin başlayacağını duyurdu. Çukurova ilçesi Yüzüncüyıl Mahallesi’ndeki Park Vadi Tesisleri’nde değerlendirmelerde bulunan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yaptıkları çalışmalar, projeler ve hizmetler hakkında bilgi verdi. Çukurova ilçesinin yeşile bürünmüş bir ilçe olduğunu kaydeden Çetin, ilçede yaşayan vatandaşların refahı adına çalışmaların süreceğini belirtti. Park, oyun alanları, yol çalışmaları, kültürel etkinlikler ve eğitim konularında sıkı bir çalışma içine girdiklerini ve bu sayede birçok kreş, dinlenme evi, yaşam alanları inşa ettiklerini kaydeden Başkan Çetin, son olarak da ilçeye bağlı Belediye Evleri Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini belirtti. Bu sene içinde projeye başlangıç yapılacağını söyleyen Çetin, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetkiyi aldık. Aşama aşama ilerliyoruz. İlk iki etapta her şeyi sıraladık. 4’üncü etap sonunda projemiz bitmiş olacak” dedi.

Konak Yeşildere Mahallesi’nde Çalışmalar Başlıyor

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçede kentsel dönüşüm konusuna çok önem verdiklerini söyledi. Bu kapsamda çalışma yaptıklarını söyleyen Batur, “Gültepe kentsel dönüşüm planlamasını 8 ayda gerçekleştirdik. Geçmişten bu yana en önemli çalışmaydı. Kentsel dönüşümün anayasasını bitirmiş olduk. Beştepeler bölgesi planlamasını tamamladık. Bu planlar uygulandığında bu bölgede yaşayanların yaşam kaderleri değişecek. Yeşil alan yok, sosyal tesis yok buralarda. Kişi başına bir metrekare yeşil alan yok. Bu planların uygulamaya geçmesi ile kentin çehresi değişecek hem de bu bölgede yaşayan insanların insanca yaşamın onurunu yaşayacaklar. Yeşildere’den geçenler her zaman eleştirilere neden olmuştur. İşte o gecekonduların ortadan kalkacağı bir planlamanın çalışmasını bitirdik. Bunları 2 yılda bitirdik. Gürçeşme 1. ve 2. etap çalışmalarını başladık. Bir de Yeşildere’den Mersinliye kadar olan arazilerde bu çalışmalar başladık. Kentsel dönüşüm alanlarının planlamasını 6 ayda bitirmiş olacağız. Verdiğimiz sözü yerine getirmiş olacağız” diye konuştu.

Aliağa’nın en eski yapılarından olan ve son depremlerde büyük hasar alan 659 ada 1 parseldeki konutlar, Belediye tarafından yerinde kentsel dönüşüm projesiyle yenilenecek.  Kentsel Dönüşüm Projesi fikrini sunmak ve bilgilendirmeler yapmak için Belediye Meclis Salonu’nda konut sahipleriyle bir araya gelen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, binaların yenilenmesi karşılığında konut sahiplerinden hiçbir ücret talep edilmeyeceğini ve yeni binaların 18 ayda teslim edileceğini söyledi. 

 

Adana İzmir Kentsel dönüşüm Konak Aliağa Çukurova
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607