Dar Gelirli Nasıl Konut Sahibi Olur?

Dar Gelirli Nasıl Konut Sahibi Olur?

İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş’tan dar gelirliye ucuz konut formülü.Karataş, ev sahipliği oranının hala yüzde 50'nin altında olduğunu belirterek, dar ve orta gelirlinin nasıl ev sahibi olabileceğine ilişkin ipuçları verdi.

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, bir çiftin her ikisinin de asgari ücretle çalıştığı düşünülürse, o eve yıllık yaklaşık 11 bin dolar girdiğini belirtti. Karataş, "Ülkemizde bazı kişilerin birden fazla evi bulunurken bazılarının kiracı olması kader değildir. Bunun nedenleri arasında en başta söyleyebileceğimiz unsur hızlı tüketici davranışlarıdır. Ülkemizde ev sahipliği oranı hala yüzde 50'nin altında. Özellikle büyük şehirlerde kendi evinde oturanların sayısı, kirada oturanların sayısından daha az. Dolayısıyla tasarruf eğiliminde istenilen seviyeye gelinememekte ve ev sahibi olma konusunda doğru adımların atılmaması, kiracılıktan ev sahipliğine geçişe engel olmaktadır" dedi.

Deniz Karataş, dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olmaları için formülleri şöyle sıraladı: 

"1. Başlangıçta ödemede zorlanılmayacak, peşinatı düşük, aylık ödemesi uygun olan, bitmiş veya bitmeye yakın, hemen yerleşilebilecek evi seçip, almak sizi kiradan kurtaracaktır. Bu şekilde kira öder gibi ev sahibi olunabilecek birçok konut projesi bulunmaktadır. 

 2. Şehir merkezi yerine biraz daha uzakta ev tercih ederseniz, şehir merkezinde satın alacağınız evlere göre çok daha hesaplı olan şehir dışı projeler size konfor ve lüks sağlayacaktır. Özellikle son yıllarda kaotik şehir ortamından kurtulmak adına şehir dışındaki konut projeleri artmış ve gayrimenkullerin, şehir içindekilere göre daha fazla prim yaptığı görülmüştür ve aynı zamanda ileriye yönelik karlı bir yatırım yapmış olursunuz. 

 3. Evi satın almak istediğiniz semtte, sürekli araştırma yapıp, bir süre sonra mutlaka piyasa değerinin altında satışa sunulan bir ev bulabilirsiniz. 

 4. Şehir içinde eski bir ev alıp. yerleşip sonra paranız oldukça evinize tamirat yapabilirsiniz. Şehir merkezindeki ikinci el evler cazibesini hiçbir zaman kaybetmez. Trafik, ulaşım sorunları olmaz, özellikle de çocuklu aileler için çocukların eğitimi. sosyal yaşama yakınlık bakımından her zaman tercih sebebidir." 

Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910