Değişen ve Dönüşen Bir Kent Burası: Çayırova

Değişen ve Dönüşen Bir Kent Burası: Çayırova
Kocaeli’yi İstanbul’a bağlayan ilçesi Çayırova, lojistik konumuyla sanayinin ve ekonominin kalbinin attığı yer. İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı olarak görülen Çayırova bugün 122 bin kişinin yuvası. Her kesimden insanın ikamet ettiği ve sınırları içerisinde kalan iki Organize Sanayi Bölgesi ile Türkiye’nin her yerinden göç alan bir kent.

İlçe içerisinde Taşıt Araçları Organize Sanayi Bölgesi ve  Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin üçte birlik kısmı var. Bunun dışında  Türkiye’nin önde gelen bankalarının operasyon merkezleri ve lojistik sektörünün öncü firmaları da bölgede bulunuyor.

2008 yılında Güzeltepe, Şekerpınar, Çayırova mahallesi ve Yenimahalle’nin birleştirilmesi sonucu ilçe statüsü kazanan Çayırova, halen Kocaeli’nin en önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Doğusunda ve güneyinde Gebze, batısında İstanbul Tuzla ilçesi Şifa Mahallesi, kuzeyinde yine Tuzla’nın Akfırat beldesi ile sınırdır.

Çayırova, Türkiye’nin değişik illerinden göç eden vatandaşların buluşma noktası olmaya devam ediyor.  Nüfus, sanayi bölgelerinin iş imkanları için gelen göçle her gün daha da artmakta. Bu durum da nüfus artış hızı ülke ortalamasının üzerinde olmasına sebebiyet vermekte. İlçenin nüfusunu genellikle Sinop, Kars, Erzurum, Kastamonu, Bayburt, Giresun, Bingöl, Sivas, Ordu yörelerinden göç eden vatandaşlar oluşturmakta.

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, başkanlığa gelmeden önce uzun yıllar İstanbul- Çayırova arası ticaret yapmış ve  uğraşmış. Ticaretin ve siyasetin harmanlanmasıyla değişen Çayırova hakkında kendisiyle sohbet ettik. Son zamanlarda hem ticari hem kentsel olarak giderek büyük ivme kazanan bu ilçeyi şimdi Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’den dinleyelim.

Çayırova’yı nasıl tanımlarsınız?

Çayırova, İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı. Anadolu’yla Avrupa’yı buluşturan, Kocaeli’nin en batısındaki ilçesidir.  120 bin nüfusa sahip. İlçemiz sınırları içerisinde Taşıt Araçları Organize Sanayi Bölgesi ve  Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin üçte birlik kısmı bulunmaktadır. Bu da Türkiye’nin en önemli iki sanayisinin ilçemizde olduğunu gösteriyor. İlçemiz, lojistik ve bankacılık üssü olarak tercih ediliyor. Türkiye’nin her yerinden göç alan ve insanlara ekmek veren bir ilçe, Çayırova. İş ve aş için gelen insanlarımızın ortak paydada buluştuğu ama kentlileşme olgusuna henüz ulaşamadığı bir ilçeyiz. Bunu kırmak ve kentlileşme olgusunun oluşması çabasında olan bir belediyeyiz. Çayırova’yı sadece iş imkanı sunan değil, güzel bir yaşam ortamına sahip olacak bir ilçe yapmak için uğraşıyoruz. Çayırova şu an değişen ve dönüşümün tam ortasında bir kent.

Son 3 yılda Çayırova’da değişime imza atan projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Çayırova sadece iş ve aş veren bir kent olmaktan çıksın, insanların her türlü ihtiyaçlarını karşılayan bir ilçe olsun diye yola çıktık. Başkanlığa geldiğimizde Çayırova’nın kronik sorunları vardı. Alt yapı, eğitim, sosyal hayat ve çarpık yapılaşma. En önemlisi hastane.Bir hastanemiz yoktu, şimdi onun projesini hazırladık ve Sağlık Bakanlığı’nın 2018 planına koydurttuk.  Bugüne kadar neler yaptık?

İlk adımı alt yapıdan attık, gaz gitmeyen mahallemiz yıl sonuna kalmamış olacak. Kanalizasyon, içme suyu, asfalt olmayan yerimiz kalmadı diyebiliyoruz artık. Alt yapıdan sonraki hedefimiz, sosyal alanlar oldu. Kocaeli’nin en büyük kültür merkezi olacak kültür merkezi projesinin inşaatını tamamlamak üzereyiz.  

Çayırova için hedefiniz nedir? Geleceğe dönük projeleriniz nelerdir?

Kocaeli’nin ilk 3 ilçesinden biri yapmak, en büyük hedeflerimizden biri. Çayırova için hedefimizi sadece iş ve aş  veren bir ilçenin dışında, yaşanabilir bir ilçe olmasıyla sağlayabiliriz. Bütün projelerimiz bu yönde. İnsanlar sadece buraya iş için gelmesin, istediklerine istediği an sahip olabildikleri bir kent olduğunu bilerek, yaşamak için gelsin hedefindeyiz. Çayırova’nın çehresini değiştiriyoruz ve değiştireceğiz. Başkanlığa gelirken seçim vaatlerimiz vardı, bunların çoğunu yaptık. Hatta bu vaatlerde dile getirmediklerimizi de yaptık, yapıyoruz. Şimdi hastane hedefimiz var, küçük sanayi sitesi ve terminal projelerimizi hayata geçireceğiz. Çayırova’nın vizyonunu ve çehresini yeniden oluşturacağız.

Değişim Göç Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci Kocaeli
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405