"Deprem Hasar Tespiti Haritasını 39 Belediyeye Gönderiyoruz"

"Deprem Hasar Tespiti Haritasını 39 Belediyeye Gönderiyoruz"
Kiptaş’ın Silivri 4. Etap Konutları’nın temel atma töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un çılgın projesinin depremle mücadele olduğunu söyledi. İstanbul’u dönüştürmeye kimsenşn gücünün yetmeyeceğini dile getiren İmamoğlu, bu konuda topyekün bir mücadele gerektiğine dikkat çekti. İmamoğlu, olası büyük deprem hasar tespiti haritasını 39 ilçe belediyesine göndereceklerini de açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB iştiraki KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları’nın temelini attı. Burada bir konuşma yapan Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u bekleyen deprem tehlikesine dikkat çekti.

Depremin bir Türkiye gerçeği olduğunun altını çizen İmamoğlu, birçok tartışmanın hayatı meşgul ederek bu gerçeğin önüne geçtiğini söyledi. İmamoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün hepimiz bir pandemi süreciyle karşı karşıyayız. Bir virüsle mücadele ediyoruz. Allah korusun ciddi anlamda can sağlığımızla ilgili tedbirler alarak süreci yaşadık. Bugünden sonra daha hafiflemiş görülen Covid-19 sürecinde tedbirlerimize devam edeceğiz. Can sağlığımızı koruyacağız. Hiç kimsesin yuvasında böyle bir hastalıktan dolayı bir ölümün olmasın diliyorum. Tedbirli olmamız gerekir. Bu önemli bir gündem; ama bunun dışında suni gündemlerle ülkemizin özellikle İstanbul’umuzun meşgul olmasını asla istemiyorum.”

“Çılgın Proje Depremle Mücadeledir”

İstanbul’un en hayati konusunun deprem olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “En önemli konu depremdir, en çılgın projesi de depremle mücadeledir. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız. İstanbul’un çılgın proje aramasına ihtiyacı yok. Çılgın projesi depremle mücadeledir. Çünkü İstanbul’da milyonlarca insanın can sağlığı, hayatı tehdit altındadır. Eğri oturalım, doğru konuşalım, bu konuda rahatlamış değiliz. Topyekûn bir mücadele gerektirir.” dedi.

“İstanbul’u Dönüştürmeye Kimsenin Gücü Yetmez”

Bütün İstanbul’u dönüştürmeye kimsenin gücü yetmeyeceğine işaret eden İmamoğlu, “Ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ne KİPTAŞ’ın, ne Silivri’de Silivri Belediyesi’nin ne de hükümetin gücü yetmez. Bu, topyekûn bir seferberlik gücü olmaktır. Herkesi içine katmalıdır. Bu manada yapacağı her işi KİPTAŞ şöyle düşünmelidir. Gittiği yörede, ilçede, mahallede yaptığı bir depreme dönük işte çevresine motivasyon sağlayan, örnek teşkil eden işler yapmalıdır.” şeklinde konuştu.

“Hasar Tespit Haritasını 39 İlçeye Dağıtacağız”

İmamoğlu, pandemi sürecinde yaptıkları çalışma ile İstanbul'un 39 ilçesine deprem ilgili hasar, olası bir büyük depremde hasar tespiti haritasını 39 ilçe belediyesine önümüzdeki haftadan itibaren dağıtmaya başlayacaklarını ifade ederek, “Diyeceğiz ki ‘Böyle bir tehlike bizi bekliyor.’ İkincisi yine pandemi sürecinden dolayı ne yazık ki Mart'ta başlatmayı düşünüp başlatamadığımız, İstanbul'un olası depremde ağır hasarlı ve yıkılmaya dönük bir takım yapılarının tespiti noktasında özel bir işlem başlatıyoruz” dedi.

Bunun için üç pilot bölge seçtiklerini kaydeden İmamoğlu, şöyle devam etti: “Onlardan bir tanesi de, Silivri. Bugün kadar bütün bu hususlarda iş birliğinden dolayı da değerli Silivri Belediye Başkanı'na, Volkan Bey'e teşekkür ediyorum. Silivri, Avcılar ve Fatih bu konudaki üç pilot bölgemiz olacak ve buralarda da yapıların tespitlerini yapacağız. Ve bu tespitlerle, bir ön tespittir bu, insanları uyaracağız. Yani, gidiniz, tespitinizi daha teferruatlı yapınız ve binanızla ilgili dönüşüm ya da bina yenileme hususunda adım atın diyeceğiz. Bunları niye anlatıyorum, bunları şunun için anlatıyorum. Aklımızdan çıkarmamak için anlatıyorum. Deprem kapıdadır, büyük bir deprem bu şehri alabora eder. Bu şehri alabora etmekle kalmaz büyük bir sıkıntılar verir. Yani ülkemizi ciddi anlamda yıllar sürecek hem sosyolojik hem insanın can sağlığı ki bunun önünde hiçbir şey olamaz, hem ekonomik ciddi bir depresyona sokar. O manada her günümüzü bu konuyu çözmekle bu konuya dair adım atmakla geçirmek zorundayız.”

İBB Hasar Tespit Haritası Kentsel Dönüşüm Deprem Ekrem İmamoğlu
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506