“Depreme Karşı Kararlı Adımlar Atıyoruz”

“Depreme Karşı Kararlı Adımlar Atıyoruz”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul için en büyük tehdit olan depreme karşı etkin bir koordinasyonla hazırlanması konusunda kapsamlı ve kararlı adımlar atılıyor.” dedi. İstanbul Deprem Konseyi kurulması için çalışmaların sürdüğünü belirten İmamoğlu, bir yandan da kent genelinde 790 bin riskli binada inceleme başlatıldığını dile getirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimlerinin ardından iş başına geldikten sonra, her 6 ayda bir yaptığı toplantıların üçüncüsünü gerçekleştirdi. İmamoğlu, 18 aylık İBB başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği icraatları anlattı, yapılacak projeleri açıkladı.

İstanbul için en büyük tehdit olan depreme karşı etkin bir koordinasyonla hazırlanması konusunda kapsamlı ve kararlı adımlar atıldığını anlatan Ekrem İmamoğlu, “Depreme karşı sorumluluğun, devlet ve toplumdaki tüm paydaşlar arasında paylaşılması amacıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ‘Çalışma Kurulu’ oluşturmak ve ‘İstanbul Deprem Konseyi’ kurmak üzere görüşmeler ve toplantılar yapılıyor.” dedi.

790 Bin Riskli Bina İncelenecek

Bu kapsamda kentsel dönüşüm çalışmalarına da ağırlık verdiklerini belirten İmamoğlu, “İBB bünyesinde, 2020 başından itibaren, kentsel dönüşüm projelerinde bilgi edinme yolunun açılması ve vatandaş katılımının sağlanmasında temel olmak üzere, ‘Kentsel Dönüşüm Masası’ kuruldu. Kentsel dönüşümde, 39 ilçeye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmak üzere, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, İmar A.Ş, KİPTAŞ, BİMTAŞ ve İstanbul Planlama Ajansı’nın katılımıyla afet riski odaklı kentsel dönüşüm stratejileri belirleniyor. Bu amaçla; İstanbul genelinde 2000 öncesinde inşa edilmiş 790.000 binanın hasar tespit çalışmalarına başlandı. Şu ana kadar 20.000 binada çalışmalar tamamlandı. Kalan 770.000 binadaki çalışmalar, 2022 yılı sonuna kadar bitmiş olacak.” dedi.

İmamoğlu şöyle devam etti: “Çatalca, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde eksik olan mikro bölgeleme çalışmaları başlatıldı. Bayrampaşa, Eyüpsultan, Sultangazi, Şişli, Kağıthane ilçelerinde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hizmet veren 8 Kentsel Dönüşüm Ofisi açıldı. Bugüne kadar, 4.204 hak sahibi ile görüşme sağlandı. Ataşehir Deniz Gezmiş Deprem Parkı ve Zeytinburnu Topkapı Deprem Parkı tamamlandı. 2021’de de depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm alanında yeni projelere hız verilecek. Kentsel dönüşüm projelerinin finansman ihtiyaçları kapsamında, İBB Finansman ve Garantörlük Sistemi’ni geliştirerek, kentteki riskli yapı stokunun hızla dönüşmesine destek olunacak.”

Kentsel Dönüşüm Ve Sosyal Konutlar: Güven İçinde Yaşamak Herkesin Hakkı

İstanbul’un depreme hazırlanması ve kentsel dönüşüm projelerinin hızla ele alınarak tamamlanması için görevlendirmeler yapıldığını anlatan Ekrem İmamoğlu, bu kapsamda; 3 semtte 3.183 bağımsız bölümden oluşan 3 projenin idari, mali ve hukuki sorunları çözüldüğünü durmuş inşaatların başlatıldığını söyledi. 2 semtte 2.607 bağımsız bölümden oluşan 2 kentsel dönüşüm projesinin tamamlandığı ve hak sahiplerine teslim edildiğini anlatan İmamoğlu, 3 semtte 1.425 bağımsız bölümden oluşan kentsel dönüşüm projesine ise 2021 yılı içinde başlanacağını açıkladı.

İmamoğlu şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm projelerini yöneten KİPTAŞ, önceki yönetimler döneminde adeta TOKİ yetkileri donatılmış ayrıcalıklı bir kurumdu. Ayrıcalıkları elinden alınan KİPTAŞ, buna rağmen kentsel dönüşüm projelerinde çok daha aktif olarak çalışmaya devam ediyor. KİPTAŞ, kamu bankaları finansmanı verilmemesine rağmen, dönüşüm projelerinde vatandaşa minimum maliyet getirecek yeni finansman modelleri geliştiriyor. ‘İyi yaşamak herkesin hakkıdır’ anlayışıyla hareket eden KİPTAŞ eliyle; 1.520 konut bağımsız bölüm, okul ve camiden oluşan Silivri 3. Etap Sosyal Konutları bitirildi ve hak sahiplerine teslim edildi. 331 bağımsız bölümden oluşan Pendik Yeşilce Aydos Sosyal Konutları da tamamlanarak, hak sahipleriyle buluştu. 1.446 bağımsız bölümden oluşan Silivri 4. Etap Sosyal Konutları’nın satış kampanyası tamamlandı ve inşaatlarına başlandı. Burası, Haziran 2022’de hak sahiplerine teslim edilecek. 150 bağımsız bölümden oluşan Tuzla Sosyal Konut Projesi’ne 2021’de başlanacak.”

Metroda Yeni Hatlar

Kent içi raylı sistemler konusunda da konuşan Ekrem İmamoğlu, 18 kilometrelik Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının, 28 Ekim 2020’de halkın hizmetine açıldığını anımsattı. “Alibeyköy-Eminönü tramvay hattının 9 kilometrelik Cibali-Alibeyköy arası, 1 Ocak’ta açılışı yapıldıktan sonra, 4 Ocak’ta hizmete girecek.” diyen İmamoğlu,2021 yılı içerisinde; Rumelihisarüstü-Aşiyan füniküleri ile Ataköy-İkitelli metrosunun İkitelli-Bahariye kısmı ve Cibali-Alibeyköy tramvay hattının, İstanbulluları taşımaya başlayacağını; 2022 yılında ise, toplam 32,8 kilometre uzunluğundaki 4 raylı sistemin hizmete alınacağını açıkladı.

Hızray ve Beylikdüzü Metrosu

İmamoğlu şöyle devam etti: “Aralık ayı başında duyurusu yapılan ve yeni bir finansman aracı olarak tercih edilen Eurobond ihracı yoluyla, metro yapımlarında kullanılmak üzere İstanbul’a 580 milyon dolarlık finansman imkanı kazandırıldı. Bu kaynakla, yapımları tümden durdurulmuş olan 4 metro hattında daha inşaatlara başlanacak. Türkiye, tarihinde ilk kez, aynı anda 10 ayrı hatta birden raylı sistem inşaatı çalışmasına tanık olacak. Böylelikle yılda, ortalama 20 kilometre raylı sistem inşası gerçekleştirilecek. Bu rakam, önceki yönetimlerin yıllık ortalamasının 4 kat fazlasına denk gelecek. İnşaatları başlatılan 10 metro hattının tamamı, 2024 ve 2025 yıllarına kadar bitirilecek. Tüm hatların hizmete girmesiyle, İstanbul’un raylı sistem ağı toplamda 360 kilometreye çıkacak. Söz konusu 10 hattan ayrı olarak, İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro hattının ön proje ve fizibilite revizyon çalışmaları 2021’de tamamlanacak ve ihaleye çıkılacak. Boğaz’ın altından geçip, 12 metro hattıyla entegre olacak ve günde yaklaşık olarak 1 milyon İstanbullunun şehrin bir ucundan diğerine 55 dakikada yolculuk yapmasına imkan sağlayacak “Hızray” projesinin fizibilite çalışmaları, 2021’in ikinci yarısında tamamlanacak.”
 

İBB Metro İstanbul Deprem Ekrem İmamoğlu Kentsel Dönüşüm
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506