Diyarbakır Bağlar ve Şanlıurfa Eyyubiye’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Diyarbakır Bağlar ve Şanlıurfa Eyyubiye’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi ile Şanlıurfa’nın Eyyubiye ilçesindeki 5 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmî Gazete’de yayınlandı.

Eski Bağlar bölgesini çarpık kentleşmeden kurtararak modern ve gelişmiş bir şehir haline getirmeyi planlayan kentsel dönüşüm projesi için ilk adım atıldı. 400 bini aşan nüfusu ile Diyarbakır'ın en büyük ilçesi konumundaki Bağlar'da kentsel dönüşüm projesi onaylanırken kentin alışverişteki kalbi konumunda olan Sakarya Caddesi'nin modernize edilmesine ilişkin ihale de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.

Göreve geldikten sonra kentsel dönüşüm için büyük çaba gösteren Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, "Bağlar'ın hayalini hayata geçirmek bize nasip oldu" sözleriyle bu önemli gelişmeyi değerlendirdi.

"Yeni proje ilçemize hayırlı olsun"

Beyoğlu, "İlçemizde 53 bin metrekarelik alanı kapsayan Kentsel Dönüşüm Projemiz Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Resmî Gazete ’de yayınlandı. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a halkımız adına teşekkür ediyorum. Bağlar'ın hayali gerçek oluyor. Proje en kısa zamanda hayata geçecek ve ilçemizin çehresi değişecek. İlçemize hayırlı olsun." dedi.

Sakarya Caddesi'nde başlatılacak olan çalışmalar ile ilgili sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, "Bağlar ilçemizin kalbi Sakarya Caddemizin yüzü gülecek. 'Sakarya Caddesi Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe Düzenlemesi İşi' ihalemizi yaptık. 750 metrelik cadde ve buradaki 237 adet dükkânın cephe düzenlemesini başlatıyoruz. Hayırlı olsun Diyarbakır" şeklinde duyurdu.

Şanlıurfa Merkezde 5 Mahallede Dönüşüm

Şanlıurfa’nın merkez ilçelerinden Eyyübiye’deki Yenice, Osmanlı, Eyyüpkent, Ruha, Hayati Harani Mahalleleri 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' olarak ilan edildi.

Eyyübiye ilçesinde etaplar halinde yürütülen tapu, yapılaşma ve imar sorunlu alanların çözümüne yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, yaklaşık 450 bin m2 alanın dönüşümü gündeme getirilmişti.

Bu nedenle;  5393 Sayılı Belediye Kanununun 73. Maddesince, Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlâk Dairesi Başkanlığınca hazırlanıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilen Eyyübiye İlçesi “Yenice, Osmanlı, Eyyüpkent, Ruha, Hayati Harani Mahalleleri 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı”  projesi  onaylandı. Söz konusu 5 mahalle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaları ile 26 Eylül 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak dönüşüm alanı olarak ilan edildi.

Şanlıurfa Eyyubiye Bağlar Kentsel Dönüşüm Diyarbakır
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506