Diyarbakır’da Kentsel Dönüşümle Yenilenen Evler Teslim Edildi

Diyarbakır’da Kentsel Dönüşümle Yenilenen Evler Teslim Edildi
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesi Dicle ve Feritköşk mahallelerinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarında Fiskaya 1’inci etap hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti.

Büyükşehir Belediyesi Ali Emiri Toplantı Salonu’nda gerçekleşen törende konuşan Vali Münir Karaloğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Diyarbakır merkezde, farklı ilçelerde ve mahallelerde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattığını söyledi. Fiskaya, Dicle ve Ferit Köşk mahallelerinin 2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edildiğini belirten Karaloğlu, yine hak sahipliği ve gayrimenkul değerleme çalışmalarının da bakanlık tarafından yapıldığını ifade etti.

Karaloğlu, Diyarbakır'ı hem görünümüyle hem kültürüyle hem sosyal dokusuyla aslına dönüştürme noktasında bir gayretlerinin olduğunu dile getirdi. Bugünkü çalışmalarının da bu gayretin bir neticesi olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, birinci etap tamamlandığında dönüşen bölümü tamamen yeşil alan olarak değerlendireceklerinin müjdesini verdi.

Fiskaya’daki Yapılar Yıkılacak, Yeşil Alan Olacak

Karaloğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2-3-4  etap yeşil alan sadece 5 etapta konutlarımız olacak. Birinci etap Fiskaya’dan aşağıya inerken yolun sağı, solu, altı ve üstündeki hak sahiplerimize helalleşip el sıkıştıktan sonra orayı boşaltacağız, yıkacağız. Orası yeşil ve sosyal donatı alanları olacak. Diyarbakır'ın yenilediğimiz Fiskaya Şelalesi ve seyir terasından aşağıya baktığımızda Fiskaya'nın yeşilini Hevsel’in yeşiliyle buluştuğu muhteşem bir manzarayı ortaya çıkarmış olacağız.”

Bağlar’da Görüşmeler Sürüyor

Kentte, başka ilçe ve mahallelerde de kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu aktaran Karaloğlu, Bağlar ilçesi Kaynartepe’de kentsel dönüşümle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölgeyi riskli alan ilan ettiğini, şuan alanda hak sahipliği, gayrimenkul ve vatandaşlarla anlaşma tutanakları imzalama çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Karaloğlu, Kaynartepe Mahallesi’nde 78 hak sahibiyle anlaşmanın ardından kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanacağını aktardı. Kaynartepe’de çalışmaları yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel tasarımını da ortaya çıkardığını ifade eden Karaloğlu, bunun sonucunda o bölgede çok güzel bir mahallenin ortaya çıkacağının müjdesini verdi.

“Peyas Mahallesi’nin dönüşüm planları bitirildi”

Karaloğlu, şunları dile getirdi: “Kaynartepe sokaklarının dar olmasından dolayı ambulans ve itfaiye oraya giremiyordu. O daracık çarpık yapılardan son derece çağdaş insanı bir yapıyı inşallah ortaya çıkarmış olacağız. Peyas Mahallesi’nin dönüşüm planları bitirildi. İnşallah yakın bir zamanda orayla ilgili de riskli alan ilanı yapıldıktan sonra oradaki çalışmalarımızda başlayacak. Şilbe’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hak sahipliği ve gayrimenkul değerleme çalışmaları devam ediyor.”

Surlardaki Restorasyon Sürüyor

Şehri güzelleştirme noktasında çalışmalarının sadece kentsel dönüşümden ibaret olmadığını vurgulayan Karaloğlu, dünya kültür miras listesine giren Diyarbakır Surları’yla ilgili restorasyon çalışmalarının da tüm hızıyla sürdüğünü hatırlattı.

Karaloğlu, Urfakapı’dan Yedikardeş burcuna kadar, 6 burcu içine alan ve Surlar’ın iyileştirmesini kapsayan çalışmanın çok güzel görüntüleri ortaya çıkardığını söyledi. İçkale’de yer alan burç ve surlarda da restorasyon çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini bildiren Karaloğlu, Keçi Burcu ve çevresindeki çalışmaların tamamlanmasıyla Diyarbakır’ın en güzel açık hava sanat alanına dönüşeceğini dile getirdi.

Yenişehir Dicle Diyarbakır Fiskaya Feritköşk Kentsel Dönüşüm
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607