“Emlak Fiyatları 2017’de %25 Artacak”

“Emlak Fiyatları 2017’de %25 Artacak”
24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, CNR Emlak – Emlak Yatırım Projeleri ve Finansmanı Fuarı’nın yeni iş bağlantıları açısından önemine vurgu yaparak “Türkiye şu anda özellikle körfez başta olmak üzere Arap ülkeleri açısından ve yabancı yatırımlar açısından tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Türkiye’nin mülkiyet hakkı açısından burayı güvenilir liman olarak görüyorlar. Son 1 aydır yabancı yatırımcılar başta olmak üzere Türkiye’ye büyük bir ilgi var” açıklamasında bulundu.
Aziz Bey, 24 Gayrimenkul’un çalışmaları hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz sizden?

Şuanda 24 Gayrimenkul olarak yaklaşık 10’un üzerinde inşaat şirketimiz var. İstanbul’un farklı yerlerinde 15’in üzerinde projeyle yatırım yapıyoruz. Yaklaşık 22 yıl aktif yerel yönetim hizmetinden sonra 2,5 yıl önce kendi şirketlerimizi kurduk bir arkadaş gurubuyla birlikte, bir taraftan gayrimenkul yatırım ve geliştirme projeleriyle uğraşıyoruz diğer taraftan Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonunu kurduk. Sermaye Piyasası Kurumu aracıdır, Türkiye aynı zamanda gayrimenkul yatırım fonlarıyla tanıştı. Türkiye ilk gayrimenkul yatırım fonlarıyla yurtdışından kaynak transferini bu vesileyle gerçekleştirmiş olduk. Şu anda üç fonumuz SPK’dan onay alarak çıktı. Önümüzdeki ay içerisinde birkaç fonumuz daha kurulmuş olacak. Onlar da şu anda hazırlık safhalarında. Gayrimenkul sektörü Türkiye açısından lokomotif sektörlerden bir tanesi, zaman zaman eleştiriler gelebilir.

Stantları nasıl buldunuz?

Genelde fuarlar satış yapılan yerler değildir ama biz iş bağlantıları oluşturduk ve aktif satışlar yaptık. Türkiye şu anda özellikle körfez başta olmak üzere Arap ülkeleri açısından ve yabancı yatırımlar açısından tercih edilen ülkelerin başında geliyor, özellikle son dönemde ABD’nin Suudi Arabistan’la aldığı karala birlikte körfezdeki Arap yatırımcılar baktılar ki bazı ülkelerin niyetleri çok da hayırlı değil. Türkiye’nin mülkiyet hakkı açısından burayı güvenilir liman olarak görüyorlar. Son 1 aydır yabancı yatırımcılar başta olmak üzere Türkiye’ye büyük bir ilgi var.

Bir durgunluk var deniyordu ama bunun tam tersi olacak sanırım...

Aşılacak bu durgunluk. Durgunluğun olması normal biz 15 Temmuz gibi bir felaketi yaşadık.

Ekonomistlerin genelde 6 aylık bir durgunluk olacak sonrasında sonuçlarını alacağız açıklamaları oldukça yer aldı basında. Siz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

15 Temmuz sonrası belirli bir durgunluk döneminden geçmemiz gayet normaldi. Çünkü biz darbe kalkışmasında bulunulan bir ülkedeyiz. Bu normal bir darbe de değildi, bu terörist bir kalkışmaydı. Bu ülkede bir iç savaş planlandı. Ülke olarak hem bertaraf ettik hem de kolay kurtulduk bu süreçten. Geldiğimiz nokta itibarıyla bir miktar durağanlık var ama çok ağlayıp dert yanacağımız noktada değiliz. Biz yatırımlarımızı kısmadık, tam tersine gaza bastık. Şu anda devam eden 3 projemiz var ve bir ay içerisinde iki projeye daha başlayacağız, baharla iki projeye daha başlayacağız.

Bunlar hep İstanbul’da olan projeler mi?

Evet, İstanbul projeleri.

Bu Durağanlık Yatırımcılar İçin Bir Fırsattır

Kentsel dönüşüm adı altında mı?

Kentsel dönüşüm olanlar da var, normal parsel bazındaki projelerde var. Şunu ifade ediyorum, biz de Türkiye’de bir yatırımcıyız. Herhalde Türkiye’nin önünü açık görmesek çok da çılgın değiliz. Dünyanın gördüğü kadarını biz de görüyoruz. Fakat biz bir kat daha fazlasını, ülkemizi biliyoruz ve ülkemizin geleceğini parlak görüyoruz. 2017 ilkbaharı bu durağanlığın yavaş yavaş yerini ivmeyle yükselmeye bırakacağını, 2017 sonu itibarıyla yükselmenin zirve yapacağını 2018’in o hızla devam edeceğini görüyoruz. 2017 pozisyon için kazançlı bir yıldır. Bu durağanlıklar yatırımcılar için bir fırsattır. Açık söylüyorum; 2017’nin emlak fiyatları 2016’dan en az %25 daha yukarda olacaktır, 2018’in emlak fiyatları 2016’dan en az %50 daha yukarda olacaktır. Biz diyoruz ki gayrimenkul sektörü balon bir sektör değildir.

Doğru Projelerle Kaybetme Durumunuz Yok

İstanbul’da en çok nereler daha çok kazandırır?

Neresi kazandırırdan ziyade her bölgenin doğru projesini yapıyorsanız kazanırsınız. Şehir merkezine yakın olan yerler, deniz kıyısı olan yerler, ulaşıma yakın olan yerler odak noktası olmaya devam edecektir. İstanbul’un merkez bölgelerinde ve kıyı kenarlarında bölgeyi doğru projelerle buluşturduğunuz anda kaybetme durumu olmaz, kazanırsınız. O yüzden bizim elimizde şuanda konut projeleri, homeofis, rezidans projeleri var olması gereken yerlerde. Şişlide, maslakta ofis yapıyoruz, denize sıfır olan yerlerde konutlar yapıyoruz.

Hep bize o ideal yaşam gösteriliyor rezidanslar, yeşil alanlar, süper lüks yerler vs. Türkiye’nin gerçeğine baktığımızda ekonomik alt sınıfın çoğunluğunu görüyoruz. Orta ve alt ekonomiye sahip kişiler ne yapmalı?

Şuanda bizim projelerimiz 1500 dolar ile 3500 dolar bandında satış gören projelerdir. Dolayısıyla orta kesime hitap eden bir projeyi yüksek gelir seviyesinde sunamazsınız. Bu manada şu var biz lokasyonlarımızı oradaki yaşam standardına göre projelendiriyoruz. Biz bu sorunu bizden sonrakiler çözsün dersek firma olarak kurumsallaşmamız mümkün olmaz. Doğru proje dediğimiz şeyin doğru yerde olması gerekir.

Türkiye’deki kentsel dönüşüm projelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye deprem kuşağında olan bir ülke. Kentsel dönüşüm iki sebepten yapılır. Deprem heyelan sel büyük bir risktir. Bu tip risk faktörlerini oluşturuyorsa buralara dönüşüm yapmak gerek, bu birinci boyut. Bir başka boyut da inşaatların yapım standartları kötüdür, yaşam kalitesi düşüktür, dönüştürürsünüz. Birinci fiziki çöküntüdür, ikinci sosyal çöküntüdür.

Tarlabaşı’ndaki dönüşümü sosyal çöküntüye örnek olarak verebilir miyiz?

Sadece Tarlabaşı değil, benzeri çok sayıda sosyal çöküntü alanları vardır. Orada işsizlik hat safhadadır, orada sokak çocukları vardır, aş problemi vardır, güvenlik yoktur. Orada arzu ettiğiniz sosyal yaşam standardını yakalayacak donatı alanları yoktur, yoksulluklar vardır. Dönüşümün bir başka amacı yoksulluğu ve yoksunluğu gidermek, yeni bir yaşam vaat etmektir. Dönüşümün başarısı ya da başarısızlığı dönüşümün felsefesiyle orantılıdır. Kentsel dönüşümün felsefesi doğru kurgulanmışsa korkmanıza gerek yok ama doğru kurgulanmamışsa o dönüşümde sorunun bir parçasıdır.

proje emlak fuarı rezidans yaşam kentsel dönüşüm yatırımcı cnr aziz yeniay lokasyon 24gayrimenkul
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506