Erikli, Tabiat Parkı İlan Edildi

Erikli, Tabiat Parkı İlan Edildi

Bilecik’in Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’nın yoğun gayret ve girişimleri sonrasında gündeme alınan Erikli’nin, Tabiat Parkı olması konusunda karar çıktı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Erikli Köyü sınırları içerisinde yer alan Atatürk Köşkünün bulunduğu alan, Erikli Tabiat Parkı olarak ilan edildi.

Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Haziran ayı başında Bilecik’e seçim çalışmaları için geldiği esnada Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’ya bu konuyu bizzat iletmişti. Aradan geçen kısa sürenin ardından geçtiğimiz gün itibariyle Erikli’nin Tabiat Parkı ilan edildiği açıklandı. Gelinen süreçte Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’nın bu konudaki girişimleri sonuç vermiş oldu. Başkan Bakıcı alınan kararın başta Bozüyük olmak üzere tüm Bilecik’e hayırlı olması temennisinde bulundu.Bu konuda ki memnuniyetini dile getiren Başkan Bakıcı, “Orman ve Su işleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum. Özellikle bölgede yaşanan orman yangını nedeniyle bazı çevreler bilinçli olarak yangının kasıtlı çıkartıldığı ve bu alanların imara açılacağı yönünde asılsız iddialar ortaya atmıştı. Alınan bu karar insafsızca yapılan bu karalama kampanyasına net bir cevap oldu. Bu bağlamda Erikli’nin Tabiat Parkı olarak ilan edilmesi noktasında başta Orman ve Su işleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuyla ilgili olarak Bilecik Orman ve Su işleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise “Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülkemizin doğal, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip yörelerini, 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu 39;na göre milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı ve tabiat anıtı olarakayırıp koruma altına almaktadır. Bu minvalde, ülkemizin ulusal düzeyde öneme sahip müstesna köşelerinin korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, bu sahalarımıza olan farklı kullanım taleplerinin kontrollü ve planlı bir şekilde karşılanabilmesi ve buraların korumakullanma dengesi gözetilerek gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakılması hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmak maksadı ile statü verilen sahalar tabii kaynak değerleri gözetilerek planlanmakta, halkımızın giderek artan tabii rekreasyon alanlarına olan ihtiyacının karşılanması ve tabiat bilincinin artırılması için gerekli düzenlemeler hayata geçirilmektedir. İlimiz Bozüyük İlçesi, Erikli köyü yakınlarında yer alan 674 dekar büyüklüğündeki sahanın Bakanlığımız 2. Bölge Müdürlüğünce etüdü yapılmış ve taşıdığı tabii, kültürel kaynak değerleri ve rekreasyon potansiyeli sebebiyle 2873 Sayılı Milli Parklar Kanununda yer alan tabiat parkı statüsüne uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple saha Bakanlık makamının 11 Haziran 2018 tarih ve 1202 sayılı olurları ile Erikli Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir” denildi.

Erikli Bilecik Tabiat Park
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405