Esenler Akıllı Şehir Çözümleri’nin Merkezi Olacak

Esenler Akıllı Şehir Çözümleri’nin Merkezi Olacak
Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi'nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Esenler'de akıllı şehir çözümlerini hayata geçiriyoruz" dedi. Varank, “Şehrimizde yenilenebilir akıllı enerji kaynakları aracılığıyla, bireysel ve ortak elektrik üretimi yapılabilecek. Yaygın ve entegre güvenlik sistemleriyle okullar, sokaklar ve parklar çok daha güvenli olacak” şeklinde konuştu. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Esenler'de hayata geçirilecek olan akıllı şehir projesini anlattı. "Belediye hizmetlerine erişimden ulaşıma, enerjiden cihaz yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz" diyen Bakan Varank, bu noktada Esenler Belediyesi ile işbirliğine imza atacaklarını söyledi. Varank,  "Esenler'de akıllı şehir çözümlerini hayata geçiriyoruz. Esenler Belediyesi'ne devredilen 8,7 milyon metrekare alanla birlikte sıfırdan yeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Esenler Belediyesi ve Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği halinde 5 yıllık bir ortak çalışmada karar kıldık. Böylece Esenler’de insanımızın hayatını kolaylaştıracak ve refahını artıracak birçok teknolojik yeniliğe imza atacağız" diye konuştu. 

Varank şunları söyledi: “Şehrimizde yenilenebilir akıllı enerji kaynakları aracılığıyla, bireysel ve ortak elektrik üretimi yapılabilecek. Yaygın ve entegre güvenlik sistemleriyle okullar, sokaklar ve parklar çok daha güvenli olacak. Otonom araçlar ve akıllı mobiliteyle çok daha düşük maliyetle, etkin bir ulaşım mümkün hale gelecek. Akıllı kavşaklar, akıllı aydınlatmalar, akıllı sulama sistemleri ve akıllı atık yönetimi gibi uygulamalar, kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak. Doğayı yormayan, çevreci bir yaşam hakim olacak. Sensörlerle donatılmış altyapı ve üstyapı sistemleri, arıza ve aksaklıkları anlık olarak bildirecek; hizmetlerin kesintisiz ve verimli bir şekilde sürdürülmesine olanak sağlayacak. Esenler, 'milli teknoloji hamlemiz' doğrultusunda, yerli ve milli teknoloji üretiminde de önemli bir yere sahip olacak. Ülkemizin ilk akıllı şehir ve mobilite uygulama test merkezini burada hayata geçireceğiz. Avrupa’da elektrikli ve otonom araçların en son uygulamalarının gerçek ortamında denenebileceği bir şehri burada inşa edeceğiz.”

Bakan Varank, Esenler'de kurulacak teknoloji geliştirme bölgesinin, İstanbul’un göbeğinde bilişim, yazılım ve akıllı şehircilik teknolojilerinin geliştirilip üretildiği bir ekonomik merkez olacağını ifade ederek, Deneyap Teknoloji Atölyeleri, bilim merkezleri gibi altyapılarla öğrencilerin de teknoloji alanında kendilerini geliştirme ve katma değer üretme fırsatına sahip olacağını söyledi. Projeyle birlikte, teknoloji üretim kültürünü ve farkındalığını tüm şehre hakim kılmak istediklerini vurgulayan Varank, "Bu proje, ülke genelinde bir rol model olarak takip edilecek ve büyük etki oluşturacak. Projeyi anlattığım uluslararası şirketlerin tamamı heyecanlarını dile getirdi" dedi. 

Esenler Belediyesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığıyla hayata geçireceği ve Esenler’de Türkiye’nin "Akıllı ve Güvenli Şehirler" vizyonunu yansıtacak "Akıllı ve Güvenli Şehir" projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan "2019-2022 Ulusal Akıllı Kent Eylem Planı" çerçevesinde hayata geçecek.  "Akıllı ve Güvenli Şehir" projesi ile Türkiye'deki ilk bütün halinde akıllı şehrin de temeli Esenler'de atılacak. "Akıllı ve Güvenli Şehir" ile teknolojinin hayata değer katan en güzel uygulamalarına sahip olacak altyapısı, üst yapısı ve kullanıcı ürünleri ile dünyaya örnek olacak.

Yıldırım: “İstanbul’a Teknolojilerin Üretileceği 4 Yeni Üs Kuracağız”

AK Parti İBB adayı Binali Yıldırım da dikkat çekici açıklamalar yaptı. Yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi için İstanbul’a 4 yeni üs kuracaklarını açıklayan Yıldırım, “2021 yılına gelindiğinde yapay zekaya 52.2 milyar dolar harcama yapılacağı, 2020 yılına gelindiğinde ise 20 milyardan fazla cihazın, nesnelerin interneti teknolojisi sayesinde birbirine bağlı olacağı tahmin ediliyor. Nesnelerin interneti de reseptör-ölçme, sinir sistemi-iletişim, hafıza-iletilenleri kaydetme depolama ve beyin-kaydedilenleri analiz etme, karar verme ve uygulama olarak tanımladığımız 4 temel sürece dayanıyor. Yaradan’ın mükemmel sisteminden örnekle; bizim de şehirdeki her şeyi ölçmemiz, bu verileri toplamamız; depolamamız, büyük veriyi analiz edip sentezlerinden kararlar üretmemiz gerekir. İşte bizde İstanbul 4.0 modeli ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu bütün hizmetleri bu değişim ve dönüşümle adapte edeceğiz. Bunun için bu teknolojilerin üretileceği 4 üssümüz olacak. Bunlar; Bayrampaşa'da yapay zeka merkezi (yazılım ve bilişimin 4.0'ı) Türkiye Teknoloji Üssü olacak.Pendik’te AR-GE (Temiz Sanayinin 4.0'ı) yoğun yatırımların yapılacağı Endüstri Geliştirme Bölgesi kurulacak. Eyüpsultan’da yeni nesil tarım (Tarımın 4.0'ı) uygulamaları geliştirecek Tarım Teknolojileri Üssü oluşturulacak. Tuzla’da Biyoteknoloji Vadisi (Sağlığın 4.0'ı). Sağlık alanında yeni çığırlar açacak. Kamu olarak önünü açacağımız, üniversitelerin, özel sektörün ve girişimcilerimizin içini dolduracağı bu merkezlerde, Türkiye'nin stratejik sektörlerdeki rekabetçiliği zirve yapacak. Haydarpaşa'da ise kurulacak tasarım merkezi ile bu fikirler markalaşacak ve dünyaya pazarlanacak. Bu üslerde şehircilik ve yönetişim alanında da fikirler; projeler, yatırımlar doğacak. Gençlerle el ele verip; ulaşımdan enerjiye, güvenlikten altyapıya kadar şehirciliğin her alanında akıllı uygulamalar geliştireceğiz” dedi.

 

 

 

Akıllı Şehir Binali Yıldırım Esenler Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
02030405060708