Esenler’de Kurulan Akıllı Şehir’de İkinci Etap Başladı

 Esenler’de Kurulan Akıllı Şehir’de İkinci Etap Başladı
Esenler'deki "Akıllı ve Güvenli Şehri"nde, ilk iki etabın ardından, 1.617 konutun daha temeli atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünyanın sıfırdan kurulan ilk Akıllı Şehir projesinin yer aldığı Esenler’in dünyaya örnek olacağını söyledi. Bakan Kurum, Anadolu Yakası Yapı Rezerv Alanı için de çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Esenler'de yeni etap 1617 konutun temel atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Esenler'de sadece Esenler için değil, bütün İstanbul'un deprem dönüşümünü ilgilendiren 60 bin konutluk projenin çok önemli bir bölümünün temelini attıklarını belirtti. Kurum, “Deprem dönüşüm seferberliğimizde önceliğimiz İstanbul'dur. Üzülerek söylüyorum, medeniyetimizin en güzel eseri olan bu aziz şehir, maalesef deprem riski tehdidi altındadır. Ülkemizdeki riskli bölge listesinin en başında İstanbul gelmektedir. Bu anlamda İstanbul'u yerinde, gönüllü ve hızlı bir şekilde mahalle mahalle, sokak sokak depreme hazırlıyoruz." dedi.

1,5 Milyon Konut Acil Dönüştürülmeli

Türkiye'de acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutun 300 bininin İstanbul'da yer aldığını vurgulayan Kurum, 2020 başında, depreme karşı "İstanbul'un Her Yerinde Kentsel Dönüşüm" sloganıyla, tüm belediye başkanlarıyla büyük bir yıkım ve inşa seferberliğini başlattıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: "2012’den bugüne İstanbul’da 72 bin binayı riskli yapı statüsüne aldık, yeniliyoruz. 72 binanın da 62 binini, yani 306 bin konut ve iş yerinin yıkımını belediyelerimizle gerçekleştirdik. Dikkatinizi özellikle çekmek isterim. Dönüştürdüğümüz bu alanlar devasa büyüklüktedir. Sadece yıktığımız alanlar bile dünyanın birçok şehrinden daha büyüktür. Yine İstanbul’da olası bir deprem anında hemen yıkılabilecek yapıların olduğu 65 riskli alanımız var. Bu riskli alanlarda da 36 bin binamız var. Yani bu 36 bin binamızda yaklaşık 300 bin bağımsız bölümüz var. Riskli alanlarımıza yönelik proje çalışmalarımız, vatandaşımızla istişarelerimiz ve inşa süreçlerimiz hızla devam ediyor. İstanbul’un hemen hemen her yerinde dönüşüm yaptığımız bölgelere yakın, yeni yerleşim alanı olarak kullanılmaya elverişli 35 bin hektar büyüklüğünde 39 rezerv alanımız var. Bu alanlarda da yeni konutlarımız yükseliyor. Bugün; Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Üsküdar, Kâğıthane, Ataşehir, Maltepe, Bağcılar, Güngören, Zeytinburnu, Eyüpsultan, Başakşehir, Beyoğlu hem Sütlüce'de hem Okmeydanı ve Hacıhüsrev mahallelerinde kentsel dönüşüm konutlarız başlamış durumdadır. İş yerleri yapıyoruz. Sosyal ihtiyaçları giderecek şekilde projelerimizi gerçekleştiriyoruz."

"2023'e geldiğimizde Esenlerimiz bir başka olacak"

Dünyanın sıfırdan kurulan "ilk" akıllı şehir projesinin Esenler'de hayata geçtiğini anlatan Kurum, "Büyük İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’de, projemizin ilk bölümü olan Güney Rezerv Yapı Alanımızda inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Bu projemizde 10 bin rezerv konut yapıyoruz. Birçok konutumuzun inşaatını tamamlama aşamasına geldik. Bu alanda inşa ettiğimiz toplam 2030 konutun, 1072'sini yılsonuna, 958'ini ise 2021 yılının ilk yarısında tamamlayacağız." diye konuştu.

"Bugün de yatırım bedeli 402 milyon lira olan yeni 1617 konutumuzun temelini atıyoruz. Temelini attığımız bu konutlarla birlikte; yatırım maliyeti 1 milyar lira olan toplam 3647 konut ve 78 ticari biriminin inşaatlarını başlatmış olduk." diyen Kurum, yeni 1361 konutun proje çalışmalarını ise ekim ayı içinde tamamlayacaklarını dile getirdi.

En Büyük Millet Bahçesi

Kurum, temeli atılan proje alanında İstanbul’un en büyük millet bahçesinin temellerini de 2021 yılında atacaklarını ifade ederek, projenin sadece Esenler için değil, tüm İstanbul için bir yaşam alanı olacağını söyledi.

Bakan Kurum, "Burada inşa ettiğimiz konutlar, İstanbul’daki tüm kentsel dönüşüm projeleri için açık bir rezerv konut alanı olacak. Esenler ilçemizde yürüttüğümüz projenin aynısını diğer ilçe belediyelerimizle de yürütebiliriz. Bu bakımdan belediyelerimizin vatandaşlarımızın rızalarını alarak, hazırlıklarını yapmalarını ve bize başvurmalarını bekliyoruz. Gereken desteği hemen sağlayacağımızın sözünü de buradan tüm İstanbullu kardeşlerimize duyurmak isterim." ifadelerini kullandı.

"Bu büyük dönüşüm projesinin bir benzerini de Anadolu Yakası'nda gerçekleştireceğiz"

İstanbullulara bir müjdeyi de vermek istediğini belirten Kurum, şunları söyledi: "Avrupa Yakası'nda yapmış olduğumuz 60 bin konutluk bu büyük dönüşüm projesinin bir benzerini de Anadolu Yakası'nda gerçekleştireceğiz. Ekiplerimizle, belediyelerimizle istişare halinde yer tespit çalışmalarımızı yapıyoruz. Detaylarını çok yakında milletimizle paylaşacağımız "Anadolu Yakası Rezerv Yapı Alanı" Büyük İstanbul Dönüşümü için çok önemli bir adım olacak. 2012’den bu yana nasıl 1 milyon 384 bin konutta ikamet eden 5 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldıysak, nasıl yapı denetim sistemimizle 23 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda oturmasını sağladıysak, ülkemizdeki yapıların yüzde 40'ını depreme karşı güvenli hale getirdiysek, bugün de aynı aşkla, aynı azimle Elazığ'da ve Malatya'da 25 bin yeni yuvamızı bir yıl bitmeden bir kısmını teslim etmiş olacağız. 10 bin tanesini Elazığ'da, 2 bin tanesini de Malatya'da olmak üzere 12 bin tanesini. Bir yıl içerisin de kalanını tamamlayacağız. İstanbul’da 300 bin konutumuzun dönüşümünü 5 yıl içinde tamamlayacağız. 60 bin konutluk dünyaya örnek bu dev projeyi mümkün olan en kısa sürede tamamlayacağız. "

Esenler’in Geleceği İçin Katkı

Esenler’in “Akıllı ve Güvenli Şehri”ndeki 1.617 konutun Temel Atma Töreni’nde ilk olarak Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu söz aldı. Başkan Göksu, deprem için “Laf Değil İş Üretiyoruz” diyerek, ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını şu sözlerle anlattı: “Deprem bu şehrin riskiyse, çıkıp hiçbirimizin ‘Deprem tehlikelidir’ diye bağırma sorumluluğuz yok ama iş yapmak gibi bir zorunluluğumuz var. Deprem için çalıştay yapmak güzel bir şey ama çalıştay da yapsanız, deprem konusunda binlerce bilim adamına bir araya getirseniz, İstanbul için size söyleyeceği tek bir şey var: ‘Yapı stokunuzu yenileyin’. Yapı stokunuzu yenilemedikten sonra bir şey yapmış olmuyorsunuz. Biz deprem ile ilgili söz söyleyerek değil iş yaparak İstanbul’un ve Esenler’in geleceğine anlamlı bir katkı sunuyoruz. Sorumluluğunu üstlendiğimiz şehirlerin ve insanların geleceğinin, hayatlarının, ailelerinin sorumluluğunu üstleniyoruz. Bakanlığımızla beraber ciddi bir takım olarak, deprem odaklı kentsel dönüşümde önemli bir mesafe kat ediyoruz. Bu mesafeyi kat ederken bir taraftan kentin kendi içinde mimari dönüşümünü, bir taraftan sosyal ve kültürel dönüşümünü, öbür taraftan da kentin mekânsal dönüşümünü inşa ederek aslında her birimizin içinde var olan mekân ve medeniyet tasavvurunu da görselle tecessüm etmiş hâle getiriyoruz. Bugün temelini atacağımız konutlarımız aslında sadece deprem endeksli konutlar olarak değil, yeni bir şehircilik tasavvurunun örnekleri olarak ela alınması gereken ve hatta akademik çalışmalara konu olması gereken önemli bir şehircilik tasavvuru gerçekleştiriyoruz.”

İstanbul’un Önemli Bir Yaşam Alanı Olacak

 Esenler Kuzey ve Güney Rezerv Alanı’nın İstanbul’un ve Esenler’in en önemli yaşam alanı olacağını vurgulayan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Güney Rezerv Alanı’nda yapılacak olan 7.029 konutun 3.647 tanesinin ihalesi yapılarak inşaatları başlamış durumda. Bu ay içerisinde 1.361 konutun daha proje çalışmaları tamamlanıp ihalesi yapılacak. Diğer alanlardaki proje çalışmalarımız da devam ediyor. 2022 yılına kadar etaplar halinde bu projeler vatandaşlarımıza teslim edilecektir” dedi.

Murat Kurum Akıllı Şehir Esenler
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506