Ev Alırken 13 Maddeye Dikkat Etmelisiniz

Ev Alırken 13 Maddeye Dikkat Etmelisiniz
Hepimizin başını sokacağı, kendine ait bir alanı olduğu evlerimizi seçerken dikkat etmemiz gereken hususlar olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlara göre ev alırken dikkat etmemiz gereken 13 önemli nokta bulunuyor. Merakınızı hemen gidermek için maddeleri yazıyoruz…

İnşaat Kalitesi Önemli

Binanın yapımında kullanılan demir, çimento gibi unsurlar başta olmak üzere iğneden ipliğe kadar tüm malzemelerin kalitesi inşaat kalitesini belirler ve evin değerini oluşturan en önemli önemli unsur budur.

Alan Hakkında Bilgi Sahibi Olmalısınız

Alacağınız evin arsa, inşaat alanı, toplam kullanım alanı, net alanı gibi tüm özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Özellikle site ve toplu konut uygulamalarında konuta düşen arsa payı çok önemli. Arsa payı oranı arttıkça evin değeri ve fiyatı da artar. Bu nedenle arsa payı geniş olan projelerden ev almalısınız. İnşaat alanı konusu da çok önemli. Binanın oturum alanının arsaya oranı küçüldükçe konut değerlenir, çünkü bu projede yeşil alan ve sosyal donatılara daha fazla yer verilebilmesine olanak tanır. Konutun kullanım alanı arttıkça fiyatının da artacağı zaten herkesin malumu… Konutlarda fiyatlar brüt metrekare bazında belirlenir ama net alının geniş olması da konutun değerini artırır. Net alan, oda, salon, koridor, mutfak ve banyonun net toplam alanı olarak tanımlanabilir.

Mevki/Konum

Bir evin değerini belirleyen en önemli unsurlardan biri de evin yeridir. Şehirden şehre değişmekle birlikte gelir seviyesi yüksek kesimin yaşadığı semtlerdeki konutlar orta ve alt gelir grubunun yaşadığı semtlere göre daha değerlidir.

Manzara Olmazsa Olmaz!

Bazen gözden kaçsa da manzara bir evin değerini belirleyen önemli kriterlerin başında gelir. Deniz manzarasının yanı sıra orman manzarası, panoramik şehir manzarası, göl manzarası da evin değerini artırır.

Güvenlik

Özellikle büyükşehirlerde son yıllarda artan güvenlik endişesi güvenlik sistemi olan evleri diğerlerine göre daha değerli kılıyor.

Asansör Şart

Yüksek binaların olmazsa olmazı olan asansör, özellikle eski binalarda daha bir önem kazanıyor.

Hidrofor Ve Su Deposu

Küçük bir ayrıntı gibi görünse de ister yeni ister eski bir apartmanda, su kesintilerine karşı en temel önlem olan hidrofor ve su deposu evin değerini artıran unsurlar arasında yer alıyor.

Otoparkı Var Mı?

Son yılların en önemli konusu trafik ve park sorunuyken otoparksız bir ev düşünemez olduk. Bu yüzden bir evin açık ya da kapalı otoparkı olması hem satarken hem alırken avantaj olarak gösteriliyor.

Balkon

Özellikle Türkiye’de balkon, bir evde her zaman aranan bir özelliktir. Birden fazla ve kullanışlı balkon evin fiyatını artıran bir etken.

Ulaşım

Özellikle büyük kentlerde konutun ana arterlere, toplu taşıma hatlarına, metroya yakın olması fiyatını artıran bir unsur, hatta birinci unsur. Ayrıca yeni yapılacak ulaşım projelerinin konuta yakın olması da fiyata etki eder.

Tapu Durumu

Müstakil konut tapusu olan evler her zaman ortak tapulu evlere göre daha fazla tercih edilir.

Zemin

Türkiye’deki deprem gerçeği artık konutların yapıldığı zeminin de sorgulanmasına neden oluyor. Zemini sağlam olan bölgelerdeki konutların yatırım değerinin yüksek olması genel geçer bir kural artık…

Evin Binadaki Konumu

Binalarda bodrum, giriş ve en üst kat konutların fiyatları diğer katlara göre daha düşüktür. Şerefiye farkı dediğimiz bu durum, evin cephesinin kuzey ya da güneye bakması, manzarası gibi kriterlere göre de değişiklik gösterir. 

harmoni maddeye 13 dikkat gayrimenkul konut emlak ev alırken
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930010203 0405
06070809101112