Ev Alırken Bunlara Dikkat Edin

Ev Alırken Bunlara Dikkat Edin

İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki, bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satın alırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba? Gayrimenkul uzmanları, ev alınırken dikkatlice araştırma yapılmasının şart olduğunun altını çizerek, ev alacaklara önerilerde bulundu.

Gayrimenkul uzmanlarınca yapılan açıklamada, “Alınacak evin mutfağının, parkesinin, dolaplarının, banyo fayanslarının vb. şeylerin elbette ki üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken noktalara dikkat edilirken, alınacak konutun sağlamlığı hakkında detaylı araştırma yapılmalı, inşaat, malzeme kalitesi ve zemin etüdü gibi konularda belediyeden ve apartman yönetimlerinden yardım alınması gerekir” cümlelerine yer verildi.

İşte uzmanların tavsiyeleri;

 Konutun Yasal Durumu Çok Önemli

Tapuda kısıtlayıcı herhangi bir tedbirin bulunmamasına, iskân izni ve yapı ruhsatının olmasına dikkat edilmeli, konut alıcılarını satıcıdan, taşınmazın üzerinde mevcut tüm hak ve yükümlülükleri gösterir yeni tarihli tapu kayıt örneği talep etmeli. Alınacak konutun inşaat projesini inceleyerek, zemindeki fiili durumunun projesine uygun olup olmadığını kontrol edilmeli.

Satın alacağınız konutun konumu oldukça önemli. İşinize, çocuğunuz varsa okuluna, ulaşım araçlarına olan uzaklığı yaşamınıza dokunacak farklılıkları yaratabilir. Bu gibi önceliklerinizi bir liste haline getirerek araştırmanıza yön verin. Başlangıç olarak hangi bölgelerden ev almanın sizin için daha faydalı olacağına bu liste yardımıyla daha kolay karar verebilirsiniz.

Projelere ait sözleşmeyi dikkatle okuyun. Sözleşmede anlamadığınızı düşündüğünüz bir madde varsa mutlaka bir hukuk danışmanına başvurun.

Alacağınız eve karar verirken krediye uygunluk etkenini unutmayın. Bankaların kredi kullandırabileceği bir ev bulmanız, sizin sonraki süreçlerinizi hızlandıracaktır. Krediye uygun bir ev için alacağınız konutun tapu durumu önemli bir rol oynamaktadır. Bankalar genellikle kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları teminat olarak kabul etmezler. Bu yüzden konuta karar vermeden önce tapu dairesine giderek kontrolünüzü yapmayı unutmayın.

Kredi kullanarak hayalinizdeki evi satın almak istiyorsanız, peşinatı önceden hazırlamanız gerekecek. Çünkü konut kredisi evin değerinin tamamına verilen bir kredi türü olmadığından sürecin içine peşinat faktörü girmektedir. Bu peşinat alacağınız evin değerinin %25’i kadarı olmalıdır. Kredi hesaplamanızı yapın. Aylık ne kadar taksit ödeyebileceğinizi, kaç yıl vade kullanmak istediğinizi, bu vadeyi karşılayacak faiz oranları gibi birçok etkeni göz önünde bulundurun. Tüm bankaları karşılaştırın.

 

Konut Kredi Tavsiye Gayrimenkul Ev
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405