Fikirtepe’de Kentsel Dönüşüm İçin Temel Atıldı

Fikirtepe’de Kentsel Dönüşüm İçin Temel Atıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin proje ortağı olduğu Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Konutları’nın temeli atıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ’ın proje ortağı olduğu Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Konutları’nın temeli, Kadıköy Salı Pazarı’nda düzenlenen törenle atıldı.

Törene Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda İstanbul milletvekili ile vatandaşlar katıldı.

7 Tepeli İstanbul'a 7 Eser

Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, kentsel dönüşüm projeleri hükümetlerinin önemli icraatlarından biri olduğunu belirterek, “2002'de göreve geldiğimizde Türkiye'nin en önemli konularından biri de ev ihtiyacıydı. Büyük bir konut seferberliği başlattık. Kısa süre içerisinde Türkiye'nin her köşesinde konut projelerini hayata geçirmeye başladık. Gerek toplu konut, gerek kentsel dönüşüm çalışmalarında kararlılığımız aynen devam ediyor” diye konuştu.

“Temelini attığımız her eser, her yeni proje vatandaşımızın işini, aşını, ekmeğini büyütüyor. İnsanlarımızın yaşam kalitesini artırmak en temel görevimizdir” diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü; “Her yatırımla iş alanı sağlıyoruz, yeni istihdam alanı sağlıyoruz. Bu dev projelerle sadece bugünü değil, yarınlarımızı da inşa ediyoruz, geleceğimizi güvence altına alıyoruz. Millete hizmetten, ekonomiyi büyütmekten başka hiçbir amacımız olmadı.”

Yıldırım, “Güzel İstanbul'a 7 eser kazandırdık. Ankara-İstanbul Hızlı Treni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, 3. Havalimanı yapılıyor, Avrasya Tüneli, İstanbul-İzmir Karayolu, Osman Gazi Köprüsü... Eserler kendini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Bakan Özhaseki: İstanbul’da Yılda 250 Bin Konut Yapacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise olası İstanbul depremi için önlemler alınmaya devam edildiğini söyledi. Bakan Mehmet Özhaseki, “Bilim insanlarının da demesine göre 2030'a kadar İstanbul'da deprem karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Şiddeti de en az 7 olacak gibi gözüküyor. O yüzden bir an önce işe başlamamız lazım. İstanbul'da yılda 50 bin konut yıkılıp, yeniden yapılıyor. Bunu hızlandıracağız, en az 5 misline çıkartacağız. Yeni yasalarla İstanbul'da inşallah yılda 250 bin konut yapacağız. Bunların hepsi orta, dar gelirli vatandaşlara verilecek. 10 yıl içinde vatandaşlarımızı sağlıklı konutlara taşıyacağız” diye konuştu.

Başkan Topbaş: İstanbul'a 98 Milyar Lira Yatırım Yaptık

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “Bugün, Sayın Bakanımızın çalışkanlığı ve Sayın Başbakanımızın talimatıyla sıkıntıları geride bırakarak temel atma ve örnek bir yerleşim oluşturma günü” dedi.

8 bin 500 yıllık geçmişi olan İstanbul sadece bir şehir değil, medeniyetimizin aynası olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul’a hizmet etmek, insanlığa hizmet etmektir. Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük şehrimiz, 50 yılda aldığı göç dalgası nedeniyle maalesef sıkıntılarla boğuştu” diye konuştu.

“Ruhunu ve kokusunu hissederek hizmet ettiğimiz İstanbul, bir başka şehir” diyen Topbaş, deprem kuşağında bulunan İstanbul’un yeniden inşasında yaşam alanlarımını Allah’ın verdiği ilimle düzenlemek zorunda olduğumuzu dile getirdi.

Topbaş, “Yapılarımız buna göre yapmak zorundayız. Çarpık yapılanmayı ve gecekondu alanlarımızı bu anlayışla inşa ediyoruz. Bugün burada atacağımız temel ve yıkacağımız binalar, yeni Fikirtepe’yi ortaya çıkartacak. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin KİPTAŞ şirketi, buradaki sorunlu yerleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte çözecek. Gelin sizler de destek verin. Gelin elele tutuşarak bu sıkıntıları geride bırakalım ve yarılar daha güzel olsun” şeklinde konuştu.

2004’te 5-6 milyon olan şehir içi günlük yolculuk sayısının bugün 30 milyonlara dayandığını ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığıyla yeni bir yönetim anlayışı ortaya çıktı. Şehirlerimizde medeniyet unsurunun yansımasını istedi. Kendisinin izinden giderek görev süremiz boyunca İstanbul’a sadece yatırım olarak 98 milyar lira harcadık. Hizmet ederek sorunları çözmek ve hayır dualar almak hedefimizdi. Yaptığımız yatırımlarla İstanbul çok gelişti. Şu anda ulaşım ve altyapı başta olmak üzere şehrimize ciddi yatırımlar yapmaktayız. Yeraltında metrolar başta olmak üzere birçok ulaşım yatırımı için binlerce işçi çalışıyor. Hükümetimizin mega projeleri devreye girdi.”

Törende konuşmaların ardından Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile diğer katılımcılar butona basarak Fikirtepe Konutları’nın temel atma törenini gerçekleştirdi.

binali yıldırım tören kentsel dönüşüm kiptaş başbakan fikirtepe
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506