Forces’ın Bir Sonraki Hedefi Almanya!

Forces’ın Bir Sonraki Hedefi Almanya!

CNR Emlak – Emlak Yatırım Projeleri ve Finansmanı Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Forces Yönetim Kurulu Üyesi Semih Geçer, gelen müşterilerden ciddi taleplerin olduğuna dikkat çekerek Forces olarak ‘Kazandıran Ortaklık’ projelerinden bahsetti. Geçer, Forces olarak sektörde yeni bir atılım içerisinde olduklarını ve 2017’de Almanya’ya şube açacaklarını dile getirdi.

Sizi ve Forces’i kısaca tanıyabilir miyiz?

Forces olarak 3 ortaklı bir şirket konseptiyle sektöre adım attık. Ortaklarımızdan biri mimar, biz de gayrimenkul sektöründen gelmekteyiz. Ankara- Konya yolu üzerinde merkez ofisimiz var. Bu fuara hem piyasayı görebilmek, hem de biz piyasada neredeyiz, bizim şeklimizde iş yapan firmalar var mı bu soruların cevaplarını bulmaya geldik. Gördüğümüz kadarıyla da olmadığını gördük. Biz Forces için ‘Kazandıran Ortaklık’ diyoruz. Bunu şöyle özetleyeyim; sizin 10 milyon bütçeyle alacağınız bir arsayı biz 20 kişi alıyoruz. Çok daha basit bir şekilde anlatmam gerekirse, 1 milyon kaç kişinin cebinde var? 10 kişide. Ama 100 bin lira 100 kişinin cebinde var. Biz 100 kişiyle 1 milyonluk, 10 milyonluk veya 20 milyonluk bir arsayı alıyoruz. Ortaklarımız genelde Ankara’nın belli başlı iş adamları. Bu iş adamlarıyla 30 milyon bütçeyle 15 kişi, kişi başı 2 milyondan bir arsa aldık. Ortaklarımızda her biri tek başına alabilecek güçte. Bu girişimimizi öncelikle kendi dostlarımızla yaptık. Yeni yeni Forces olarak yayılmaya başladık. Uluslararası iş planlarımız olarak Almanya ve Londra’da şubeler açmayı planlıyoruz.

Almanya’da ne zaman şube açmayı düşünüyorsunuz? Herhangi bir zorlanma yaşayabileceğinizi düşünüyor musunuz?

2017’de Almanya’da şube açmayı düşünüyoruz, İzmir’de de aynı şekilde yatırım yapmayı planlıyoruz. Merkez ofisimiz Ankara’da ama biz her şehirde kendimize bir ortak alarak şubeleşmeyi düşünüyoruz. Aynı mantıkla arsayı alıp müteahhite veriyoruz ve kârı bölüşüyoruz. Bir proje çizdiriyoruz, burada 10 milyona aldığımız bir arsa 50 milyon ciro topluyor. Bunu %50 arsa sahiplerine %50’si ise yüklenici firmalara düşüyor. Biz maksimum 24 ayda sonuçlanacak bir arsaya giriyoruz. Genelde hemen ertesi gün müteahhitle anlaşma yapabileceğimiz arsalara giriyoruz. Aldığımız bütün arsalara minimum %20 arsa ortağıyız. Aynı zamanda tüm bu organizasyonu yapan şirketiz. Almanya’da Türklere ve Alman yatırımcılara Ankara’dan yatırım yaptırmak ya da Türkiye’ye yatırım yapmak için bir ofis açmayı planlıyoruz. Çünkü Almanya’da ya da yurtdışında görüştüğümüz ne kadar Türk yatırımcı varsa hep birileri tarafından kandırılmış ama biz tapusunu veriyoruz. Türkiye bugün dünyanın arasında kalmış, Asya ve Avrupa’yı birleştiren 4 mevsimi yaşayan kıymetli bir toprak. Dünyadaki gayrimenkul fiyatlarını çıkarttığınızda Türkiye en değerliler arasında yer alıyor. Bunu uygun bir dille izah edip değerlendirmek gerekir. Biz de bunu yapmaya başladık, çok da başarılı olduk. Daha da başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Yurt dışındaki müşteriler açısından fuarı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yurtdışında şu anda herhangi bir fuara katılmadık. Bu fuarda gördük ki, gelen müşterilerden ciddi bir talep var. Özellikle Arap ziyaretçilerin ilgisi oldukça yoğun. Beklediğimin üzerinde bir yoğunluk var diyebilirim.

müteahhit pay emlak fuarı almanya Semih gecer gayrimenkul kazanç forces ortaklık müşteri yüzde arsa
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910