Haliç, “Tersane İstanbul” ile Değişecek

Haliç, “Tersane İstanbul” ile Değişecek
Eski Haliç Tersanesi’nin bulunduğu alana yapılacak olan İstanbul’un yeni cazibe merkezi Tersane İstanbul’un temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle atıldı. 238 bin metrekarelik alanda yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen proje kapsamında burada iki adet 70 yat bağlama kapasiteli yat limanı, toplam yatak sayısı 1200 olan üç otel inşa edilecek.

Tersane İstanbul Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin İstanbul’un marka değerini artırmakla kalmayıp Türkiye'nin turizm gelirine de olumlu katkı yapacağını ifade etti. Erdoğan, “238 bin metrekarelik alanda yap-işlet-devret modeliyle bu projeyi hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında burada iki adet 70 yat bağlama kapasiteli yat limanı, toplam yatak sayısı 1200 olan üç otel inşa edilecek. Ayrıca yine proje için de Türkiye'nin çok önemli üç tane müzesi burada inşa edilecek. İlk defa bir Kadın Müzesi'ni burada inşa etmiş olacağız. Bir üçüncü müze de yine Türk İslam Eserleri Müzesi olarak inşa edilecek. Kültür hayatına böylece katkıda bulunmuş olacağız. Bunun yanında da elbette tiyatro, sinema, sergi alanları ve otoparklar olacak. Yıllık ortalama yerli yabancı 30 milyon ziyaretçi bekliyoruz. Yapım süresi üç yıl ama Kasım'da ilk etap açılacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tersane İstanbul Projesi’nde, tarihî ve tescilli yapılarla ilgili süreç de büyük bir hassasiyetle yürütülüyor. SİT alanının tarihî değeri korunarak kentsel dönüşüm, sosyal dönüşüm ve ekonomik dönüşüm bir arada gerçekleştiriliyor. Proje, İstanbul’umuzun marka değerini artırmakla kalmayacak, inşallah Türkiye’nin turizm gelirine de olumlu katkı yapacaktır. Böylece Haliç, tamamlanınca Avrupa'nın en büyük bilim merkezi olacak Haliç Bilim Merkezi’nin yanı sıra, bölgenin güzelliğine güzellik katacak muhteşem bir esere daha kavuşacaktır.”
 

Uysal:  “Haliç, Dünyanın Çekim Merkezi Haline Gelecek”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise Haliç Tersanesi’nin yeniden cazibe merkezi olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Uysal, “Haliç bu büyük projeyle İstanbul’un ekonomisine, kültürüne, sanatına ve turizmine daha çok hizmet edecek. Kongre merkezleri, müzeler, sergi ve gösteri alanları, bilim ve sanayi atölyeleri, Haliç Kültür Vadisinin en önemli eserleri olacak. Haliç’i, limanı ve otelleriyle turizmin kalbine yerleştiren Tersane İstanbul şehrimize çok yakışacak. Ve Haliç, eskiden olduğu gibi sadece İstanbul’un değil, dünyanın çekim merkezi haline gelecek. Tarihin titizlikle korunduğu, kimliğine yakışan fonksiyonlarla takviye edildiği, milletçe gurur duyacağımız Tersane İstanbul Projesi’nin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Tersane İstanbul Cumhurbaşkanı Erdoğan İBB Başkanı Uysal
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607