“Hızlı Bir Dönüşüm İşine Başlayacağız”

“Hızlı Bir Dönüşüm İşine Başlayacağız”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı Mustafa Paşa Mahallesi'ndeki incelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Depremin ardından hasar tespitlerine tüm çevre illerden gelen ekipler aracılığıyla başlandığını ifade eden Kurum, 500 kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarının yapıldığını aktardı.

"Mustafa Paşa Mahallesi'nde arama kurtarma çalışmalarımız bitti. Enkaz kaldırma faaliyetlerine başlayacağız." diyen Kurum, AFAD'ın denetiminde enkaz kaldırma çalışmalarının yürütüleceğini aktardı.

Kurum, "Bu çerçevede riskli gördüğümüz ne kadar alan, bina varsa, bu binalara ilişkin tespit neticesinde burada köklü bir dönüşüm çalışması başlatacağız. Çünkü binaların bir çoğunda ilk tespitlerde ağır, orta ve az hasar mevcut." diye konuştu.

Mustafa Paşa, Sürsürü ve Elazığ'ın bazı diğer mahallelerinde de riskli gördükleri ve acil yıkılmasını gerekli gördükleri binalar olduğunu dile getiren Kurum, "Burada da acil olarak yıkacağımız, yine yıkılan binanın yakınındaki bina ve diğer enkazların yanında yıkmamız gereken binalar var. Hızlı bir şekilde yıkımını gerçekleştireceğiz ve burada da hızlı bir dönüşüm işlemine başlayacağız." ifadelerini kullandı.

400 Konut Proje İşlemine Başlandı 

Kurum, dönüşümün bir bölümünün Mustafa Paşa bir bölümünün ise Sürsürü Mahallesi'nde yapılacağına işaret ederek, TOKİ'nin 400 konut yapımı için projelendirme çalışması işlemine başladığını aktardı.

Çok kısa bir zamanda konutların ihalesini gerçekleştireceklerini anlatan Kurum, "Bir de elimizde 400 rezerv konut var. Bunları da bilhassa binaları yıkılan vatandaşlarımızla görüşmek suretiyle değerlendireceğiz." şeklinde konuştu.

Kurum, Sürsürü Mahallesi'nde aynı site içinde tek binanın yıkılmasına ilişkin soru üzerine, binanın etrafında yaptıkları incelemelerde diğer binalarda da ağır hasarlı durumların söz konusu olduğunu gördüklerini belirtti.

O binaların yıkılmamış olmasının sağlam olduğunu göstermediğine işaret eden Kurum, yıkılan binanın daha kötü olduğunu vurguladı. Kurum, şöyle konuştu:"O bölgede aynı Mustafa Paşa'da yaptığımız gibi belli bir bölge içerisinde ne kadar riskli yapı varsa, o binaların tespitini yapacağız. Kış ortasındayız, vatandaşımızın bu süreçten en az şekilde etkileneceği bir şekilde ki bu yıkacağımız ve dönüştüreceğimiz yerlerle alakalı vatandaşlarımıza kira, taşınma yardımı da yapacağız. İlk etapta valiliklerimize, bakanlıklarımız acil durum ödeneği olarak belli ücretleri gönderdi. Hem hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine hem diğer vatandaşlarımıza ulaştırılıyor." 

Kurum, depremde zarar gören vatandaşlara yardımları ulaştıracaklarını, hızlı bir şekilde vatandaşlarla el birliği içerisinde bu süreci yönetmek durumunda olduklarını bildirdi. 

Murat Kurum Kentsel Dönüşüm Deprem Elazığ
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223 242526
27282930010203
04050607080910