GALATAPORT, KARAKÖY SAHİLİNİ GEZİNTİ ALANINA DÖNÜŞTÜRECEK

GALATAPORT, KARAKÖY SAHİLİNİ GEZİNTİ ALANINA DÖNÜŞTÜRECEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut ve yardımcılarıyla birlikte Karaköy'deki Galataport projesini ziyaret etti.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut ve yardımcılarıyla birlikte Karaköy'deki Galataport projesini ziyaret etti. "Birlikte öğrenmek istiyoruz. Ne yapıldığını, yakın çevresine etkisini ve bizim sürecin içinde nasıl yer alabileceğimizi, iş birliğini, projeye en verimli şekilde nasıl katılabileceğimizi anlamak, sağlamak… Bu ziyaretlerimizin temelinde bu var. Burayla beraber üçüncü projeyi gezdik. Belirlediğimiz 20 projenin bir tanesi burası. Bunları gezmeye devam edeceğiz. Bu projelerle bizim çalışma ekibimiz arasında sıkı koordinasyon oluşsun istiyoruz. Geliş amacımız budur," diyen İmamoğlu, firma yöneticilerinden proje maketi üzerinden bilgiler aldı.

Proje ile yaya geçişine kapalı Karaköy sahil şeridinin halkın kullanımına açılacağını ifade eden yöneticilerin aktardığı bilgilere göre, binaların arasında oluşturulacak koridorlardan, Boğaz'a görsel ve fiziksel erişim sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamındaki binaların maksimum yükseklikleri ise mevcut durumdan daha düşük planlanacak. Tophane Meydanı, yanındaki park ve Boğaz'a inen kollarıyla birlikte 30 dönüme yakın alanıyla, İstanbul'un en önde gelen meydanlarından biri olacak. Aynı şekilde proje sahası içerisinde yer alan tescilli binaların da restorasyonu ile İstanbul'un çok değerli tarihi binaları şehre geri kazandırılacak. Kruvaziyer Yolcu Terminali'nin de dünya standartlarında yeniden kurgulanacağını söyleyen yetkililer şu açıklamayı yaptılar. "Yer üstünde halkı ve turistleri Boğaz'la buluşturmayı kesintisiz sürdürebilmek için yeni terminalin yerin altına inşa edilmesi planlanmaktadır. Projenin bir parçası olarak planlanan kapalı yer altı otoparkı ile de bölgenin park sorununa çözüm getirilmesi hedeflenmektedir. Sahasında barındırdığı İstanbul Modern ve Mimar Sinan Üniversitesi Resim Heykel Müzesi ile çağdaş sanatın Türkiye'deki en iyi örneklerine ev sahipliği yapan Galataport, tamamlanmasının ardından İstanbul'un yeni kültür-sanat merkezi olacaktır. Proje sahası içerisindeki meydanlar ve tüm açık alanlar da açık hava sergi ve enstalasyon sahaları olarak kullanılacaktır.”

 

belediye şehircilik dönüşüm galataport emlak kentsel
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607