İki Belediyeyi Buluşturan Köprü

İki Belediyeyi Buluşturan Köprü

Muğla-Antalya sınırında Muğla ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri tarafından ortaklaşa yapımı tamamlanan Karaçay köprüsünün açılış töreni yapıldı. Yapımı Muğla ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri, projesi Seydikemer Belediyesi ve Kaş Belediyesi tarafından hazırlanan dört belediyenin ortak çalışması hizmete açıldı.

2014 yılında meydana gelen sel felaketi nedeniyle zarar gören Karaçay Köprüsü Muğla ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri tarafından yeniden yapıldı. Muğla ve Antalya İllerini birbirine bağlayan köprünün yapımında ayrıca Kaş Belediyesi ve Seydikemer Belediyeleri de katkı sağladı.

102 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğindeki köprü Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün'ün ev sahipliğinde Muğla Valisi Esengül Civelek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Palamut Mahallesi Muhtarı Şaban Ardıç ve Korubükü Mahalle Muhtarı Hakkın Kılınç, Seydikemer Muhtarlar Derneği ve vatandaşların katılımı ile açıldı.

Açılışta konuşan Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, "Köprü, yol, su hizmeti hayırdır, bu hayır köprüsü için Muğla ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, selden zarar gören köprü için iki Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşüldüğünü ve protokolden sonra projenin kendileri tarafından hazırlandığını söyledi. Büyük bir emeğin, karşılıklı işbirliğinin güzel bir örneği olan köprünün yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Yakup Otgöz köprünün vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

"Seçim Ortamında Siyaset Değil, Hizmetler Konuşmalı"

Muğla ve Antalya Büyükşehir belediyelerinin ortak harcama yaparak hizmete açtığı köprünün açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Bu köprüleri yapıyor isek tek maksadımız vatandaş ile gönül köprüleri kurmaktır. Bugün burada sıradan bir köprü açılışı töreninde değiliz. Çünkü Eşen Çayı'nın iki tarafındaki Muğla ve Antalya, Seydikemer ve Kaş sadece komşuluk ilişkisi değil, aynı zamanda gönül köprüleri de oluşturmak suretiyle güçlü bir dostluk bağı da kurmuş çok güzel ilçelerimiz. Bu köprüler gönül köprüsüne dönüştürmek suretiyle çok daha sıkı bir hale getiriliyor. Bir yakada Muğla, bir yaka da Antalya. Bu birlik ve beraberliğin bir göstergesidir aslında bu köprü. Biz farklı iki siyasi partiye mensup belediye başkanlarıyız. Türkiye'de şu seçim ortamında siyaset yarışmasın, projeler yarışsın, taahhütler yarışsın, demokrasi yarışsın, hukuk yarışsın. Siyaset yarışmazsa, projeler yarışırsa, birlik ve beraberlik ortaya konulursa, böyle güzel eserler, aynı Osman Başkanımla benim gibi, Yakup Başkanımla Halil Başkanım gibi bu birlik ve beraberlik sayesinde ortaya çıkıyor" dedi.

Muğla ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri'nin ortak harcama yaparak hizmete açtığı köprünün açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, "Belediyeler olarak yaşadığımız şehirler için birçok alanda vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Muğlamızı komşu ilimiz Antalya'ya vatandaşlarımızı da bu hizmetle birbirine bağlayan hizmet ve gönül köprüsünü tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Muhtarlarımızdan ve ilçe belediyelerimizden talep gelince meclisimizden oy birliği ile karar alarak çalışmaları başlattık. Maliyeti çok yüksek olmasa da önemi ve anlamı olan bir hizmeti hayata geçirdik.  Bu köprü, Türkiye'de ihtiyaç duyduğumuz, bir araya gelerek birlikte üretme potansiyelinin hayata geçmesini gösteriyor. Türkiye'nin bu birlikteliğe, işbirliğine ihtiyacı var. Hizmette kesinlikle ayrım yapmadan bütün kurumların aynı eşitlik ilkesi içinde hareket etmesi gerekiyor. Karaçay Köprüsü iki ilimiz arasında üreticilerimize, yerli ve yabancı misafirlerimize hizmet ederek gönülleri de birbirine bağlayacak. Bizler hizmet edeceğiz, vatandaşlarımızda bu hizmetlerin keyfini sürecek." dedi.

İki Başkan Köprü Ortasında Kucaklaştı

Konuşmaların ardından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün Muğla tarafından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'de Antalya tarafından gelerek köprü ortasında kucaklaştılar ve köprünün açılışı gerçekleştirdiler. Konfetiler ve balonlarla süslenen açılışta vatandaşların ilgisi yoğundu.

Sözleşme bedeli KDV dahil 2 milyon 522 Bin 264 TL olurken, yeni köprünün yapım projesi Seydikemer Belediye Başkanlığı tarafından hazırlatıldı. Köprü yapımı için belirlenen değerin yarısını Muğla, yarısını da Antalya Büyükşehir Belediyeleri karşıladı.

Antalya Muğla Karaçay Köprü
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405