İmar Affı Başvuruları Ne Zaman Bitiyor?

İmar Affı Başvuruları Ne Zaman Bitiyor?

İmar barışı başvurularında son tarih ne zaman? İmar barışı başvuruları ne zaman bitiyor?

Vatandaşın devletle ihtilaflarını ortadan kaldırmayı amaçlayan imar barışı için son günlere girildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan İmar Barışı uygulaması için süreç daralıyor. Bu konuda son bir aya girilirken uygulamadan faydalanmak isteyen vatandaşlara uyarılar geldi.

Uzmanlar İmar Barışı uygulaması vatandaşların işlemlerini kesinlikle son günlere bırakmamalar gerektiği vurgusunda bulundular. İmar Barışı'na başvuru süresinin dolmasına bir ay süre kalırken, uzmanlar, vatandaşları, başvurularda yaşanması muhtemel sıkıntı veya yoğunluk nedeniyle mağdur olmaması için son günlere kadar beklememesi konusunda uyarıyor. İmar Barışı uygulaması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması amacıyla hayata geçirildi. 

İmar barışı için süreç 8 Haziran tarihinde başladı ve bu düzenleme kapsamında 5 milyon kişi başvuruda bulundu. Ancak İmar barışı için süreç 31 Ekim tarihinde sona erecek. İmar barışında son bir aya girilirken vatandaşlara kritik uyarılar geldi.  İmar barışıyla ilgili merak edilen bir diğer soru ise "İmar barışı nereyi kapsıyor?" İstanbul Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi ile Tarihi Yarımada içindeki bazı alanlar imar barışı kapsamı dışında olacak.

 

İmar Barışı Son Başvuru Ne Zaman?

 

İmar Barışı uygulaması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması amacıyla hayata geçirildi.  İmar barışı için süreç 8 Haziran tarihinde başladı ve bu düzenleme kapsamında 5 milyon kişi başvuruda bulundu. Ancak İmar barışı için süreç 31 Ekim tarihinde sona erecek. İmar barışında son bir aya girilirken vatandaşlara kritik uyarılar geldi.

 

İmar Barışı Nedir?

 

2018 yılında getirilecek olan imar Barışı 2017 yılı öncesinde iskansız yapılan yapılarda yaşayan veya bu yapıların sahibi olan vatandaşların işine yarar. Çünkü iskanı olmayan apartman ve evlere elektrik, su ve doğalgaz bağlanırken büyük sorunlar yaşanıyor. İmar barışından sonra belirli miktar harç yatıran vatandaşlar iskanlarını alabilecekler ve iskanlarını aldıktan sonra elektrik, doğalgaz, su gibi alt yapı hizmetlerini talep ederken sorun yaşamayacaklar.

 

İmar Barışıyla İlgili Nereye Başvurulacak?

 

İmar barışıyla ilgili bir diğer soru ise başvuruların nereye ve nasıl yapılacağıyla ilgili. Bunun cevabını da Çevre ve şehirclik Bakanı Mehmet Özhaseki verdi. Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Haseki, imar barışı işlemleriyle ilgili "Yapı kayıt işlemleri e-devletten yapılacak!" dedi.

 

İmar Barışı Nereleri Kapsamıyor?

 

İmar barışıyla ilgili merak edilen bir diğer soru ise "İmar barışı nereyi kapsıyor?" İstanbul Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi ile Tarihi Yarımada içindeki bazı alanlar imar barışı kapsamı dışında olacak.

 

İmar Barışı İle İlgili Sorular :

 

- İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsar?

31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapıları kapsar.

 

- Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

İmar barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belgedir.

 

- Yapı Kayıt Belgesi, Kalıcı İmar Hakkı Sağlar Mı?

Yapı kayıt belgesi imar açısından ekstra bir hak sağlamaz, müktesep oluşturmaz. Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda, yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır.

 

- Yapı Kayıt Belgesi Alan Yapılara Su, Elektrik Ve Doğalgaz Bağlatılabilecek Mi?

Evet bağlanabilecek.

 

- İmar Barışından Önce Alınmış Yıkım Kararları Ve İdari Para Cezaları Ne Olacak?

Yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilecek.

 

- Hangi Yapılar İmar Barışından Faydalanamayacak?

Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar. Hazine’ye ait sosyal donatı için tahsisli arazilerdeki yapılar. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16’ncı maddesinde belirtilen istisnai alanlardaki yapılar faydalanamayacak.

 

- İmar Barışı Kapsamında Kat Mülkiyetine Geçiş Olacak Mı?

Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra isteyen malikler, tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme (yüzde 3) yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek.

 

- Başvuru Yapıldığı Takdirde Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Ne Zamana Kadar Yatırılabilecek?

Bedelin 31 Aralık 2018’e kadar yatırılması gerekiyor.

 

- Hazine Taşınmazı Üzerindeki Yapıların Durumu Ne Olacak?

Hazine taşınmazının sosyal donatı için tahsisli olması hali hariç olmak üzere bu yapılar da imar barışından faydalanabilecek.

 

- Yapı Kayıt Belgesi Ne Zamana Kadar Geçerli?

Yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli.

İmar Barışı Son Başvuru Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506