"İstanbul Konuta Doymadı"

"İstanbul Konuta Doymadı"
İstanbul Kartal'ı stratejik yatırım bölgesi olarak gören Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun ile gayrimenkul sektörünü konuştuk. Deprem riskine dikkat çeken Murat Uzun, bu kapsamda yeni ve sağlam binaların yapılması gerektiğini söylüyor.

Bu yıl 17-20 Kasım tarihleri arasında katılacağınız CNR Emlak Fuarı’nın şirketiniz için önemi nedir?

Bu yıl ki CNR Emlak fuarı gayrimenkul sektörü tarafından özellikle beklenen bir fuar, Çünkü 15 Temmuz dan sonra sektörün lider firmaları ülkemize destek vermek için ve ekonomiyi canlı tutmak için ellerinden gelen katkıyı sağladılar. Biz de Projebeyaz ve Helis olarak bu katkı çerçevesinin içinde olduk. Bu fuar, 15 Temmuzdan sonraki ilk gayrimenkul arenası. Gayrimenkul sektörü olarak her firma gerek yurtiçi gerekse yurtdışına bu hareketliliği göstermek isteyecektir. Dolayısıyla bu fuarın ses getireceğine inanıyoruz.

Bu fuar gayrimenkul sektörüne nasıl etki ediyor? Müşteri ve yurtdışı bağlantısı sağlamda ne derece aktif bir rol üstleniyor?

Her yılın ekim ile takip eden mart tarihleri arasına tekamül eden 6 aylık periyod, tüm ülkelerde fuar sezonu olarak bilinir. Ve özellikle bu sezonun 3 ayı çok daha etkindir. Bu kadar sıkışık takvim içerisinde bulunan Kasım CNR Emlak fuarına bu kadar yoğun bir katılımcı talebi bulunması, fuarın yurt içi ve yurtdışı bağlantılarının etkin olacağı izlenimini oluşturmaktadır. Bazı söylentiler olsa da piyasalarda ( Gayrimenkul piyasası zor durumda gibi ) şunu söylemek isterim. 3 gün sonra fırtına çıkacak diye balık avına çıkmayacak mıyız. Gayrimenkul sektörü Türkiye için önemli. En önemli nedeni ise içinde yaşadığımız çürük binalardan bir an önce kurtulmamız ve İstanbul ve Türkiye de yaşanacak olan depreme hazırlıklı olmamız. Bu dönüşümün en hızlı şekli ise gayrimenkul sektörünü canlı tutmaktır.

Gayrimenkul sektörü için İstanbul doyum noktasına ulaştı diyebilir miyiz? Anadolu’da da İstanbul örnek alınan projeler inşa ediliyor. Bir yerin cazibe merkezi olmasını belirleyen ne oluyor?

Geçmişi M.Ö. 6500 yıllara dek uzanan İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık, iktisadi açıdan önde gelen şehri, kültür ve finans merkezi olup, ( TÜİK ) 15.8 milyonluk resmi, 18 milyon gayri resmi nüfusuyla, nüfus sıralamasında Avrupa’da 1., Dünya’da 5. Büyük şehridir. Türkiye’deki sanayi istihdamının önemli bir kısmını karşılayan, yaklaşık yüzde 38’lik endüstriyel alana sahip olan İstanbul Dünya coğrafyasının önemli bir noktasıdır. 

Yalnızca İstanbul’da yılda 100 bin adet konut satılıyor. Yıllık üretim adetleri değişkenlik göstermek ile birlikte 120 bin civarında. Hemen bakınca konut fazlalığı var gibi görünebilir. Ancak İstanbul’un yenilenmesi gereken konut sayısı 1.5 milyon adet. Yani doğru yerde doğru projeyi yapar ve doğru fiyata satarsanız, ihtiyaçları karşılayacak projeleri oluşturabilirseniz, İstanbul un doymadığını aksine daha çok ihtiyacı olduğunu görebilirsiniz.  

Bir yerin cazibe merkezi olmasını belirleyen etkenler yaşam şartlarıdır diyebiliriz. Gerek il veya semt olarak alın konuyu, bu bölgenin yaşayan kitlesinin sosyal ve ekonomik durumu göz önüne alınarak ve bu kişilerin hayat standartlarına hitap eden projeler oluşturursanız bölgenin ihtiyaçlarını karşılamış olursunuz, bölge değerlerinin bir tık üzerinde projeler ile bölgeyi daha üst kitle için cazip hale getirmiş olursunuz ama bölge değerlerinin, alım güçlerinin çok çok üstünde bir konsept oluşturmaya çalışırsanız, o zaman da yatırımınızdan zarar edersiniz, sizin Sancaktepe’yi Nişantaşı haline getirme şansınız yok, ama daha iyi bir Sancaktepe oluşturabilirsiniz. Gayrimenkul sektörünün Anadolu’da gerçekleştirdiği ve Anadolu şehirlerimize kazandırdığı müthiş projeler Dünya ülkeleri için de bir örnek teşkil etmektedir. Bence bu büyük bir başarıdır.

 Faiz indirimi inşaat ve konut sektörünü nasıl etkileyecek? Bankaların faiz oranlarını düşürmesi tüketicileri ev almaya sevk edecek mi? Bu yöndeki beklentileriniz nedir?

Konutun ihtiyaç olarak algılandığını düşünürsek, ( neticede barınma ihtiyacımızı karşılamak üzere oluşturulan bir yapı ) ya kira karşılığı ya da satınalma bedeli karşılığında burada yaşamımızı sürdürüyoruz. Faiz indirimleri ve firmaların kendi bünyelerinde yaptıkları faizsiz kampanyalar ile birlikte konut alma şansımız daha da yükselmekte. Barınma ihtiyacımızdan vazgeçemeyeceğimize göre, ve mülk değerleri her türlü krize rağmen orta ve uzun vadede kazandıran ve bu kazanım yıllık en az  yüzde 10-15 civarında olduğu göz önüne alınırsa. Bizim ödediğimiz kira bedelinin de bu artış oranının yaklaşık yarısı olduğu da dikkate alınırsa, ne taraftan hesap yaparsanız bakın, bu faiz oranları ve kampanyalar tüketicileri emlak satın almaya sevk edecektir. Şunun altını çizmem gerekir ise bu gün gayrimenkul almak için inanılmaz ödeme seçenekleri mevcut. Her birimizin babalarımızdan duyduğu şöyle bir hikaye vardır. ‘’ Zamanında şuradan şu kadar arsa veya ev alıyordum almadım çünkü inanmadım, keşke alsaymışım ‘’ Şayet gayrimenkul almayı düşünenler bu günkü koşullarda alım yapmazsalar gelecekte çocuklarına pişmanlıklarını bu tip hikayeler ile anlatmak zorunda kalacak.

2017 hedefleriniz arasında hangi projeleriniz yer alıyor?

Başta Kartal. Neden Kartal? Kartal, İstanbul’un Anadolu Yakasında, Marmara Denizi kıyısında, Kocaeli Yarımadası’nın güney batısında yer alan mücavir alanıyla birlikte 48.000 metrekare yüzölçümü olan bir ilçedir.

Kartal’da ulaşım denizyolu, demiryolu ve otoyol ile sağlanmaktadır. Kartal, Kurtköy’de bulunan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na on beş dakika mesafededir. 15 Temmuz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne giden ve E5 karayolu da Kartal’dan geçer. Kadıköy Kartal arası uzanan Bağdat Caddesi ve Tuzla ile Bostancı arası sahil yolu Kartal’daki diğer karayolu seçenekleridir. Kartal’a Haydarpaşa-Gebze arasında çalışan banliyö ve Haydarpaşa-Adapazarı arasında çalışan Adapazarı Ekspresi’yle de ulaşılabilir. Ayrıca Kadıköy-Kartal Metrosu ile de Kadıköy’e ve Marmaray hattına erişim mevcuttur. Son yıllarda ilçede modern mağazalar ve alışveriş merkezleri kurulmaya başlanmış ve ticari hayat canlanmıştır. İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı Kartal ilerleyen zamanlarda ilçeye inananları memnun edecek bir bölgedir.  

Kartal bölgesinin gelişim rüzgarının başından beri içinde olan bir firmayız. Bölge gözümüzün önünde evrim geçiriyor ve biz de buna ilk inanan firmalardan olduğumuz için bölgeden ayrılmaya niyetimiz yok. Bu bölgede ticari ve konut olarak projeler geliştiriyoruz, buna ilave olarak Avrupa Yakası’nda Halkalı bölgesinde, Bağdat Caddesi’nde birkaç proje ve Bodrum’da da geliştirdiğimiz projelerimiz mevcut. Hepsi bölge ihtiyaçlarının tespit edildiği ve buna göre müşterisine hitap eden projelerdir.  Bölge değerlerinde ve üstünde çizilmiş insan yaşamını kolaylaştıran projeler.

Ülkemizde son dönem yaşanan gelişmeler sonrasında yabancı yatırıcıların Türkiye’ye bakışında sizce bir değişim yaşandı mı?

Yabancılar konusunda 4,5 yıldır aktif olarak çalışan bir firmayız. Yabancılar ile ilişkileri kurmak çok zor ama yıkmak çok kolay, bu ilişkileri etkileyen çok etkenler var. Ülkemizin sosyal ve ekonomik durumu, kendi ülkelerinin sosyal ve ekonomik durumu, Dünyadaki gelişmeler, genel olarak yabancı yatırımcıların körfez ülkeleri olduğunu düşünürsek, Körfez bölgelerindeki karışıklıklar… Bunların hepsi yabancılar ile ticaretimizi etkiliyor tabii ki. Son dönemde yaşanan 15 Temmuz ve daha sonraki uluslararası değerleme kurumlarının Türkiye hakkında verdikleri olumsuz raporlar yatırımcılarımız ile konuşmalarımızda karşımıza çıkıyor. Her ne kadar bazı duygusal nedenlerden dolayı yatırım yapmaya devam etseler de en azından artık birlikte yatırım yaptıkları Türk firmalarını daha iyi seçmeye çalışıyorlar. 4.5 yılda Arap müşteri alımda evrim değiştirdi diyebiliriz. Çok daha iyi araştırma yapıyor. Onların ülkelerinde yayınlanan Amerikan ve İngiliz Haber kanallarının çok çok taraflı yorumları ile Türkiye’yi dışarıdan Mısır gibi, Suriye gibi görenler hiç de az değil. Ama genel resme bakacak olursak, yatırıma devam ediyorlar. Nedeni dünya üzerinde kendi kültürlerine en yakın modern demokratik bir ülke olmamız. Fakat eskisinden  daha sık analiz ediyorlar.

Yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği bölgeler nereleri diyebiliriz?

İstanbul onlar için vazgeçilmez, bunun yanı sıra Bursa, Antalya, Trabzon, İzmir ve İzmit bölgelerini sayabiliriz. Ama biz gayrimenkul sektörü olarak  hangi bölgeyi destinasyon olarak pazarlarsak o bölge Arap yatırımcılar için cazip hale gelmektedir. Gayrimenkul sektörü olarak en çok kar İstanbul’da olduğu için ve sonrasında daha önce belirtiğim sebeplerden dolayı başta İstanbul yatırımda 1. durumda.

Kaliteli yaşam konseptiyle vatandaşa sunulan gayrimenkul projelerinde öncelikli kriterleri oluşturan etkenler neler oluyor?

Her şeyin ihtiyaç ile doğduğunu unutmayalım. İyi bir okul ihtiyacı, ulaşımın kolaylığı ihtiyacı alışveriş , yemek, kişisel ihtiyaçlarınız, çocuklarınızın ihtiyaçları… vs. Kaliteli yaşam konsepti aslında ihtiyaçlarınıza kolay ulaştığınız ve zamanı size daha tasarruflu kullandıran yapılar olarak özetlenebilir. Zaman günümüzde dünyanın neredeyse her yerinde aradığımız ve elde etmeye çalıştığımız bir araç. Dünyanın her yerinde köylerden kasabalardan büyük şehirlere göç var. Bu da insan kalabalığı ile birlikte zamanı tüketmektedir. İnsan yaşamını kolaylaştıran, zamanı kazandıran projeler alımda kriterlerden biri oldu.  

Asgari şartlarda geçinen vatandaşlar nasıl ev sahibi olabilirler?

Bu konuda günümüzde inşaat firmaları, Emlak Konut, Toki başta olmak üzere çok sayıda firmanın uygun ödeme seçenekli imkanları var. Bunun yanı sıra daha uzun vadeye yayılan kredi seçenekleri de 2008’deki gibi bir olumlu rüzgar oluşmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Son zamanlarda özellikle İstanbul’da son zamanlarda yapılan konutlarda 1+1daireler büyük rağbet görüyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Birkaç nedeni var, öncelikle çekirdek aile kavramı olarak yaşayan nüfus sayısının azalması, satın alması kolay bir yatırım olması ve bir sonra ki büyük metrekareli daireyi satın almak yolunda geçiş için basamak olması.  Büyük bir projede 3 oda 4 odalı daireye gücünüz yetmiyor ancak o projenin içinde 1+1 daire ile yaşayabiliyor ve heybetli projenin size sunduğu kolaylıklar ile birlikte konforlu bir hayat sürebiliyorsunuz. Bir projede daire büyüklüğü her ne olursa olsun sosyal alanları değişmez kullanıcı için. Önemli olan projenin insan yaşamına sunduğu kolaylıklar.

konut CNR emlak fuarı murat uzun
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405