İstanbul’a 2 Yeni Raylı Hat Daha Geliyor

İstanbul’a 2 Yeni Raylı Hat Daha Geliyor
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’a 2 yeni raylı sistem daha kazandırılacağını açıkladı. Karaismailoğlu, “Altunizade-Çamlıca ve Kazlıçeşme Sirkeci hatları olmak üzere iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu 2TBM'nin son kesiminde kazı töreni gerçekleşti. İstanbul’da yapımı devam eden projeler bittiğinde raylı sistem ağının 251 kilometreden 342 kilometreye yükseleceğini belirten Karaismailoğlu, bu 342 kilometrenin yüzde 50’sini bakanlığın kazandırmış olacağını kaydetti.

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu 2TBM'nin kazıya başlaması töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, en önemli projelerden olan Küçükçekmece-Halkalı-Kayaşehir-Başakşehir-Arnavutköy-Havalimanı Metro hattının; Olimpiyatköy-Halkalı kesimi tüneline bugün ilk kazmayı vurduklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, “Başlayacağımız kazı çalışmalarında, toplam 12 bin 830 metre ilerleyerek, bu yılın sonunda Halkalı İstasyonu’muza ulaşmayı planlıyoruz. Marmaray Halkalı İstasyonu ile başlayan 31,5 kilometrelik bu hatta; Marmaray, K.Çekmece Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Avnavutköy-2, Arnavutköy-1 ve Havalimanı istasyonları yer alıyor. Halkalı-Havalimanı Hattımız; Halkalı İstasyonundan Marmaray Banliyo hattına, Havaalanından da Havalimanı-Kağıthane Gayrettepe hattına bağlanacaktır. İstanbul Havalimanı ile kentin merkezi lokasyonları arasındaki ulaşımın süresini, 30 dakikanın altına indirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

“İstanbul’da yapımına devam ettiğimiz 6 hat da inşallah kısa bir süre içinde hizmete girecek”

Hat ve araç tasarımları yapılırken, saatte 120 kilometrelik hıza çıkarak ülkenin en hızlı metrosunu yapmayı hedeflediklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, hatların tamamlanması ile Beşiktaş Kağıthane, Kemerburgaz Arnavutköy, Başakşehir Küçükçekmece’ye de metro bağlantılarının sağlanmış olacağını bildirdi. Karaismailoğlu, böylelikle Gebze’den Halkalı’ya uzanan Marmaray hattından Halkalı Havalimanı ve Havalimanı Gayrettepe hatları ile toplam da yaklaşık 146 km’lik İstanbul’u kesintisiz saran bir raylı sistem hattının tamamlanmış olacağının bilgisini aktardı.

Karaismailoğlu şunları söyledi: “Bugün, İstanbul’da yapımını tamamlayıp, halkımızın hizmetine sunduğumuz Marmaray ve Levent-Hisarüstü metrosu ile 80 kilometrelik bir hattımız bulunuyor. İstanbul’da yapımına devam ettiğimiz 6 hat da inşallah kısa bir süre içinde hizmete girecek. Şu anda yapımı süren 6 metro hattımızın; Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro hattı, Bakırköy sahil- Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro hattı, Başakşehir-Çam ve Sakura Hastanesi- Kayaşehir Metro hattı, Beşiktaş Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro hattı ve Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro hattı projelerinin toplam uzunluğu 91 kilometredir ve çalışmaları büyük bir hızla devam etmektedir.”

Altunizade-Çamlıca ve Kazlıçeşme-Sirkeci Hattı

 Mega kentteki raylı sistem projelerinin bunlarla sınırlı kalmayacağını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Projesi ve Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm Projelerinde de planlama aşamasında olduklarını belirterek; şu bilgileri aktardı: “Yapımı planlanan bu iki projemizin toplam uzunluğu 12.5 kilometre olacaktır. Şu an İstanbul’un raylı sistem ağının 251 kilometre olduğu düşünüldüğünde, yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde bu rakam 342 kilometreye yükselecek. Bu 342 kilometrenin yüzde 50’sini bakanlığımız kazandırmış olacaktır. Yaptığımız bütün işler 2053, 2071 in planlandığı uzun soluklu stratejik bir ulaşım Master planın birer parçalarıdır. Kanal İstanbul da bu planın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle İstanbullular müsterih olsunlar. Her zaman ve şartta, İstanbul’a ve İstanbullulara hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Küçükçekmece-Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Havalimanı Metrosu’nun, Kayaşehir Olimpiyatköy İstasyonu’ndaki 2 adet tünel açma makinası kazı çalışmasını aynı anda başlattıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, projenin İstanbullulara ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

İstanbul Kazlıçeşme Raylı Sistem Tramvay Metro Altunizade Sirkeci Çamlıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607