İstanbul’a Yeni Kent Ormanı

İstanbul’a Yeni Kent Ormanı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’dan sonraki ilk 6 aylık icraat dönemini, düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı. İBB ve iştiraki şirketlerin borç ödemelerinden metro yatırımlarına, çocuklar ve kadınlar için geliştirilen projelerden yeşil alan kazandırma çalışmalarına kadar birçok alanda yaptıkları icraatları sıralayan İmamoğlu, yeni projeleri de anlattı.

İstanbul’un yeşil bir kent olması için çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Toplam alanı 5 milyon metrekareyi aşan Kemerburgaz Cumhuriyet Kent Ormanı'nın düzenlenmesini hızla tamamladık ve 1,6 milyon metrekarelik birinci etabını hizmete açtık. Açılalı henüz birkaç hafta olduğu halde, her hafta onbinlerce ailemiz bu muhteşem imkandan yararlanıyor. Ailecek gidiyor, yeşile ve spora doyuyor. Çocuklarımız bu alanda tabiatla haşır neşir oluyor. Yeşilin rehabilite edici etkisiyle insanlarımız sadece sağlıklı bedene değil aynı zamanda sağlıklı ruha da kavuşuyor” şeklinde konuştu. Kemerburgaz Cumhuriyet Kent Ormanının ikinci etabını 29 Ekim 2020’de açacaklarının bilgisini veren İmamoğlu, buraya yakında bir “kardeş” geleceğinin müjdesini de verdi. İmamoğlju, bu müjdeyi, “Sarıyer İlçemizde Hacıosman bölgesinde saklı kalmış ormanımızı hızla düzenlemeye başladık. Ocak meclisimize ‘Atatürk Kent Ormanı’ adını vermek üzere teklif edeceğimiz bu ormanlık alanımızı, 19 Mayıs 2020 tarihinde halkımızın hizmetine açacağız” sözleriyle dile getirdi. İmamoğlu, Ayamama Deresi ve Kurbağalı Dere gibi kentin sorunlu alanlarının, 2020 yılı ortalarında şehre yeşil alanlarla birlikte kazandırılacağını belirtti. İmamoğlu, “Benzer şekilde Ayvalıdere Yağmur Suyu Tüneli inşaatına da başladık. 625.9 milyon liralık yeni altyapı projeleri ile sel baskınlarına, ‘Dur’ diyecek ve Istanbulluların can ve mal güvenliğini sağlamış olacağız” dedi. 

Otogar İnovasyon Merkezi Olacak

İstanbul Otogarı’ndaki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden İmamoğlu, burasının bir inovasyon merkezine ve start-up hub’ına dönüştürülmesi için planlama çalışmalarına başladıklarını belirtti. İstanbul’un bir “sanat kenti” olması adına, ‘İstanbul Kültür ve Sanat Platformu’ oluşturmak için harekete geçtiklerini ifade eden İmamoğlu, ‘Örneğin sadece 8 ilçeye sıkışmış, sahne sayısı 11 olan Şehir Tiyatrolarının sahne sayısını artırıyoruz. Kültür-sanat hizmetlerinden en az faydalanan ilçeler öncelikli olmak üzere, yeni kültür ve sanat merkezleri açıyoruz. İstanbul tam anlamıyla bir festivaller ve sportif etkinlikler kenti olacak. Başta ‘Istanbul Deniz Festivali’ ve ‘Çocuk Festivali’ olmak üzere şehrimizin yaratıcılığını ortaya çıkaracak onlarca uluslararası festival planlıyoruz. Bu nedenle ‘İstanbul Turizm Platformu’nu da kurduk ve bir destinasyon olarak İstanbul’un hak ettiği yere ulaşması için çalışmaya başladık. Göreceksiniz, İstanbul dünyadan en çok yabancı ziyaretçi çeken ilk 3 kentten biri olacak” diye konuştu.

2020'de Hizmete Giriyorlar

İmamoğlu, finansal çalışmaların tamamlanması durumunda, yapım çalışmaları devam eden iki önemli hattan Mahmutbey – Mecidiyeköy Metro Hattı’nın 2020 yılı ilk yarısında, Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı’nın ise 2020 yılının ikinci yarısında hizmete açılacaklarını ifade etti.

 

İBB Başkanı Metro Otogar Kent Ormanı İstanbul Ekrem İmamoğlu
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405