İstanbul’un Yeni Merkezi Kağıthane

İstanbul’un Yeni Merkezi Kağıthane
Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, konuşmacı olarak katıldığı ''4.Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin gelişen ve büyüyen ekonomisi ile birlikte hayata geçirilen kentsel dönüşüm projelerinin en önemli merkezlerinden biri olan Kağıthane'nin yaşadığı değişim ilgi görmeye devam ediyor. Bu kapsamda Kağıthane'de hayata geçirilen dev projeleri ve Kağıthane'nin yarınını konuşmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından organize edilen '4.Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'ne katılan Başkan Fazlı Kılıç önemli açıklamalarda bulundu.

Göreve başladıklarında ilk hedeflerinin Kağıthane'nin imajını değiştirmek olduğunu belirten Başkan Fazlı Kılıç; ''Öncelikle biz ilçemizin konum avantajını kullanarak insanlara Kağıthane'nin şehir dışında değil aksine İstanbul'un ortasında yer alan bir merkez ilçe olduğunu anlatmaya çalıştık. İnsanların Kağıthane ile ilgili olarak algısı daha çok bu yöndeydi. Ama hayata geçirilen dev projeler ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile oluşmuş bu yanlış algıyı değiştirmeyi başardık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de ortaklaşa birçok önemli projeye imza attık. Özellikle hayata geçirilen Beşiktaş- Kağıthane tüneli, Kağıthane'nin şehre uzak imajını değiştirdi. İnsanlar Kağıthane'nin aslında ne kadar da merkezi bir konumda yer aldığının farkına vardı.'' dedi.

Çalışmaları neticesinde Kağıthane'nin hem çehresini hem de havasını değiştirdiklerini belirten Başkan Fazlı Kılıç, Kağıthane'nin İstanbul'un en temiz havasına sahip ilçesi olmasına vurgu yaptı. Fabrikaları şehrin dışına taşımalarının bunda önemli bir rol oynadığını belirten Başkan Fazlı Kılıç, yapı stokunun yüzde 60'ını yenilediklerini belirtti. Hayata geçirilmesi planlanan Cendere Vadisi Projesi ile ilgili olarak da bilgi veren Başkan Fazlı Kılıç; ''Şimdi hayata geçirmeye çalıştığımız çok önemli bir projemiz var. Kağıthane merkeze çok önemli bir meydan kazandıracağız. Bunun yanı sıra Kağıthane deresini de insanların faydalanabileceği bir alan haline getireceğiz. İnsanlar derede yürüme bandında gezinip caddeden karşıya geçebilecekler, tamamlanacak olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesiyle de birlikte Kağıthane bambaşka bir ilçe haline gelecek. '' dedi. 

Kentsel Dönüşüm Sadece Bina Yıkmak Değil

Kentsel dönüşümün sadece bina yıkıp yerine yenisini yapmak anlamına gelmediğini belirten Başkan Fazlı Kılıç, konut dışında yeşil alanlar, otoparklar, kültür merkezleri gibi çok geniş kapsamda çalışmalar yürüttüklerini ve Kentsel Dönüşüm Çalışmaları ile ilçeyi, tarihi dokusunu bozmadan modern geleceğe taşıdıklarını belirtti.

Bursa Yıldırım ilçesi Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ında konuşmacı olarak katıldığı oturumun sonunda, izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Başkan Fazlı Kılıç, kentsel dönüşümün büyük bir şans olduğunu ve kendilerinin bu şansı iyi değerlendirerek Kağıthane'yi her anlamda merkez ilçe konumuna getirdiklerini aktardı.

 

Kentsel Dönüşüm Kağıthane İstanbul Kongre Merkez
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607