İzmir Gaziemir ve Ankara Mamak’ta Dönüşüm Hızlanıyor

İzmir Gaziemir ve Ankara Mamak’ta Dönüşüm Hızlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, belediye şirketi İZBETON’u ihale sürecine dâhil etmesiyle birlikte hız kazanan kentsel dönüşüm süreci Gaziemir’in Aktepe ve Emrez mahallelerinde de heyecan yarattı. Büyükşehir ilk etabın yapımı için hazırlık sürecine girerken, tahliye ve yıkım işlemlerini bekleyen bölge halkı depreme dayanıklı konutlara ve sağlıklı bir çevreye kavuşmak için gün saymaya başladı.

İzmir’i güvenli bir şehir haline getirmek için ruhsatlı yapılar için de bir dönüşüm hareketi başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, gecekondu alanlarıyla ruhsatsız kaçak yapıların bulunduğu altı bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarına da hız kazandırdı. Gaziemir’in Aktepe ve Emrez mahallerinde dönüşüm çalışmalarına devam eden Büyükşehir, Emrez’de uzlaşma sürecinin sonuna yaklaştı. 122 hektar büyüklüğündeki proje alanında ilk etabın yapımı için hazırlıklara başlayan Büyükşehir, Aktepe’de de uzlaşma aşamasını başlatacak. Proje tamamlandığında bölgede yaklaşık 10 bin konut, işyeri, turizm ve ticaret birimi inşa edilecek. Fuar İzmir’in karşısındaki bölge bu sayede kentle uyumlu hale getirilecek. Diğer bölgelerden farklı olarak Gaziemir’de Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Hazine’den emlak rayiç değeriyle satın alınan Büyükşehir mülkiyetindeki arsada yaklaşık 600 bağımsız birim için kat karşılığı anahtar teslim yapım ihalesine çıkılacak. Böylece hak sahipleri ile uzlaşma görüşmeleri devam ederken bir yandan da konut inşası başlamış olacak.

Mamak’ta İhale 7 Nisan’da

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında 4, 5, 6 ve 7. etaplarda yer alan 4 bin 477 konut ve ticari blokların yapım işi için 7 Nisan'da ihaleye çıkıyor. Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuruyla hak sahiplerine seslenen Başkan Yavaş, “Konutların yıllarca teslim edilmemesinden kaynaklı vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Yıllardır Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanındaki konutlarına kavuşmayı bekleyen vatandaşlara modern ve yaşanabilir alanlar sunmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında mahalle kültürünü koruyan sosyal donatılı konutlar inşa edecek.

Şubat ayında yaptığı açıklamada “Mamak Kentsel Dönüşüm Projemizde kendi imkanlarımızla 2 milyar TL’yi aşkın bütçe ile yapacağımız 4 bin 477 konut için harekete geçtik. Hak sahiplerinin yüzü gülsün, Başkent’e yakışan yaşam alanlarını onlarla buluşturacağız” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı yeni paylaşımla da ihale tarihini duyurdu.

Mamak Kentsel Dönüşüm alanı kapsamında hak sahiplerine ait konutların yıllarca teslim edilmemesinden kaynaklı mağduriyetleri gidermeyi amaçladıklarını belirten Yavaş, “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 4 bin 477 konut ve ticari blokların yapım işi için 7 Nisan’da ihaleye çıkıyoruz” dedi.

 

İzmir Gaziemir Kentsel dönüşüm Ankara Mamak
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
27282930010203
04050607080910
11121314151617
1819202122 23 24
2526272829 3031
01020304050607