“İzmir Tarihinin En Büyük Kentsel Dönüşümü”

“İzmir Tarihinin En Büyük Kentsel Dönüşümü”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, riskli yapı haritalarını dikkate alarak İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını açıkladı. Kurum, “Yerinde bin 750, rezerv alanda da 3 bin 250 konutu projelendirdik. Söz verdiğimiz gibi bir ay içinde başlayıp bir yıl içinde bitireceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. Bakan Kurum, Valilik ziyareti sonrası yaptığı açıklamada İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını söyledi. Kurum, “Yerinde bin 750, rezerv alanda da 3 bin 250 konutu projelendirdik. Söz verdiğimiz gibi bir ay içinde başlayıp bir yıl içinde bitireceğimizi ifade etmiştik. Bu konuda çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bakanlığımıza bağlı ekiplerimizin tamamı İzmir’in neresinde kentsel dönüşümle ilgili talep varsa çalışmalarını yürütüyor. 2023’e giden yolda yeni İzmir’i inşa etmek için bütün çalışmaları seferberlik içinde yapmaya gayret göstereceğiz.” dedi.

Örnek Bir Dönüşüm Olsun

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyareti sırasında ise Murat Kurum şu açıklamaları yaptı: “Nerede vatandaşımızın ihtiyacı varsa, o alanları kentsel dönüşüm alanı ilan ederek, süreci ve bu süreçte vatandaşlarımıza taşınma yardımı, kira yardımı, yapım desteği, maddi ve teknik her türlü desteği vermek suretiyle İzmir’imizin yanında olmaya devam edeceğiz. Hasarlı binalara ilişkin bir yıl içerisinde tamamlayacağımız sözünü verdik. İnşallah hiç bir aksama ve problem yaşamaksızın süreci yönetmeye devam ediyoruz. Hızlı bir şekilde bu inşaat sürecini gerçekleştirmek istiyoruz. Örnek bir dönüşüm olsun istiyoruz. Örnek bir yerleşim alanı olsun istiyoruz. Bu işlerimizi bitirdiğimizde çok daha güzel, çok daha sağlam bir İzmir olacağı ümidindeyiz. Sizin şahsınızda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz”

Ege Mahallesi İçin İmzalar Atıldı

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Mahallesi’nin birinci etabı için yapım ihalesini kazanan yüklenici firmayla projeyi başlatacak sözleşmeyi imzaladı. Başkan Soyer, imza töreninde “Bu, İzmir için çok kıymetli bir adım. İzmir için lokomotif olacak bir projeye imza atıyoruz” dedi.

Ege Mahallesi’nde birinci etap kentsel dönüşüm çalışması için yüzde 100 uzlaşı sağlayan Büyükşehir, proje alanındaki hak sahiplerinin tapularını devir almıştı. Birinci etap ihalesi kapsamında yüklenici firma 60 ayda yaklaşık 120 bin metrekare inşaat alanında biri ticaret, ofis ve konut bloğu, diğer ikisi sadece konut bloğu olan üç yapı inşa edilecek. Yüklenici firma alandaki altyapı, üstyapı ve çevre düzenleme imalatlarına ait uygulama projelerini hazırlayarak anahtar teslim olarak inşaatları tamamlayacak. Dönüşümün tamamı, yeni kent merkezinde yer alan, doğusunda Meles Çayı, batısında İZBAN demiryolu hattı ve Kahramanlar Mahallesi, kuzeyinde Liman Arkası bulunan, bugün işlevini yitirmiş sanayi alanlarıyla sınırlanmış 7 hektar büyüklüğündeki bölgede yapılacak. Yüklenici firma ayrıca 7 hektar büyüklüğündeki Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’na ait yol, yağmur suyu, kanalizasyon, içme suyu, elektrik, doğalgaz, iletişim gibi tüm altyapı uygulama projelerini de hazırlayacak.
 

Murat Kurum İzmir Kentsel Dönüşüm Tunç Soyer
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405