Kadıköy’de Ekolojik Yaşam Parkı Kuruluyor

Kadıköy’de Ekolojik Yaşam Parkı Kuruluyor
Kadıköy Belediyesi,  Kadıköy Eğitim Mahallesi'nde bulunan Kemal Sunal Parkı’na Ekolojik Yaşam Parkı kuruyor. Tamamen permakültür ilkelerine göre yapılan parktaki Kompost Eğitim Merkezi’nin inşası kolektif katılımla yapılacak. 

Kadıköy Belediye Meclisi kararıyla çocuk oyun alanı ve oturma birimleri bulunan Kemal Sunal Parkı’nda plan değişikliği yapıldı ve bin 520 metrekarelik yeşil alan Ekolojik Yaşam Parkı projesine dönüştürüldü.

Kemal Sunal Parkı’nda konumlandırılması planlanan bu sosyal alan projesi içerisinde sivil toplum örgütleri tarafından da kullanıma açık olan, aylık programlarla ekolojik yaşamla ilgili farklı yaş gruplarına yönelik çeşitli eğitimler verilecek, atölyeler düzenlenecek. Tamamen permakültür ilkelerine göre tasarlanan parkta bir de Kompost Eğitim Merkezi olacak.  

Toplam 60 metrekareden oluşan Kompost Eğitim Merkezi binası, ekolojik yaşam ve ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri  doğrultusunda tasarlandı. Bu nedenle yapı malzemesi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda doğal, sağlıklı, ısı performansı  ve enerji verimliliği yüksek, depreme ve yangına dayanıklı, ekolojik ayak izi düşük olması nedeniyle saman balyası tercih edildi. Isınma ve soğutma mekaniğinde ısı pompası tercih edilirken, aydınlatma için pasif güneş konumlandırması ve su hasadı için yağmur suyu toplama sistemi projelendirmede yer aldı.

Permakültür ilkeleri doğrultusunda tasarlanan park projesinde mevcut bitki dokusuna ek olarak yükseltilmiş bitki yatakları, tıbbi bitki sarmalı, kelebek bahçesi, koku bahçesi, tematik bitki alanları, biyolojik gölet, kümes yer alacak. Açık eğitim alanı, ahşap çocuk oyun elemanları ve donatı elemanlarıyla da ekolojik tasarım desteklenecek.

Saman Balyasından Duvar

Kompost Eğitim Merkezi inşa sürecinin ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunması amacıyla kolektif bir biçimde yürütülmesi planlanıyor. Bu nedenle, temmuz ayında tamamlanması planlanan yapının yığma saman balyasından yapılacak duvarları ve doğal sıva uygulaması için dışarıdan katılıma açık kolektif atölyeler düzenlenecek.

Kompost Çevre Kadıköy İstanbul Ekolojik
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
3101 02 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011