Karadeniz'e Turizm Yatırımı

Karadeniz'e Turizm Yatırımı

Karadeniz Bölgesi özellikle son yıllarda Arap ve Ortadoğulu turistlerin gösterdiği yoğun ilgiden dolayı adından sıkça söz ettiriyor.

Karadeniz Bölgesi özellikle son yıllarda Arap ve Ortadoğulu turistlerin gösterdiği yoğun ilgiden dolayı adından sıkça söz ettiriyor. Yeni yatırımların hız kesmediği coğrafya, turizmden daha fazla pay almak için kabuk değiştirmeye hazırlanıyor. Rize’nin İyidere ilçesinde bir otelin genel müdürü olan Ali Bayramoğlu, ''İnşallah, önümüzdeki dönemde bunları çeşitlendirebilirsek şehir markalaşmasını daha da arttırabiliriz” diye konuştu.

Bayramoğlu, öncelikli hedeflerinin bölgeyi kalkındırmak olduğunu dile getirdi. Yörede marka değeri yüksek olan aksiyon ve planlama alanlarında hizmet verebilecek yeterli alanların olmadığını kaydeden Bayramoğlu; “Çok meşhur; yayla, vadi, şelale, köprü ve konaklarımız var. Fakat bunları turizm amaçlı iyi pazarlayamıyoruz. Bu alanların turizm amaçlı şekillenmesi güncellenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Kış Turizmi Odakta Olmalı

Yeni yatırımların devreye alınmasıyla birlikte 3-5 yıl içerisinde coğrafyanın çok daha fonksiyonel hale getirilerek uluslararası arenaya taşınacağının altını çizen Bayramoğlu; “Bölgenin diğer önemli bir avantajı ise kış turizmi. Kaçkar dağları Türkiye’nin en uzun silsile dağlarından bir tanesi. Bölgedeki kış süreci 6 ay sürüyor. Tepe noktaları, iklim değişikliklerine kadar uygun olan birçok tepemiz var. Bunlarda tabii doğal pist alanlarımız var. Kayak Federasyonu ile beraber yaklaşık bir senedir çalışıyoruz”açıklamasında bulundu.

Kayak Merkezi Adayı

Önümüzdeki günlerde birkaç tesisin envanter çalışmasının çıkmasıyla birlikte; Türkiye’nin en önemli kayak merkezinin Doğu Karadeniz Bölgesi olacağını işaret eden Bayramoğlu şunları söyledi: “Böylece çeşitliliği ve müşteri sayısını arttırmak daha kolay olacak. Yeteri kadar konaklama alanımız yoksa da; şehir merkezinde, dağlarda konaklama aktiviteleri oluşturma imkânlarımız olacaktır.”

'3 Bakanlıkta Çalışmalar Sürüyor'

Coğrafyanın, Türkiye’nin en önemli turizm gözdelerinin bir tanesi olmaya aday olduğunu kaydeden Ali Bayramoğlu, “Bu noktada Kalkınma Bakanlığı ile ajanslar kanalıyla proje yürütüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla kış turizmi aktiviteleri yapıyoruz. Yatırım noktasında ise; Turizm Bakanlığı ile özellikle bu bölgenin gelişimine yönelik aktivitelerin planlamalarını yapıyoruz” bilgisini paylaştı.

Farklılaşma İhtiyaç

Bölgeyi satan birçok tur operatörünün sadece Uzungöl ve onun yanında kısmen Ayder’i bildiğini aktaran Bayramoğlu; bölgenin sorunlarını şu şekilde sıraladı: “Bölgede yapılaşma hatası, hizmet sıkıntısı, bölge insanın uluslararası iş becerme alt yapısının yetersizliği, yabancı dil problemi ve tesis yetersizliği var.” Bayramoğlu; bütün bunların sonucunda fiyat ve hizmet anlayışının düştüğünü söyledi.

'Emlakçı İstilası Var'

Sektörde çok ciddi bir otelci emlakçı sorunu oluştuğuna dikkati çeken Bayramoğlu; “Müşteriyi otelde kalacağı maliyetten çok daha düşük bir miktarda ikna ediyorlar. Herhangi bir alt yapı hizmeti olmadan, oda kiralama modeli oluşmaya başladı. Bunun bir numaralı belgesi ise Trabzon’da otellerin yoğun bulunduğu bölge oluşturuyor” diye konuştu.

Karadeniz Yatırım Yabancı Turizm Kış
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
262728293001 02
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
3101 02 03040506