Karadeniz Üzerine Kurulan Havalimanı 2020’de Açılacak

Karadeniz Üzerine Kurulan Havalimanı 2020’de Açılacak
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Karadeniz üzerine kurulacak ikinci havalimanının 2020 yılında hizmete gireceğini açıkladı. Bakan Arslan, “Dünyanın ikinci denize yapılmış havalimanı Ordu-Giresun'du. Şimdi  Rize Artvin Havalimanı'na başladık. İşimiz zor denizi dolduracağız ama 2020'de bu havalimanını da hizmete sokacağız.” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan katıldığı bir televizyon programında yürütülen önemli projelerle ilgili açıklamalar yaptı. Arslan’ın gündeminde İstanbul’da yapılan üçüncü havalimanı, Kanal İstanbul ve Rize-Artvin Havalimanı projeleri vardı.

Bakan Arslan, Karadeniz’in doldurulması sonucu hayata geçirilen Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından benzer çalışmanın Rize-Artvin arasında yapılacağını açıkladı. Arslan, “Dünyanın ikinci denize yapılmış havalimanı Ordu-Giresun'du şimdi ikincisi olan Rize Artvin Havalimanı'na başladık. İşimiz zor denizi dolduracağız ama 2020'de bu havalimanını da hizmete sokacağız. Gürcistan'tan Batum'dan da Rize-Artvin'e gelenler olacak. Turizm açısından da gelen turist kolay bir şekilde gezmek istediği yere erişmek ve kolay bir şekilde dönmek ister. Turist açısından da çok önemli bir destinasyon olacak.” dedi.

Üçüncü Havalimanı 2018’de Açılacak

Bakan Arslan yapımı süren üçüncü havalimanı ile ilgili de konuştu, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Arslan şunları dile getirdi:  “Hedefimiz 29 Ekim 2018'de uçaklara açmak. ‘Dünya havacılığına hizmet edecek oradan da ülkemize katma değer sağlayacak bir havalimanına sahip olmalıyız’ dedik. İnşaatta yüzde 65 ilerleme sağlamış durumdayız ve 30 binin üzerinde çalışan, 3 binin üzerinde ağır makina var. Pistlerde çalışmalar hızlandı, uçuşlara uçak inilebilir hale geldi. İki pistte çalışmalar devam ediyor. Her bir pistin yanında yedek bir pist var ve onun yanında da üçüncü bir pist daha var. Her bir pist 3 pistten oluşuyor. İki tanesi bitmek üzere. 90 milyon yolcuya hizmete eden kısmını 29 Ekim 2018'de açmış olacağız. 2023'de ise 200 milyon yolcuya hizmete edecek, 6 ayrı pistle  hizmet veriyor olacağız. Havadan bakınca 18 tane pist varmış gibi göreceksiniz. Peki ne getirecek? Atatürk Havalimanı'nda yılda 60 milyona hizmet ederken, burada 200 milyon yolcuya hizmet vereceğiz. A -180 dediğimiz dünyanın en büyük uçaklarının 4 tanesini aynı anda ağırlayabileceğiz. İnsanlar Afrika'ya, Orta Doğu'ya, Asya'ya rahat rahat uçabilecek.Başlangıçta 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. İstihdam seferberliğinin olduğu bir dönemdeyiz, 1 milyon 200 bin kişiye istihdam sağladık bugüne kadar. 2023'te ise 225 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Yan sektöre de aynı şekilde katkı sağlayacak.”

Kanal İstanbul İçin Sondaj Yapılıyor

Bakan Arslan, Kanal İstanbul’un da hayata geçirilmesi için çalışmalara başlandığını dile getirdi. Arslan, “Kanal İstanbul ülkemiz için ve dünya için de önemli bir proje. Bir İstanbul düşünün ki içinden deniz geçen tek kent... Miraslarımız, inanç ve kültür anlamında çok değerimiz var. Bunların tehlikeye maruz kalmaması... Petrol tankerleri boğazdan geçerken patlama riskine karşın İstanbul Boğazı'nı korumak adına Karadeniz ve Marmara üzerinden bir kanal yapmak istedik. Son geldiğimiz noktada ihale yaptık firmayı belirledik. Çalışmalara başladık. Uzmanlarımız ve öğretim üyelerimizle çalışıyoruz. İstanbul'un tatlı su kaynaklarının Trakya'da olduğunu düşünürsek onlara da zarar vermeden sondajlar yapıyoruz. Zemine yönelik ve tatlı su akışkanlığı için tatlı su sondajları yapılacak. Bu etütün sonuna göre, yapımı ve finansal modelleri de uygulamaya başlayacağız. Çıkan malzeme var, toprak taş gibi... Toprağın bir kısmı tarım arazilerine ve üçüncü havalimanının yanındaki yerlere doldurulacak. Suni adalar da yapacağız Marmara'ya. Ülkemize gelir elde edecek lojistik merkezleri olacak. “ dedi.

“Filyos Hat Limanı Olacak"

Ahmet Arslan, Filyos’ta ise yeni bir liman kurulacağını belirtti. Arslan, “ İstanbul'daki limanları düşünürseniz liman ihtiyacı var, yeni limanı da İstanbul gibi bir tarihi yerde yapamayacağımıza göre, hat liman denilen yerleri seçtik. En yakını da Karadeniz'de Filyos. Orada çalışmalara başladık. Filyos Endüstri Bölgesi de kuruluyor. Amacımız, Filyos Limanı üzerinden Anadolu'ya Doğu'ya Güney'e gönderebilmek... Büyük bir liman, hat liman dediğimiz bir liman. Biz özellikle Filyos'ta demiryolu bağlantısı da yapmış olacağız. Tüneller ve bölünmüş yollarla çok ciddi bir üretim olacak. Çok büyük bir lojistik üssü olacak.” şeklinde konuştu.

Üçüncü Havalimanı Rize-Artvin Havalimanı Ulaştırma Kanal İstanbul Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506